Brusel 26. marca (TASR) Európska únia je na dobrej ceste k prijatiu európskej ústavy, posilnila opatrenia proti terorizmu, ale výrazne zaostáva v plnení svojich ambicióznych ekonomických cieľov. Tak možno stručne zhrnúť výsledky dvojdňového summitu EÚ, ktorý sa dnes skončil v Bruseli.
Lídri 25 krajín rozšírenej únie potvrdili politickú vôľu dohodnúť sa na európskej ústave najneskôr na ďalšom summite 17.-18. júna. Rokovania o ústave skrachovali vlani v decembri na spore okolo systému hlasovania.
Návrh ústavy počítal so zavedením dvojitej väčšiny štátov a obyvateľov, niektoré krajiny ale trvali na zachovaní rozdelenia hlasov podľa Zmluvy z Nice. Teraz však už všetky krajiny súhlasia, že kompromis bude založený na princípe dvojitej väčšiny, povedal na summite írsky premiér Bertie Ahern s tým, že presný model hlasovania ostáva dohodnúť.
"Môžeme túto výzvu zvládnuť," povedal po summite francúzsky prezident Jacques Chirac. Nemecký kancelár Gerhard Schröder označil schôdzku za veľmi úspešnú a podľa slovenského premiéra Mikuláša Dzurindu existuje veľmi silná politická vôľa a naozaj je šanca dohodnúť sa počas írskeho predsedníctva".
Náladu však schladila diskusia o lisabonskej agende, pomocou ktorej sa chce EÚ stať do roku 2010 najvýkonnejšou svetovou ekonomikou a dostihnúť USA či Japonsko.
Lídri potvrdili ambiciózne ciele v oblasti zamestnanosti, produktivity práce, zvyšovania hospodárskeho rastu či konkurencieschopnosti, prvýkrát však na najvyššej úrovni uznali, že ich splnenie bude veľmi ťažké.
Slovenskí predstavitelia európskym partnerom odkázali, že kľúčom k napredovaniu európskej ekonomiky sú razantnejšie reformy na národnej úrovni.
"Som hlboko presvedčený, že cesta k rýchlejšiemu napredovaniu Európy, k dobiehaniu vyspelejších častí sveta, vedie práve cez zásadné a hĺbkové reformy, aj keď bolestivé, ale prinášajúce výsledky," povedal premiér Dzurinda.
Summit požiadal Európsku komisiu, aby vytvorila skupinu expertov na vysokej úrovni na čele s bývalým holandským premiérom Wimom Kokom, ktorá má do 1. novembra predložiť nezávislé prehodnotenie lisabonskej stratégie.
Ešte na úvod summitu schválili európski lídri balík opatrení proti terorizmu, ktorý je reakciou na nedávne útoky v Madride. Holanďana Gijsa de Vriesa vymenovali za koordinátora proti terorizmu, v predstihu vyhlásili klauzulu solidarity z návrhu európskej ústavy a dohodli sa na zlepšení spolupráce spravodajských služieb a výmeny informácií.
Lídri tiež prijali viacero vyhlásení k situácii vo svete. Vyslovili sa za čo najskoršie dosiahnutie dohody v rokovaniach o budúcnosti Cypru a podporili snahy OSN o opätovné zjednotenie rozdeleného ostrova ešte pred jeho májovým vstupom do únie.
Summit tiež vyzval na prijatie novej rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, podporujúcej "životne dôležitú a rastúcu úlohu" organizácie v Iraku. Únia vyzvala USA na zlepšenie bezpečnostnej situácie v Iraku a odsúdila teroristické útoky na civilistov a členov humanitárnych misií.
Lídri EÚ vyjadrili tiež znepokojenie nad situáciou na Blízkom východe a potvrdili, že základom pre mierové riešenie konfliktu by mala ostať cestovná mapa.
V prípade Kosova EÚ odsúdila nedávne etnicky motivované násilie, vyzvala tamojších politických lídrov, aby zabránili jeho opakovaniu a potvrdila politiku, podľa ktorej sa o konečnom štatúte Kosova bude rokovať, až keď provincia dosiahne isté štandardy vo viacerých oblastiach politického a verejného života.
(spravodajca TASR Robert Sermek)