Po schôdzke krajín Visegrádskej štvorky a Beneluxu, ktorá predchádzala summitu únie, to naznačil premiér Mikuláš Dzurinda.
Doteraz Slovensko odmietalo, aby na rozhodnutia v spomínaných oblastiach stačila kvalifikovaná väčšina, podľa premiéra sa však situácia zmenila. "Chcem pre občanov Slovenskej republiky to najlepšie," tvrdí. "To najlepšie znamená zabezpečiť maximálnu možnú bezpečnosť."
Vyjadrenia premiéra Dzurindu prekvapilo slovenských ministrov vnútra aj spravodlivosti. Hovorca ministra spravodlivosti Richard Fides potvrdil, že Dzurinda o tomto kroku s ministrom Danielom Lipšicom nerokoval. Ten by mal bližšie stanovisko zaujať dnes.
Hovorca ministra vnútra Vladimíra Palka Boris Ažaltovič vyhlásil: "Minister je za zachovanie veta v oblasti vnútra a spravodlivosti." Ažaltovič nevie o tom, že by o tejto otázke Dzurinda s Palkom rokoval.
Informácia zaskočila aj členku eurointegračného výboru Irenu Belhorskú z HZDS. Myslí si, že v čase, keď narastá hrozba terorizmu a imigrácie z tretích krajín, by sme si právo veta mali udržať.
Dzurinda hovorí, že ak je po Madride cestou k zlepšeniu bezpečnosti prechod únie na hlasovanie kvalifikovanou väčšinou, tak je za. Pridal sa tak k názoru belgického premiéra Guya Verhostadta.
Z Dzurindových vyjadrení vyplýva, že jedinou oblasťou, v ktorej Slovensko bude trvať na práve veta pre každú členskú krajinu, sú dane a sociálna politika. "Ak by nám niekto chcel zabrániť zaviesť rovnú daň a daňovú reformu, budem kričať tak, že taký krik v Bruseli ešte nepočuli," povedal.
Slovenský premiér však neplánuje krikom presviedčať členské krajiny únie, aby otvorili svoje pracovné trhy. Chce na ne však apelovať, že nie je dôvod báť sa Slovákov. Odvetné opatrenia, ktoré navrhlo slovenské ministerstvo práce, podľa neho nie sú správne.
"Len sa nezosmiešnime," hovorí Dzurinda. "Buď chceme, aby Peugeot na Slovensko prišiel, alebo ho budeme odrádzať, že budeme žiadať nejaké trápne papierovanie. Mnohí, ktorí sa najprv zastrájali, aké budú robiť recipročné opatrenia, zrazu akoby od toho pomaličky odstupovali."
Premiér tak narážal na postup Maďarska, ktoré sa v uplynulých týždňoch vyhrážalo, že obmedzí prístup na svoj pracovný trh dnešným členom únie. Maďarský premiér Peter Medgyessy podľa agentúry MTI včera poslal "starým" členom list a požadoval otvorenie ich pracovných trhov pre pristupujúce krajiny hneď od 1. mája.
Summit Benelexu a V4 mal premiéru. Podľa bruselských pozorovateľov sa konal najmä preto, že to chceli krajiny strednej Európy, kým Belgičania sa zdráhali. Na spoločnej tlačovej konferencii však lídri hovorili o konštruktívnom stretnutí a zhodli sa, že európsku ústavu by bolo dobré prijať ešte pred voľbami do Európskeho parlamentu. Viacerí naznačili, že Poľsko, ktoré jej prijatie blokovalo, ustupuje zo svojich pozícií a smeruje k systému dvojitej väčšiny.
Autor: JANA MIKUŠOVÁROMAN PATAJ