FOTO SME - PAVOL MAJER
Najlacnejšie amatérske kamery sa dajú kúpiť aj za menej ako 15-tisíc korún. Kvalitnejšie stoja okolo 30-tisíc. Rozdiel je nielen v cene, ale aj v kvalite. Záujemca o kameru si môže vybrať z troch kvalitatívnych stupňov. Najnižší stupeň reprezentujú systémy VHS-C a Video 8. Sú určené nenáročným užívateľom. Systémy S-VHS-C a Video Hi8 sú pre náročnejších. Poskytujú kvalitnejší obraz a väčšie možnosti pri prepise záznamov. Pre náročných videoamatérov sú vhodné systémy DV a Digital 8.
Bežnému užívateľovi, ktorý si chce len nahrať dovolenku, či občas natočiť nejakú oslavu alebo svoje deti, postačí kamera nižšieho alebo stredného stupňa.
Analógové a digitálne
Analógové kamery poskytujú oproti digitálnym nižšiu kvalitu obrazu i zvuku. Ich výhodou je však nízka cena. Systém VHS-C navyše umožňuje prehrávať kazety cez špeciálny adaptér priamo na domácom videu. Ich ovládanie je jednoduché a netreba k nemu žiadne špeciálne znalosti. Majú aj veľa elektronických funkcií, akou je napríklad možnosť filmovať v noci.
Digitálne kamery majú oveľa viac funkcií a sú aj kvalitnejšie. Ich obraz i zvuk je porovnateľný s kvalitou DVD nosičov. Keďže sa dajú prepojiť s počítačom, záznam možno ľahko spracovať a upraviť. Najlacnejšie digitálne kamery možno kúpiť asi za 20-tisíc.
Obraz
Kvalita zaznamenaného obrazu závisí predovšetkým od objektívu a snímača svetelných bodov. Kamery majú väčšinou napevno zabudovaný objektív. Väčšina objektívov má transfokátor, ktorý umožňuje filmovaný objekt plynulo približovať či vzďaľovať. Optický zoom býva minimálne osemnásobný. Lepšie sú však kamery so šestnásťnásobným či väčším priblížením, pretože s takýmto objektívom možno kvalitne nakrútiť aj vzdialenejšie objekty.
Ak sa kameramanovi trasie ruka, obraz na videu môže byť nekvalitný. Na vyrovnávanie otrasov slúži stabilizátor obrazu ale záchvevy vidieť aj pri jeho použití. Obraz sa chveje tým viac, čím vyššie priblíženie použijeme. Preto je lepšie použiť statív alebo rôzne opierky.
Kvalita obrazu závisí aj od počtu bodov, do ktorých prevádza CCD snímač obraz. Čím viac ich je, tým je obraz kvalitnejší. Kamery s najnižšou kvalitou poskytujú 320-tisíc snímacích bodov, stredná kvalita má 470-tisíc bodov a najvyššia až 1,5- milióna bodov.
Snímaný obraz vidí kameraman v hľadáčiku. Ten je buď čiernobiely alebo farebný. Výhodou je, ak sa dá hľadáčik nastaviť do rôznych polôh. V súčasnosti sa na väčšinu kamier montujú okrem hľadáčika aj malé farebné LCD displeje. Poskytujú síce väčší komfort pri filmovaní i viac možností, cena prístroja sa však zvýši o niekoľko tisíc. Zároveň väčšmi vybíjajú batériu.
Zvuk a funkcie
Kvalita zvuku závisí od kvality mikrofónu. Väčšina kamier má mikrofón zabudovaný v tele prístroja. To však spôsobuje, že mikrofón zachytáva rôzne ruchy, ako je stlačenie tlačidla na kamere alebo hluk mechaniky. Preto je lepšie, ak má kamera samostatný nosič na mikrofón. Výhodné je, ak má kamera aj výstup na slúchadlá. Kameraman tak môže priamo pri nakrúcaní zistiť, aký bude na zázname zvuk.
Základnou funkciou, ktorú majú všetky kamery, je zobrazenie času a dátumu. Vo všeobecnosti platí, že čím je kamera drahšia, tým má viac funkcií. Medzi dôležité funkcie patrí titulkovanie obrazu, rôzne obrazové efekty či možnosť filmovania v noci. Najnovšie kamery však ponúkajú aj množstvo iných funkcií. Amatér ich však väčšinou takmer vôbec nevyužije.
Ovládanie
Ovládanie prístroja by malo byť jednoduché a prehľadné. Tlačidlá by mali byť dostatočne veľké, aby ich bolo možné jednoducho stlačiť. Ak sú malé, nemali by byť tesne pri sebe, aby sa nestalo, že stlačíme dve naraz. Najlepšie je, ak je tlačidlo na spustenie nahrávania nainštalované pod palcom ruky, v ktorej kameru držíme. Tlačidlá na približovanie a vzďaľovanie by zase mali byť pod ukazovákom a prostredníkom tejto ruky. Najdôležitejšie funkcie sa tak dajú spustiť bez toho, aby sme sa museli pozerať, aké tlačidlo stláčame a nemusíme používať druhú ruku.
Kamera by mala jednoducho "sedieť" v ruke. Nemala by kameramana nijako tlačiť. Dôležitá je aj jej hmotnosť. Predovšetkým pri dlhších záberoch kameraman ocení, ak je aparát čo možno najľahší.
Zdroj: www.najdiservis.cz