Od pondelka sa v Írsku začne bezprecedentné ťaženie proti fajčiarom. Zákaz zapaľovania tabakových výrobkov by mal platiť celonárodne, celoplošne, a predovšetkým "celokrčmovo". Od polnoci z nedele na pondelok bude v Írsku zakázané fajčiť na všetkých pracoviskách (s výnimkou skúšobní tabakového priemyslu), v uzavretých verejných priestoroch, medzi ktoré patria aj pohostinské zariadenia, a v prostriedkoch verejnej dopravy. Porušenie zákazu môže narušiteľa tabakovo čistej zóny vyjsť až na 3000 eur.
Podľa írskej vlády by toto opatrenie malo pomôcť zachrániť aspoň niektoré z ľudských životov, ohrozených nebezpečným tabakovým dymom. Dublin tvrdí, že sa tým zároveň zvýši ochrana nefajčiacich pracujúcich pred pasívnym fajčením. Ročne zomrie na následky fajčenia v Írsku až 7-tisíc osôb. Vládne inštitúcie sa opierajú o výsledky prieskumov, podľa ktorých si stále viac návštevníkov pohostinstiev želá stráviť svoje voľné chvíle v nezadymenom prostredí.
Kritici, medzi ktorých patria popri majiteľoch krčiem často aj novinári, upozorňujú, že toto opatrenie bude mať na írsky turistický ruch negatívne dosahy. K nemalému zisku z turizmu na zelenom ostrove do značnej miery patria aj príjmy z populárnych "irish pubs", ku ktorých atmosfére patrí nielen rytmická ľudová hudba a ťažké tmavé pivo, ale aj zadymené priestory, evokujúce stredoveké maniere potomkov hrdých Keltov.
Fajčenie je pritom manierou, ktorú si Európania osvojili vďaka dovozu tabaku z amerických plantáží. Boli to však napokon Američania, ktorí ako prví začali koncom minulého storočia rozsiahly boj proti fajčeniu na verejných priestranstvách. Dôvod: negatívne ekonomické dôsledky onemocnení spôsobených fajčením. A táto myšlienka sa začína presadzovať aj v Európe. Írsko bude od pondelka pod ostrým drobnohľadom Bruselu, ktorý považuje dublinský príklad za pilotný projekt pre celý starý kontinent.
V prípade, že sa írsky pokus osvedčí, chce únia zaviesť takéto opatrenia vo všetkých členských štátoch. V súlade s odporučeniami a aktivitami Svetovej zdravotníckej organizácie.
Obavy z dôsledkov smrteľných chorôb fajčiarov narážajú v Írsku na obavy zo straty pracovných miest. Tie by sa mohli týkať predovšetkým rezortu služieb - pre možný odlev turistov smerom do susednej Británie.
Jedným z kompromisných riešení, na ktoré prišli vynaliezaví Newyorčania po zavedení tohto opatrenia, je tzv. poloha večne vstupujúceho návštevníka baru: Konzument pritom stojí jednou nohou na chodníku s cigaretou v ruke a druhou nohou v bare s pohárom piva. Rozpoltenosť takého riešenia je však očividná, zákazník to jednoducho dlho nevydrží. A ten írsky už vôbec nie. Ďalším štátom, ktorý sa vydal do boja proti cigaretám, sú mimo Európskej únie stojaci Nóri. Od 1. júna by zákaz fajčenia na verejnosti mal platiť aj tam.
JAROSLAV ROZSÍVAL, reuters
Na čele boja proti fajčeniu stojí WHO
21. mája 2003 schválili účastníci 56. svetového zdravotníckeho zhromaždenia prvú globálnu dohodu o verejnom zdraví, tzv. Rámcovú konvenciu o kontrole tabaku. Pod dohľadom WHO tak vznikla prvá celosvetová dohoda o boji proti dôsledkom fajčenia.
Fakty
- 47,5% mužov sú fajčiari
- 10,3% žien fajčí
- cigareta je jediný legálne voľne predajný výrobok, ktorý zabíja
- tabak je jednou z najobchodovanejších komodít na svete
- tabak je druhou najčastejšou príčinou ľudských úmrtí
Perspektíva
Pri súčasnom trende by v roku 2025 mohlo zomrieť ročne 10 miliónov ľudí na dôsledky fajčenia
Dôsledky fajčenia
- Každý deň zomrie na celom svete 13 500 ľudí na následky fajčenia
- Ochorenia dýchacích orgánov
- Zhubné rakovinové ochorenia, smrť
- Polovica detí je vo svojích domovoch vystavená tabakovému dymu
- Väčšina ľudí, ktorí trpia chorobami z fajčenia, je v produktívnom veku
- Fajčiari sú menej produktívni pracovníci
- Fajčenie spôsobuje zvýšené náklady na liečenie
- Fajčenie prehlbuje chudobu a nevzdelanosť
- V rozvojových krajinách vynaloží rodina viac ako 10% svojho rozpočtu na tabak a cigarety
Účinné opatrenia podľa WHO
- zákaz reklamy na tabak
- daň z tabakových výrobkov
- zákaz fajčenia na pracovisku
- zákaz fajčenia na verejnosti
- varovania na cigaretových obaloch