okolností, ktoré viedli k teroristickým útokom proti New Yorku a Washingtonu v septembri 2001. Autor knihy Proti všetkým nepriateľom potvrdil obvinenia proti Bushovej administratíve z posledných dní krátko potom ako riaditeľ Ústrednej spravodajskej služby (CIA) George Tenet uznal, že proti zabráneniu útokom sa dalo spraviť viac.
"Myslím si, že v prvých ôsmich mesiacoch svojho mandátu Bushova administratíva považovala terorizmus za dôležitý problém, ale nie za naliehavý," povedal Clarke pred komisiou v takmer hodinu a pol trvajúcom svedectve. Dodal, že sa spolu s Tenetom pokúšal činiteľov administratívy neúspešne presvedčiť o naliehavosti problému.
Po vyzvaní komisie potvrdil, že týždeň pred 11. septembrom napísal list bezpečnostnej poradkyni Condoleezze Riceovej, v ktorom varovne písal, nech si rozhodujúci politici predstavia deň, keď budú ležať mŕtve telá Američanov doma aj v zahraničí po teroristickom útoku a oni sa budú sami seba pýtať, čo mohli spraviť ináč.
Republikánskych členov komisie rozhorčil, keď zopakoval názor, že vojna proti Iraku podkopáva protiteroristické snaženie. Na začiatku výpovede sa Clarke ospravedlnil ako jediný zo svedkov pozostalým po takmer troch tisícoch obetí teroristických útokov za to, že administratíva i on osobne zlyhali pri zaisťovaní bezpečnosti. "Ľudia nám dôverovali v zaisťovaní ochrany, ale my sme zlyhali, ja som zlyhal tiež," povedal Clarke.
Z práce komisie však vyplynulo, že zlyhania a zbytočné neodorozumenia pri pátraní po bin Ládinovi sa stali aj počas prezidenta Billa Clintona. V CIA už v roku 1996 vznikla špeciálna jednotka zameraná výhradne len na bin Ládina. Ani jeden z pokusov na likvidáciu bin Ládina neuspel.
To, čo sa dialo v nasledujúcich piatich rokoch až do útoku na New York a Pentagon je príbehom zlej komunikácie medzi byrokratmi, diplomatických neúspechov, váhania vojensky zasiahnuť, politickej rivality a prerátaní sa na najvyššej úrovni dvoch administratív, napísal denník The New York Times.
Bývalý Clintonov bezpečnostný poradca Samuel Berger rovnako ako Albrightová upozornil, že dodatočné skladanie udalostí je ľahké a videnie ich príčin je jasnejšie. "História sa píše z pohľadu spätného zrkadla, ale odohráva sa cez zahmlené predné sklo."
Pred komisiou zloženej z piatich demokratov a piatich republikánov bude vypovedať aj prezident Bush, zasadnutie však bude neverejné. Konečná správa komisie má vyjsť v polovici júla. Jej závery môžu ovplyvniť prezidentskú kampaň, ktorá bude vtedy v plnom prúde. Biely dom v snahe zdiskreditovať Clarkea zverejnil prepis schôdzky z augusta 2002, na ktorej bývalý bezpečnostný poradca ocenil, ako Bushov tím vstúpil do vojny proti al-Káide.