
Princ William s otcom Charlesom.
Spolu s otcom Charlesom, ktorý ho predstavil Škótom, však zvládol celý rozruch s prehľadom skúsenej hviezdy. Pristavil sa pri rozvášnených šestnástkach, aj ich starých mamách v klube dôchodcov. Zamával im, porozprával sa s nimi.
A pritom sa tak trochu hanblivo usmieval. Rovnakým spôsobom, aký ľudia tak milovali na jeho matke Diane.
Dobre vedel aj o televíznych štáboch a húfoch fotografov, ktoré naňho všade číhali. To nič – dohoda znela tak, že od pondelka mu novinári dajú pokoj.
Mal dostať šancu aspoň sa pokúsiť stať sa obyčajným študentom zo St. Andrews.
Dohoda platila len tri dni. Porušil ju televízny štáb jeho strýka princa Edwarda.
Hoci spravodajstvo o teroristických útokoch v Spojených štátoch bolo aj v nedeľu 23. septembra v Británii stále témou číslo jeden, Williamov príchod na univerzitu v Škótsku médiám neunikol. Dostal sa dokonca aj do medzinárodného televízneho vysielania BBC. Vždy vecná verejnoprávna inštitúcia odvysielala reportáž o Williamovi a jeho novom pôsobisku, ako aj reakcie spolužiakov a vedenia školy na jeho príchod.
Bulvárna tlač, ktorá sa na ostrovoch nazýva tabloidy, sa však doslova prekonávala. Niet divu – na dlhší čas sa mali vzdať jednej z najobľúbenejších tvárí.
Princ si vybral štvorročné štúdium dejín umenia.
Časy, keď mal nad posteľou obrázok Pamely Andersonovej, sú zrejme definitívne preč.
Sľubný začiatok
Spôsob, ako princ Charles zoznamoval Williama so Škótskom, opísal výstižne spravodajca ČTK.
„To je William,“ oznámil otec trošku pateticky davu, ktorý čakal na nedbalo oblečeného princa v niektorých prípadoch aj niekoľko hodín.
William mal na sebe džínsy a modrý pulóver.
„Je to dosť prekvapujúce, že tu vôbec je, ak vezmeme do úvahy, ako dlho ráno vyspáva.“
Princ William si teatrálnym gestom schoval hlavu do dlaní.
„Rodičia jednoducho robia dospievajúcim deťom niekedy hanbu,“ konštatoval jeden z televíznych komentátorov.
„Bál sa, že ho dostanem do trápnej situácie – a práve sa mi to podarilo,“ povedal Charles.
Otec aj syn mohli byť nakoniec spokojní – predstavovanie pred kamerami mali za sebou – a nebolo to najhoršie.
Po tom, ako v júli minulého roka skončil princ William s výbornými výsledkami školu v Etone, novinári rešpektovali dohodu a stretávali sa s ním len na vopred dohodnutých akciách. Šéf tlačovej komisie Lord Wakeham pripravil presnú stratégiu, ktorá mladého muža pred médiami dôsledne chránila. „Prepadávali“ ho len na vopred dohodnutých akciách – napríklad počas osláv 18. narodenín či na dobrodružnom pobyte v Chile, z ktorého vznikla reportáž. Ináč mal pokoj.
Aj preto chápal princ William akcie pred začiatkom štúdia v St. Andrews ako vyjadrenie vďaky novinárom za to, že dokázali tak dlho rešpektovať jeho súkromie.
Pred začiatkom štúdií poskytol rozhovor novinám The Sunday Times. Povedal v ňom, že počas posledného roka, keď si rovnako ako mnoho britských študentov odložil o rok začiatok štúdia na univerzite, aby šiel na skusy do sveta, mu bolo najlepšie na farme v Gloucestershire pri dojení kráv. Vstával o štvrtej ráno, pracoval v dvanásťhodinových zmenách a dostával 3 libry a 20 pencí za hodinu.
Princ sa pokúsil presvedčiť verejnosť o svojej obyčajnosti.
Mestečko študentov
V St. Andrews si William zatiaľ nevybral nijaký klub alebo krúžok, do ktorého bude chodiť.
„Nechávam si otvorené všetky možnosti, pokiaľ sa neusadím,“ povedal.
V škótskom mestečku sa však pravdepodobne zorientuje rýchlo. Žije tam len 16-tisíc obyvateľov, z toho je približne 6 -tisíc študentov a zamestnancov univerzity. Znamená to, že každý tretí človek na ulici by mal mať s univerzitou niečo spoločné. Mladí ľudia sa tam udomácňujú veľmi rýchlo – študenti vedia žiť naplno.
William si má z čoho vyberať – okrem bohatej ponuky nočného života sú tam aj sofistikovanejšie zábavky. Divadelná spoločnosť, debatný klub či ochrancovia prírody – tí všetci by určite jeho členstvo v svojom spolku s radosťou prijali. Na univerzite je viac ako sto klubov a združení. Od snobského bridžového až po šermiarov.
Polemiku by mohlo vzbudiť rozhodnutie Williama vstúpiť do Kate Kennedy klubu. Vznikol v roku 1926, organizuje bály a jeho členmi nemôžu byť ženy. O tom, že by si zvolil práve toto spoločenstvo, však už aj sám vyslovil veľké pochybnosti.
Čo si teda zvolí? Je známe, že má rád šport aj umenie. Očakáva sa, že by sa mohol zapísať na vodné pólo (tam sa ho údajne už nevedia dočkať), do klubu horskej turistiky a do hudobnej spoločnosti. Pre turistiku hovoria prázdniny, ktoré pravidelne trávi s otcom, bratom a starou mamou – kráľovnou Alžbetou – na škótskom zámku Balmoral. Vtedy chodieva na túry, rybačky a poľovačky veľmi často.
Možno sa však rozhodne pre kluby, ktoré sa príliš vážne neberú. Napríklad pre Spoločnosť oceňujúcu Jamesa Bonda. Jeho najznámejší predstaviteľ Sean Connery je Škót a tamojší ľudia sú naňho veľmi hrdí.
Kráľovská roztržka
Už na tretí deň školského roka objavili zástupcovia univerzity v malebných uliciach starobylého St. Andrews štáb televíznej spoločnosti Ardent, ktorá patrí princovi Edwardovi. Kamery boli neďaleko učební, kde mal byť William. Štáb síce zábery neurobil, ale v meste už nemal podľa dohody čo robiť. Univerzita hneď spoločnosť varovala, že prítomnosť kamier je proti duchu dohody. Všetky ostatné médiá sľub dodržali a po nedeli sa zbalili.
Edwardovmu tímu trvalo dosť dlho, kým pochopil, že pôsobia provokatívne. Stiahli sa až po debate v kráľovskej rodine. Podľa všetkého v nej padali aj výrazy kráľovských pohoničov.
Keď sa princ Charles od syna dozvedel, čo sa deje, od zúrivosti údajne celý zbledol. Telefonát s jeho mladším bratom Edwardom trval len tri minúty. Jediné slovo, ktoré znesie novinový papier, je vraj idiot. Kráľovský korešpondent BBC tvrdí, že bratia telefonovali spolu ešte raz.
Neskôr sa ukázalo, že spoločnosť Ardent žiadala už v pondelok od vedenia univerzity povolenie na nakrúcanie v meste. Nedostali ho. Štáb sa však zbalil až v stredu, keď Edward konečne pochopil, že prestrelil a svojim zamestnancom zavolal, aby mesto opustili.
Ardent odovzdal materiál Buckinghamskému palácu. Vraj na ňom naozaj nie je ani jeden záber na mladého princa. Podstatné je však porušenie dohody. Umelecký dojem už nenapravilo ani „úprimné ospravedlnenie sa“ za celý incident.
Najväčší šok však vyvolalo to, že bulvárne médiá „predbehol“ Williamov strýko.
V niektorých novinách sa špekulovalo o tom, či Williamovi spolužiaci dokážu držať jazyk za zubami a či nebudú bohatým novinám predávať informácie o pravdepodobnom nástupcovi na trón.
„Vedeli sme, že skôr či neskôr niekto poruší pravidlá, že pokušeniu neodolá niektorý z tabloidov alebo zahraniční papparazzi,“ povedal rektor univerzity Andrew Neil, ktorý bol v minulosti editorom v denníku Sunday Times.
„Všetci sme veľmi nahnevaní. Stálo nás to veľa síl stanoviť správne pravidlá a nájsť rovnováhu, aby sa princ a ostatní študenti mohli venovať štúdiu. Musím sa priznať, nikdy by mi nenapadlo, že prvým človekom, ktorý poruší dohodu, bude člen kráľovskej rodiny,“ dodal rektor.
Princ alebo podnikateľ?
Peripetie čerstvého študenta dejín umenia dokazujú, v akej hlbokej kríze sa ocitla britská kráľovská rodina.
„Správanie sa princa Edwarda je opovrhnutiahodné,“ napísal najčítanejší bulvár The Sun. Ich rivali z Mirroru zas rozhorčene kričali: „Edward je arogantný a necitlivý“.
Redaktori z týchto denníkov však kládli vlastne tú istú otázku: Prečo by sme mali teraz my dodržiavať dohodu o Williamovom súkromí?
Seriózne Times písali o banálnej stupidite a dodali: „Ardent je neúspešná firma, ktorú vedie muž, ktorý si mal už dávno vybrať medzi životom reprezentatívnej postavy alebo obchodníka.“
Vzťah Charlesa a Edwarda je už dlhší čas napätý. Kým princ Charles sa venuje charite a má nadáciu, ktorá podporuje rozvojové projekty, jeho mladší brat Edward je skôr podnikateľský tip.
Podobne aj jeho manželka Sophie, ktorá nedokázala verejnosti nahradiť princeznú Dianu. Fyzická podoba nestačí.
Pobúrenie vyvolal Edward aj minulý rok, keď počas oficiálnej návštevy Bruneja a Malajzie stihol okrem reprezentatívnych povinností lobovať aj v prospech svojej spoločnosti Ardent, ktorá mala pripraviť dokument o spoločných záhradách monarchov.
Ešte horšie dopadla Sophie, ktorá sa redaktorovi prezlečenému za bohatého arabského klienta vychvaľovala svojimi kráľovskými konexiami a svoju rodinu zároveň zasvätene ohovárala.
Buckinghamský palác musel mladý pár upozorniť, aby striktne rozlišovali pracovné a reprezentačné povinnosti.
Dosť biedne sú aj výsledky spoločnosti Ardent, ktorú Edward založil v roku 1993. Hoci predpokladal, že bude úspešná, do roku 1999 vyrobila stratu 1,7 milióna libier. Až v tomto roku sa jej podarilo dostať do zisku 30-tisíc libier.
Prichádza Chelsea
Zdá sa, že princ William sa v tomto príbehu postupne stráca. Zdanie tentoraz neklame. Princ sa na prepieraní špinavej kráľovskej bielizne totiž nezúčastňuje a pravdepodobne verí, že počas štyroch rokov na univerzite stretne čo najmenej novinárov. Vraj dúfa, že už čoskoro začne všetkých nudiť. S detektívom, ktorého má neustále v pätách, to však nebude mať jednoduché.
Williamovou šťastnou hviezdou by sa na istý čas mohla stať istá mladá Američanka, ktorá sa v Oxforde chystá študovať medzinárodné vzťahy. Volá sa Chelsea Clintonová, má 21 rokov a začína presne tam, kde študoval jej slávny otec.
Novinári jej istotne nedajú pokoj.
FOTO – REUTERS