BRATISLAVA – Premiér Mikuláš Dzurinda a odborársky šéf Ivan Saktor si včera ostro vymieňali názory priamo pred mikrofónmi na Úrade vlády. Počas slovnej prestrelky na tlačovej konferencii sa nepozerali na seba, obaja mali oči upreté na novinárov.
Saktor: „Odborári za neplnenie generálnej dohody vyslovili vláde nedôveru už vo februári. Myslím, že stanovisko odborov je v súlade s verejnou mienkou. Podľa nej je skoro sedemdesiat percent občanov nespokojných s tým, čo sa na Slovensku deje.“
Dzurinda: „Politika Konfederácie odborových zväzov je krajne falošná. Krajne falošná.“
Atmosféra tlačovej konferencie bola napätá až do konca.
Dzurinda: „Nedovolím, jednoducho nedovolím sypať piesok do kolesa. Nedovolím obštrukcie, ktoré nám budú brániť zodpovednej hospodárskej politike.“
Premiér, šéf odborov a prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Michal Ľach sa včera stretli, aby debatovali o prerušenom sociálnom dialógu. Zamestnávatelia a odbory nesúhlasili s materiálom o zvyšovaní cien plynu o 19 percent, a tak z tripartitného rokovania pred časom odišli. Premiér to považuje za obštrukciu. Vláda materiál zaradila na svoje rokovanie, ale potom ho stiahla. Dzurinda tvrdí, že dodržali zákon a vláda konala v rámci svojej zodpovednosti.
Nastala mierne patová situácia – vláda má záujem o obnovenie dialógu a navrhuje termín stretnutia na budúci týždeň. Odborári však majú svoje rokovanie až 24. októbra a pred týmto termínom sa nechcú púšťať do ďalších debát. Už dávnejšie ohlásili na 17. októbra veľký protestný pochod.
„Je ľahšie robiť politiku na uliciach, vyhrážať sa fungujúcim fabrikám, ako sa každodenne statočne zastávať radových ľudí,“ povedal Dzurinda. Tvrdí, že v lete prešiel Slovensko od Michaloviec až po Záhorie a v továrňach a fabrikách sa mu zamestnanci sťažovali, že sa nemá kto zastať ich práv. (rf)
Prezident Konfederácie odborových zväzov IVAN SAKTOR hovorí o včerajšom napätom rokovaní vlády, odborov a zamestnávateľov.
Napätá atmosféra medzi vami a premiérom bola už na rokovaní, alebo až pred novinármi?
„Pán premiér na začiatku rokovania povedal rozsudok a potom chcel, aby sme o ňom diskutovali. Jeho prvé vety mali asi takýto význam – my máme pravdu, vy sa s tým stotožnite a príďte naspäť, keď nechcete, tak nerokujte. Potom hovoril to isté, čo povedal neskôr na tlačovke – o sypaní piesku do kolesa, politikárčení špičky Konfederácie odborových zväzov. Presne tak isto sa kedysi vyjadroval Mečiar.“
Medzi Mečiarovou a Dzurindovou vládou je však predsa len dosť veľký rozdiel.
„Na to sa ťažko odpovedá, lebo ide o komplex hodnotení. Ja nemám hodnotiť celkový rámec vládnutia, ale sociálnu situáciu na Slovensku. Keď som včera prižmúril oči, tak som si predstavil, že som na rokovaní v roku 1997, len aktéri sa zmenili. Naše reakcie sú presne také isté, ako za Mečiarovej vlády, keď sme po dvoch rokoch povedali, že hospodárstvo sa nevyvíja správnym smerom a dôjde ku kríze. Dnes to znova hovoríme. Korupcia, kriminalita, klientelizmus patrili medzi ďalšie príčiny zlej situácie v roku 1998. Pred voľbami na budúci rok budeme žiaľ musieť konštatovať to isté.“ (rf)