li o sneme KDH, ktorý sa uskutoční na budúci víkend.
Robert Fico svojho času SME povedal, že pre neho je vyhlásenie Čarnogurského dôležitejšie ako Hrušovského. Vyzerá to, akoby bol mužom číslo jeden stále Čarnogurský. Čo vy na to?
„Mužom číslom jeden je v KDH predseda. Stanoviská Roberta Fica neakceptujem.“
O post predsedu ste súperili s Jánom Figeľom. Výsledný pomer síl na sneme medzi vami bol 249 ku 179. Z toho vyplývala aj veľká podpora pre Figeľa. Aká bola medzi vami komunikácia za ten rok? Prejavili sa aj nejaké rozdiely?
„Ukázalo sa, že rivalita medzi mnou a Jánom Figeľom nemala taký charakter, ako voľakedajšia rivalita medzi Mikulášom Dzurindom a Jánom Čarnogurským. My sme s Figeľom mali počas celého roka tie najlepšie vzťahy. Spolupráca fungovala bez problémov.“
Chvíľu pred vaším zvolením do funkcie ste prirovnali KDH k boxerovi v ringu, ktorý leží na zemi. Podarilo sa KDH už zo zeme vstať?
„Áno. Posledné preferencie a naša celoročná práca presvedčili, že miesto kresťanskej demokracie na Slovensku je žiaduce.“
Preferencie KDH boli vlani v decembri okolo 6 percent a odvtedy sú približne rovnaké. Zvýšiť sa vám ich nepodarilo. Nevnímate to ako svoj neúspech?
„Nevnímam. Keď sme pred posledným snemom hodnotili pozíciu KDH, tak to bolo z pozície neparlamentnej strany. Po sneme sa KDH etablovalo ako silný parlamentný subjekt.“
So šiestimi percentami podpory?
„Mali sme aj tri percentá. Trend vzostupu preferencií je evidentný. Percentá sa nezískavajú ľahko.“
KDH hovorí, že synergický efekt koalícií sa nepotvrdzuje. Považujete však za rozumné, ak KDH rok pred voľbami povie, že koalíciu nepotrebuje a do volieb ide samo?
„Považujem to za pragmatický pohľad. Minulosť ukázala, že koalície či zjednotenia rôznych politických prúdov neprinášajú strane efekt. Rozhodnutie KDH považujem za dobré a pre Slovensko prínosné.“
Čo keď budete vy alebo SDKÚ potrebovať pomoc a koalícia bude riešením, aby neprepadli hlasy pravice?
„Takto otázka nestojí. Teraz je úlohou pravicových strán získať čo najväčší počet sympatizantov, aby po voľbách dokázali nájsť taký program, ktorý ich zjednotí do koalície. KDH nehrozí prepad hlasov, ktoré by zapríčinili oslabenie pravice na Slovensku. KDH bude po voľbách v parlamente.“
Bude sa na sneme diskutovať aj o otázke, čo ďalej po parlamentných voľbách?
„Nepredpokladám. V diskusii však môžu padnúť rôzne návrhy. Pre nás je však teraz dôležitejšie rozprávať o tom, čo bude do volieb.“
HZDS by rado videlo kresťanských demokratov ako svojich spojencov po voľbách. V kuloároch sa niektorí poslanci HZDS o tom často zmieňujú. Parlamentná rétorika HZDS voči KDH je miernejšia. Čo si o tom myslíte?
„Nezaoberáme sa vzťahom HZDS ku KDH, ani ich rétorikou. KDH si buduje vlastnú politickú líniu.“
Vy ste za určitých podmienok nevylúčili ani povolebnú spoluprácu s HZDS. Veríte HZDS?
„Boli to len hypotetické odpovede. KDH je v tejto chvíli rozhodnuté nejsť do spolupráce s HZDS.“
IGOR STUPŇAN