BRATISLAVA – KDH sa o týždeň chystá demonštrovať jednotu. V Nových Zámkoch bude mať snem a Vladimír Palko hovorí: „Snem bude demonštráciou jednoty.“
O kreslo predsedu KDH sa bude uchádzať súčasný líder Pavol Hrušovský. Na posty podpredsedov budú opäť kandidovať doterajší podpredsedovia Vladimír Palko, Daniel Lipšic, Július Brocka, Ján Figeľ a Pavol Minárik. Je veľmi pravdepodobné, že delegáti potvrdia vo funkciách súčasných predstaviteľov KDH.
Vladimír Palko tvrdí, že už na minuloročnom sneme v Trenčíne bolo jasné, že KDH je – povedané slovami bývalého českého politika Josefa Luxa – „klidnou sílou“.
Na snem nepozvali predstaviteľa ani jednej slovenskej politickej strany. „Je to niečo, čo nie je potrebné. Nedorozumenia medzi stranami podľa môjho názoru nedávajú šancu, aby sme na takomto fóre prezentovali nejakú blízkosť,“ tvrdí Hrušovský. Prídu však hostia sesterských strán zo zahraničia.
Lipšic: HZDS nemáme prečo veriť
Najmladší podpredseda KDH Daniel Lipšic bude kandidovať znovu: „Vytvoril sa veľmi dobrý tím a moja dôvera k ľuďom vo vedení sa nezmenšila, skôr naopak. Preto som považoval za svoj záväzok, aby som pokračoval vo funkcii.“
Lipšic označil možnosť, že by sa KDH v budúcnosti za istých podmienok dohodlo na povolebnej spolupráci s HZDS, za neprijateľnú. „Myslím si, že vstup HZDS do vládnej koalície by ohrozil nielen naše integračné záujmy, ale aj princípy právneho štátu, ktoré boli za jeho vlády pošliapavané. Neviem si predstaviť, že by KDH bolo schopné ísť do koalície s HZDS, a to ani za sformulovania konkrétnych podmienok. To by totiž znamenalo, že by sme museli veriť predstaviteľom HZDS, že sú podmienky schopní dodržať. Zatiaľ nie je dôvod, prečo by sme mali mať takúto vieru.“
KDH sa svojej agendy nevzdá
KDH by podľa prieskumov volilo len okolo 6 percent občanov. Je však na tom lepšie ako vládne strany SOP a SDĽ. Už za šéfovania Pavla Hrušovského sa KDH presadilo ako piaty člen vládnej koalície. Na pôde parlamentu vytvorilo vlastný poslanecký klub. Na verejnosti dalo o sebe vedieť typickou agendou – zákazom interrupcií, nevôľou umožniť registrované partnerstvo homosexuálov a lesbičiek. Prišlo s projektom štíhlej vlády a ekonomickým programom „Veľký tresk“. Partneri KDH niektoré body tejto agendy vyčítajú, lebo nie sú prioritné, líder Hrušovský podotkol, že s tým nesúhlasí. „Konzervatívna strana musí presadzovať aj iné ako len materiálne hodnoty. Nevzdáme sa tém, ktoré patria ku konzervativizmu. Budeme ich ponúkať aj ďalej. Situácia na Slovensku sa vyvíja tak, že to bude nevyhnutné.“
Hrušovský odmieta nálepkovanie, že by KDH malo byť euroskeptickou stranou. Takéto označenie sa spomína najmä v súvislosti s postojom KDH k Jadrovej elektrárni Jaslovské Bohunice. „Sme za čo najrýchlejší vstup do Európskej únie, ale považujem za správne, že máme vlastný názor na jadrovú energetiku. Ide nám o splnenie záväzku vlády z roku 1999. V uznesení sa hovorí o odstavení dvoch blokov elektrárne v Jaslovských Bohuniciach v roku 2006 a 2008. KDH s tým súhlasí. Ale s odstavením, nie so zlikvidovaním.“ (sp)