BRATISLAVA – Ozdravenie kedysi popredného zámestnávateľa na Spiši – podniku Kovohuty Krompachy je už takmer v polovici. „Pôvodne sme predpokladali, že si celý proces podobne ako to bolo v prípade Slovalca v Žiari nad Hronom vyžiada asi sedem rokov. Zdá sa však, že pri Kovohutách sa podarí čas skrátiť aj na polovicu,“ povedal exminister hospodárstva Ľudovít Černák, ktorý proces ozdravenia inicioval.
Podnik by už čoskoro mohol získať strategického investora, ktorý by priniesol aj zdroje pre ďalší rozvoj. Ich výška sa odhaduje na 374 miliónov korún. Akcionári už oslovili 19 spoločností, pričom šesť z nich má o vstup do podniku seriózny záujem. Tí do konca októbra dostanú informačné memorandá a v prípade záujmu, im bude umožnené v podniku vykonať hĺbkový audit. „Myslím si, že by sa rokovania mohli uzavrieť už v priebehu prvého štvrťroka budúceho roka,“ povedal Viktor Levkanič, zástupca spoločnosti Slávia Capital, finančného poradcu ozdravenia Kovohút.
Kovohuty Krompachy, výrobca medeného drôtu, sa dostal do konkurzu v máji 1999. Majetok pôvodných hút bol vo vlastníctve dvoch podnikov. Ozdravenie preto skomplikovali zdĺhavé rokovania s dvoma konkurznými správcami. Až v septembri minulého roka sa podarilo znova rozbehnúť výrobu na majetku prenajatom od konkurzného správcu. Majoritu vtedy získal „Černákov“ Sitno Holding, čo do obnovy výroby investoval 30 miliónov korún. Tie boli potrebné na investície do generálnych opráv zariadení, ktoré boli dlhší čas odstavené. Ukázalo sa, že vrátiť podnik znova na trh je oveľa ťažšie, ako naň vstúpiť ako nový hráč. „Tým, že podnik určitý čas nepracoval, veľmi náročné bolo aj obnovenie kontaktov s dodávateľmi surovín. Hoci som sám predtým v pôvodnej firme od nich nakupoval, museli sme ich opäť presvedčiť,“ skonštatoval člen predstavenstva Kovohút Ján Šimko.
Skutočná prevádzka sa nakoniec rozbehla v januári tohto roka. Do práce vtedy nastúpilo prvých 100, z pôvodných 900 ľudí, ktorí tu pracovali pred konkurzom. Teraz, keď už výroba beží asi na 60 percent, zamestnávajú Kovohuty 438 ľudí.
V súčasnosti je majoritným akcionárom podniku luxemburská spoločnosť Capitalue, ktorá vlastní 66,66 percenta akcií. Capitalue zohráva úlohu finančného investora. Navýšila základné imanie podniku o 60 miliónov, za ktoré sa odkúpil majetok od konkurzného správcu. Podnik tak už pracuje na vlastných zariadeniach a jeho základné imanie je 90 miliónov korún. Pôsobenie Capitalue v podniku je časovo obmedzené do obdobia získania strategického akcionára.
TOMÁŠ KURTANSKÝ