
ŠTARTFOTO – PETER POSPÍŠIL
Od zajtra do utorka 16. októbra sa za účasti asi 180 odborníkov z takmer 50 krajín uskutoční 22. sympózium Únie európskych futbalových trénerov (UEFT). Bratislava privíta elitu pod vedením šéfa UEFT Jozefa Vengloša už po druhý raz v histórii, predtým v roku 1991. Nosnou témou prednášok a panelových diskusií je rozvoj talentov a ich uplatnenie sa v špičkových tímoch.
Medzi odborníkmi nechýba technický riaditeľ UEFA A. Roxburgh, bývalý tréner Škótska C. Brown, Nemecka do 20 rokov U. Stielike, technický riaditeľ anglickej FA H. Wilkinson. Ich prednášky i praktické ukážky na štadiónoch Slovana a Interu budú sledovať desiatky trénerov zo Slovenska. O podujatí aj o futbale sme sa zhovárali s generálnym sekretárom UEFT LOTHAROM MEUREROM z Nemecka.
Je problém uplatnenia sa mladých hráčov v špičkových kluboch veľký?
„V mnohých prípadoch je. Spomeňme si napríklad na vaše úspešné mužstvo na ME do 21 rokov nedávno v Bratislave. Koľkí z toho tímu hrajú v špičkovom európskom mužstve. A to boli semifinalisti súťaže!“
Môže mať slovenský futbal úžitok z tohto sympózia?
„Myslím si, že áno, ak budú prítomní tréneri dobre počúvať a sledovať výklady odborníkov. Ak sa chcú učiť, majú šancu.“
Nie je v poslednom čase všetko vo futbale príliš závislé od peňazí?
„Stará pravda, že peniaze hýbu svetom, musí platiť aj vo futbale. V poslednom čase narastá trend ekonomického odpútavania sa špičkových klubov. Vyzerá to tak, že bohatší bude ešte bohatší a chudobnejší ešte chudobnejší. Napriek tomu prísun peňazí do futbalu už neobchádza ani slabších. Základom stále zostáva hrať Ligu majstrov, ak chcete mať výraznejší zisk.“
Liga majstrov zásobuje peniazmi nielen jej účastníkov.
„Áno, UEFA dáva cez Ligu majstrov do futbalu ročne miliardu nemeckých mariek. Je to obrovský biznis. Ťažia z neho predovšetkým najlepší, ale časť peňazí ide aj na jednotlivé federácie.“
V čom je podľa vás základ napredovania špičkových tímov?
„V dobrom skĺbení európskeho základu s osobnosťami z Južnej Ameriky a Afriky. Špičkové kluby, ako Bayern či Borussia Dortmund, majú vo svojom strede štyroch Juhoameričanov, ďalšie tímy dvoch—troch hráčov z Južnej Ameriky alebo Afriky. Je to však posilňovanie úrovne futbalu na celom svete. Môj priateľ, brazílsky tréner Pareira, mi raz povedal, že Brazília je preto taká dobrá, že 80 až 90 percent futbalistov hralo v Európe. Hráči z oboch kontinentov sú hľadaní, lebo majú dobrý ťah v útočnej fáze.“
Ako by ste charakterizovali ideálny futbal?
„Nazval som to štyri tajomstvá futbalu. Je to najskôr príťažlivý útok, potom efektívna obrana, kreatívna kombinácia a entuziazmus. Ak však hráči nemajú v sebe emotívny náboj, ako u nás v Nemecku, nebudú vyhrávať. Všetko so všetkým súvisí. Kvalitným útokom môžete vyhrávať zápasy, ale efektívnou obrannou hrou šampionáty, trvalým skĺbením môže z toho byť pravidelná záležitosť.“
Môže sa stať, že najlepší európski hráči pôjdu do Južnej Ameriky a Afriky?
„Ťažko. Futbal je biznis. Spomínané kontinenty nemôžu futbalistom zaplatiť tak ako Európa. Preto k tomu určite nepríde. V Nemecku dostal 21-ročný Deissler, ktorý hráva v Herthe Berlín, za prestup do Bayernu 20 miliónov mariek, štyri roky bude zarábať po 8 miliónov ročne a svoje dostane aj klub. Celý transfer vyjde na 72 miliónov. Môže si to dovoliť klub mimo Európy?“
V nezáväznej ankete prejavil Jozef Vengloš záujem, že by prijal funkciu reprezentačného trénera Slovenska. Ako sa pozeráte na takú eventualitu?
„To je náročná otázka a ťažká odpoveď. Jozef Vengloš je svetovou trénerskou osobnosťou, povedal by som, že hviezdou svetového futbalu na tomto poste. Niet na svete odborníka, ktorý má toľko skúseností, preto je aj vo funkciách FIFA a UEFA tak vysoko. Z takého vysokého postu, ako je prezident UEFT a predseda Komisie pre technický rozvoj v UEFA, je ťažký zostup na nižšiu úroveň.“
J. Vengloš už reprezentačným trénerom bol.
„Práve preto a aj kvôli tomu, koľko vo svete dokázal, už cesta naspäť podľa mňa nie je možná. Ale nikdy nehovor nikdy. Vengloš bol trénerom doma, v Ománe, Malajzii, Austrálii, v kluboch ako Aston Villa, Fenerbahce Istanbul, Sporting Lisabon, Celtic Glasgow. Jeho srdce však stále bije pre slovenský futbal. Rozum káže niečo iné ako srdce, s týmto problémom sa musí vyrovnať. Nevidím to reálne, je to vaša ilúzia. Navyše Vengloš je veľmi inteligentný, ale zároveň aj veľmi citlivý človek. Keby prišiel, nedokázal by nič zmeniť zo dňa na deň. Možno pri šťastí, pri žrebe, pri ďalšej kvalifikácii. Ale vy ste netrpezliví, asi by ste ho znechutili skôr, ako by sa rozbehol. Musí sa však rozhodnúť sám.“
JÁN MIKULA