Londýn 12. októbra (TASR) - Prípady infikovania vírusom antraxu vyvolali v Európe obavy z vlastnej zraniteľnosti v prípade biologického alebo chemického teroristického útoku.
Európske vlády tvrdia, že sú pripravené čeliť tejto hrozbe, experti však varujú, že rôzne národné štandardy monitorovania zdravotného stavu obyvateľstva umožňujú nepozorovateľné šírenie infekcie.
"Všetky vlády zasadnú a prehodnotia svoje plány" po teroristických útokoch na USA z 11. septembra, povedal John Eldridge, analytik skupiny Janeďs, ktorý sa venuje biologickým a chemickým zbraniam.
Európske kabinety tvrdia, že nemajú konkrétne dôkazy o chemickej, alebo biologickej hrozbe. Napriek tomu sprísnili bezpečnostné opatrenia v okolí citlivých miest - vrátane zásobární vody a farmaceutických fabrík - a inštruovali lekárov, aby si všímali nezvyčajné syndrómy.
Podrobnosti o konkrétnych krokoch sú však sporé. V Británii podľa hovorkyne ministerstva vnútra "prebiehajú procedúry" zamerané na očkovanie obyvateľov proti antraxu a iným chorobám. Vláda neoznámila, koľko dávok je v Británii k dispozícii, ani kde sú skladované.
Francúzsko oznámilo plán v hodnote 57 miliónov dolárov nazvaný "Bitox", ktorý okrem iného predpokladá sprevádzkovanie armádnych dekontaminačných centier pre civilné využitie. Minister zdravotníctva Bernard Kouchner minulý týždeň vyhlásil, že v prípade krízy bude k dispozícii "viac prostriedkov individuálnej ochrany", akými sú plynové masky a ochranné odevy.
Nemecká vláda v Berlíne vytvára stredisko pre biologický boj, ktoré má zbierať informácie o hrozbách a zabrániť útokom. Taliansko oznámilo, že vytvára skupinu rýchlej reakcie a vyčlenila bezpečné laboratórium. Belgická vláda vsadila na informačnú kampaň v zdravotníckych inštitúciách.
Generálny tajomník NATO George Robertson po 11. septembri pripustil, že existujú "reálne a vážne hrozby" biologických útokov. "Nemyslím, že momentálne robíme dosť. V budúcnosti budeme musieť urobiť oveľa viac," povedal.
Experti na šírenie infekcií zdôrazňujú, že reakcie musia byť cezhraničné. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) 24. septembra varovala, že zvládnutie bioteroristického útoku môže byť ľahko nad možnosti jednej krajiny.
Krajiny EÚ si rutinne vymieňajú informácie o epidémiách, štúdia britských a nemeckých vedcov, ktorú dnes zverejnil British Medical Journal, skonštatovala "nedostatky v odhaľovaní, koordinácii, financovaní a informovaní" na Starom kontinente.
"Ak ľudia začnú padať mŕtvi na uliciach, nepotrebujete sofistikovaný monitoring" vyhlásil Julius Weinberg z londýnskej City University, jeden z autorov štúdie, ktorí sa vyslovili za zlepšenie informovania, posilnenie medzinárodnej spolupráce - vrátane spoločných databáz, zvýšenie priameho financovania a rýchlejších reakcií zdravotníckych predstaviteľov.
V otázke medzinárodnej spolupráce už dochádza k zlepšeniam. Britský minister zdravotníctva Alan Milburn a jeho americký kolega Tommy Thompson sa v stredu dohodli na výmene informácií s cieľom vytvoriť "systém včasného varovania" pred biologickým a chemickým útokom.