Občania platia za minulý rok ešte progresívnu daň, ktorá pozná päť sadzieb dane závisiacich od výšky príjmu. Zdaniteľný príjem si pritom môžu znížiť o viacero odpočítateľných položiek, napríklad na seba, na nezamestnanú manželku alebo nezaopatrené deti.
Daňové sadzby aj odpočítateľné položky sú pre všetkých občanov rovnaké bez ohľadu na to, či ich príjmy pochádzali zo zamestnania, podnikania, predaja, či prenájmu nehnuteľností, alebo akýchkoľvek iných činností.
Kto si musí sám podať daňové priznanie
* Pracujúci, ktorý nestihol do 15. februára požiadať o ročné zúčtovanie alebo nestihol v tomto termíne predložiť potrebné doklady.
* Pracujúci, ktorý v danom roku vystriedal viacero zamestnávateľov.
* Občan, ktorého zamestnávateľ v minulom roku zanikol a nemá právneho nástupcu.
* Pracujúci, ktorý mal v minulom roku aj iné zdaniteľné príjmy presahujúce 10 000 Sk - napríklad z predaja bytu.
* Občan, ktorý má príjmy zo zahraničia alebo pracuje pre zahraničnú firmu, ktorá nemá na Slovensku svoju prevádzkareň.
* Občan - podnikateľ, ktorý neplatil paušálnu daň.
Ako si vypočítať daň
základ dane | sadzba dane |
0 - 90 000 | 10 % |
90 000 - 180 000 | 9 000 Sk + 20 % zo sumy presahujúcej 90 000 Sk |
180 000 - 396 000 | 27 000 Sk + 28 % zo sumy presahujúcej 180 000 Sk |
396 000 - 564 000 | 87 480 Sk + 35 % zo sumy presahujúcej 396 000 Sk |
564 000 a viac | 146 280 Sk + 38 % zo sumy presahujúcej 564 000 Sk |
Pracujúcim dôchodcom sa daňový základ neznižuje
Pracujúci dôchodcovia si nemôžu na seba uplatňovať nezdaniteľnú položku, tak ako zamestnanci v produktívnom veku. Kým občanovi v preddôchodkovom veku automaticky klesá daňový základ za minulý rok o 38 760 korún, u penzistu je možnosť takéhoto zníženia daňového základu len teoretická.
Starobný dôchodok sa totiž považuje za nezdanený príjem, a preto sa nezdaniteľná suma znižuje o celkový objem dôchodkov. Penzisti však za rok dostanú od Sociálnej poisťovne viac ako spomínaných 38 760 korún. Nemajú teda nárok na nezdaniteľnú sumu. Ak však šli do dôchodku po začiatku roka, majú nárok na nezdaniteľnú sumu v plnej výške.
Podobný prístup k dôchodcom sa uplatňuje aj v novom daňovom systéme. Od tohto roka je však nezdaniteľná suma výrazne vyššia - 80 832 Sk. Pre pracujúcich penzistov tak vzniká väčší priestor na prípadné zníženie daňového základu.
Odpočítateľné položky, na ktoré má občan nárok
38 760 Sk ročne za každého daňovníka.
16 800 Sk za každé vyživované dieťa. Uplatňuje si len jeden rodič. Nárok sa dokazuje rodným listom dieťaťa, pri starších deťoch potvrdením o štúdiu. Treba aj potvrdenie od partnerovho zamestnávateľa, že druhý z manželov si túto nezdaniteľnú sumu nenárokuje, prípadne čestné vyhlásenie.
33 600 Sk za vyživované dieťa s preukazom ZŤP alebo dlhodobo ťažko postihnuté. Dokladuje sa preukaz ZŤP alebo zdravotný posudok zo Sociálnej poisťovne.
12 000 Sk za manželku alebo manžela, ktorého vlastný príjem vlani nepresiahol 38 760 Sk. U nezamestnaného partnera sa preukazuje potvrdenie z úradu práce, u ženy na materskej potvrdenie od jej zamestnávateľa, u muža na vojne potvrdenie z vojenskej správy. Daňový úrad môže akceptovať aj čestné vyhlásenie.
8400 Sk u poberateľa čiastočného invalidného dôchodku. Nárok sa dokazuje rozhodnutím o pridelení dôchodku.
16 800 Sk u poberateľa úplného invalidného dôchodku. Dokladuje sa rovnako ako pri čiastočnej invalidite.
48 000 Sk, ak je čiastočne alebo úplne invalidný občan aj držiteľom preukazu ZŤP. Táto suma potom nahrádza predchádzajúce dve nezdaniteľné sumy. Občan nemusí byť nutne poberateľom invalidného dôchodku, musí však dokázať, že je úplne alebo čiastočne invalidný.
Hodnota darov poskytnutých počas roka obciam a iným organizáciám na verejnoprospešné účely. Pri darovaní krvi alebo iného biologického materiálu sa každý odber ohodnocuje sumou 2000 Sk. Dajú sa uplatniť dary v celkovej výš- ke neprevyšujúcej 10 % z daňového základu nezníženého o odpočítateľné položky.
Tlačivo A: Keď bolo viac zamestnávateľov
Občania, ktorí v minulom roku aspoň raz zmenili zamestnávateľa, si musia sami podať daňové priznanie. Táto povinnosť sa vzťahuje aj na tých, ktorí mali príjmy zo zahraničia alebo robili pre firmu, ktorá skrachovala a nezostal po nej žiadny právny nástupca.
V spomínaných prípadoch sa podáva zjednodušené priznanie na daň z príjmu fyzických osôb - tzv. typ A. Má len štyri strany.
Pred vyplnením daňového priznania si treba pripraviť potvrdenia o príjme od každého jedného zamestnávateľa. Kópie týchto potvrdení treba priložiť k daňovému priznaniu. Rovnako treba doložiť aj potvrdenia o nárokoch na rôzne odpočítateľné položky, ktoré si daňovník neuplatňoval u zamestnávateľov. Medzi ne patrí napríklad zdokladovanie nároku na odpočítateľnú položku na partnera, ktorý nemal vlastný príjem presahujúci za celý rok 38 760 Sk. Táto položka sa totiž uplatňuje len raz ročne, a nie mesačne pri výplate. Daňovým úradom by malo stačiť čestné vyhlásenie, že manžel alebo manželka nemá vlastný príjem. Bezpečnou voľbou však je potvrdenie z úradu práce alebo potvrdenie od manželkinho zamestnávateľa, že partnerka je na materskej dovolenke.
Vyplnené daňové priznanie treba doručiť alebo doporučene poslať príslušnému daňovému úradu do konca marca. V deň podania priznania by už mal mať daňovník aj zaplatený prípadný daňový nedoplatok. Ak mu v priznaní vyjde preplatok, môže spolu s ním rovno podať daňovému úradu aj žiadosť o jeho vrátenie. V tejto žiadosti treba uviesť spôsob vrátenia (napr. číslo účtu).
Kto vypĺňa daňové priznanie typu A
- Občania, ktorí v roku 2003 vystriedali viacerých zamestnávateľov.
- Občania, ktorí mali príjmy zo zahraničia.
- Zamestnanci, ktorí v minulom roku pracovali pre firmu so sídlom v zahraničí, ktorá nemá na Slovensku stálu prevádzkareň.
- Pracovníci, ktorým zamestnávateľ nemohol zrážať preddavky na daň (napríklad pri výplate v naturáliách).
- Ľudia, ktorí mali len jedného zamestnávateľa, ale nestihli do 15. februára požiadať o ročné zúčtovanie alebo nestihli k ročnému zúčtovaniu včas dodať potrebné doklady.
-; bčania, ktorí pracovali pre firmu, ktorá zanikla bez právneho nástupcu.
Vypĺňame daňové priznanie typu A
Začíname...
Pred vypĺňaním daňového priznania si pripravte všetky potvrdenia o príjme za minulý rok a kalkulačku. Na prvej strane priznania vypíšte osobné údaje. Políčka vypĺňame zľava, číselné údaje na ďalších stranách (peňažné sumy) sa zarovnávajú doprava.
V hornej časti druhej strany vyznačte v riadku 15, či ste na začiatku roka 2003 poberali starobný, alebo výsluhový dôchodok. O riadok nižšie vpíšte jeho celkovú ročnú sumu. Nasledujú údaje o vyživovaných deťoch a počte mesiacov, počas ktorých ste deti živili. Túto časť priznania vyplňte len vtedy, ak si na potomkov uplatňujete nezdaniteľnú sumu. Inak ju nechajte prázdnu. Podobne postupujte pri údajoch o manželke (manželovi). V kolónke vlastné príjmy nesmie byť suma prevyšujúca 38 760 Sk.
Keď prejdete na IV. oddiel priznania, k slovu sa prvý raz dostane kalkulačka. Do riadka 22 vpíšte celkový súčet hrubých príjmov od všetkých zamestnávateľov - aj zahraničných. Pri zahraničných zamestnávateľoch sa sumy prerátajú na slovenské koruny podľa priemerného kurzu NBS z posledných dní mesiacov, počas ktorých trval pracovný pomer. Do riadka 23 sa napíšu všetky zrazené povinné odvody, o riadok nižšie príde suma príspevkov, ktoré si zamestnanec platil na doplnkové dôchodkové poistenie. Môže to byť najviac 10 percent celkového príjmu, maximálne však 24 000 Sk. Do riadka 25 napíšte základ dane, ktorý získate tak, že od riadka 22 odčítate hodnoty riadkov 23 a 24.
Výpočet daneTretia strana daňového priznania je tá, na ktorej sa dozviete, akú daň vám zamestnávatelia zrazili vo forme preddavkov a akú ste mali skutočne zaplatiť. Najprv treba základ dane vypočítaný v riadku 25 znížiť o odpočítateľné položky, na ktoré máte nárok. Začneme tým, že do riadka 26 vpíšeme sumu z riadku 25.
Riadok 27: Do tohto riadku môžete pokojne vpísať číslo 38 760, je to nezdaniteľná suma, na ktorú máte nárok, bez ohľadu na to, aké príjmy ste mali, či ako dlho ste ich poberali. Výnimkou sú len dôchodcovia, ktorí si musia túto sumu znížiť o sumu z riadku 16. Ak im vyjde záporné číslo, nárok na nezdaniteľnú sumu nemajú.
Riadok 28: Vpíšte sumu 16 800 Sk vynásobenú počtom vyživovaných detí. Ak je niektoré dieťa ťažko zdravotne postihnuté, započítajte ho dvakrát.
Riadok 29: Ak bol počas roka váš partner nezamestnaný alebo jeho celkové príjmy nepresiahli sumu 38 760 Sk, vpíšte do tohto riadka sumu 12 000 Sk. Do vlastných príjmov manžela alebo manželky sa nepočíta zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky alebo štipendiá.
Riadok 30: Ak poberáte čiastočný invalidný dôchodok, vpíšte sumu 8400 Sk. Ak máte aj preukaz ZŤP, táto suma sa zvyšuje na 48 000 Sk.
Riadok 31: Ak poberáte invalidný dôchodok, napíšte si nezdaniteľnú sumu 16 800 Sk. Ak máte aj preukaz ZŤP, suma sa zvyšuje na 48 000 Sk.
Aj občania - držitelia preukazu ZŤP, ktorí nepoberajú čiastočný alebo úplný invalidný dôchodok, majú nárok na nezdaniteľnú sumu 48 000 Sk. Túto si vpíšu do riadka 30 alebo 31.
Riadok 32: Vpíšte hodnotu dobročinných darov, ktoré rozpíšte na poslednej strane priznania. Suma v tomto riadku však nemôže byť vyššia ako 10 percent zo sumy uvedenej v riadku 26. Zároveň nesmie byť nižšia ako 500 Sk. Ak hodnota vašich darov nedosiahla 500 Sk, nechajte riadok prázdny. Jeden odber krvi alebo iného biologického materiálu sa považuje za dar v hodnote 2000 Sk.
Nasleduje samotný výpočet dane. Do riadka 33 vpíšte súčet riadkov 27 až 32 a o riadok nižšie vpíšte základ dane znížený o odpočítateľné sumy (riadok 26 mínus riadok 33). Dostanete základ dane, ktorý ešte v riadku 35 zaokrúhlite na celé stokoruny nadol.
Daň, ktorú máte za rok 2003 zaplatiť, získate tak, že do riadka 36 vpíšete sumu vypočítanú podľa tabuľky uvedenej na 2. strane. Ak ste nemali príjmy zo zahraničia, na ktoré sa na Slovensku vzťahuje oslobodenie od dane, alebo príjmy z krajín, s ktorými má náš štát zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia (napr. z Českej republiky), môžete sumu z riadka 36 prepísať do riadka 47 a výpočet dane máte za sebou.
Úľavy zo zahraničných príjmovNiekoľko riadkov v spodnej polovici tretej strany daňového priznania slúži pre tých, ktorí mali príjmy zo zahraničia. Ak však tieto príjmy pochádzali z krajín, s ktorými Slovensko nemá uzavretú zmluvu o zabránení dvojitého zdanenia, tieto riadky ignorujte, daňovú povinnosť ste si už vypočítali v riadku 36.
Riadky 37 až 40 vypĺňajú len tí, ktorí mali zahraničné príjmy takého charakteru, ktorý by im v slovenských podmienkach zaručil oslobodenie od dane. V takom prípade sa daňový základ zníži o sumu týchto príjmov - stačí sledovať pokyny v jednotlivých riadkoch. Postupne sa tak dopočítate k upravenej daňovej povinnosti v riadku 40. Pozor - údaje v riadkoch 39 a 40 sa vypočítavajú s presnosťou na dve desatinné miesta.
Riadky 41 až 46 môžu vyplniť tí, ktorí mali príjmy z Českej republiky alebo inej krajiny, s ktorou má Slovensko dohodu o zamedzení dvojitého zdanenia. Zmyslom týchto riadkov je, že časť dane zaplatenej v zahraničí sa započíta ako čiastočne splnená daňová povinnosť - teda zníži sa daň, ktorú treba zaplatiť do slovenského rozpočtu.
VýsledokJe čas zistiť, či ste v priebehu roka zaplatili štátu viac, alebo menej, ako ste skutočne mali. Svoju skutočnú daňovú povinnosť máte vypočítanú v riadku 47. Do riadku 49 vpíšte súčet všetkých zrazených preddavkov od všetkých zamestnávateľov pôsobiacich na Slovensku - nájdete ich na potvrdeniach o príjme.
Odčítajte hodnotu v riadku 49 od čísla v riadku 47 a obráťte list na poslednú stranu daňového priznania. Ak vám vyšlo kladné číslo, vpíšte ho do riadku 51 - je to suma, ktorú ešte musíte štátu doplatiť. Ak vám vyšlo záporné číslo, napíšte ho do riadka 52 a podajte priznanie spolu so žiadosťou o vrátenie preplatku.
Na samom konci daňového priznania sa nezabudnite podpísať a do riadka 57 napísať počet príloh (kópií potvrdení o príjme a ďalších dokladov).
Tlačivo B1: Univerzálny formulárDaňové priznanie typu B1 je univerzálnym tlačivom, na ktorom možno priznať takmer všetky druhy príjmov. Môžu ho dokonca použiť aj tí občania, ktorým by stačilo priznanie typu A, ale nemajú ho k dispozícii. Výnimku tvoria daňovníci, ktorí majú nárok na zníženie dane z príjmu, ktorý dosiahli podnikaním alebo poľnohospodárskou činnosťou. Tí vypĺňajú tlačivá B2 resp. B3.
Podobne ako pri tlačive typu A, priznanie nemusí byť nevyhnutne tlačivom, ktoré vám dajú na daňovom úrade. Podstatné je, aby tlačivo zodpovedalo schválenému vzoru. Môžete si ho teda pokojne stiahnuť z internetu a vytlačiť z počítača, alebo dokonca skopírovať. Formulár totiž nemusí dodržať zelené farebné vyhotovenie.
Spolu s vyplneným tlačivom treba poslať alebo doniesť na daňový úrad aj všetky potrebné doklady, či už ide o potvrdenia o príjme od zamestnávateľov, čestné vyhlásenia a potvrdenia na nárok na odpočítateľné položky, zmluvy o združení a pod.
Vypĺňame daňové priznanie typu B1
Začíname...
Daňové priznanie typu B1 má desať strán. Treba pamätať na to, že jednotlivé políčka vypĺňame zľava, ak ide o textové informácie. Čísla (peňažné sumy) sa, naopak, zarovnávajú doprava.
Na prvej strane vyplňte osobné údaje. Druhá strana sa vypĺňa rovnako ako v daňovom priznaní typu A: V III. oddiele vyznačíte, či poberáte starobný, alebo invalidné dôchodky, a vypíšete údaje o deťoch a partnerovi, ktorého príjem za celý rok nepresiahol 38 760 Sk. Spomínané informácie vypisujete len v prípade, ak si chcete uplatniť odpočítateľné položky na deti, manžela a zdravotné postihnutie.
Do riadka 24 napíšte celkové hrubé príjmy od všetkých zamestnávateľov a o riadok nižšie sumu odvodov. Ak ste boli zamestnaní v zahraničí, sumy prepočítajte na koruny podľa priemeru kurzov NBS z posledných dní v jednotlivých mesiacoch roka. Do riadka 26 si môžete napísať vlastné príspevky na doplnkové dôchodkové poistenie. V riadku 27 bude suma z riadka 24 mínus sumy z riadkov 25 a 26.
Príjmy z podnikania
Príjmy z podnikania sa priznávajú na tretej strane tlačiva B1. Osobitne sa pritom v tabuľke č. 2 rozpisujú príjmy a výdavky z poľnohospodárskej výroby, zo živnosti a z ďalších činností. Výdavky sa môžu do druhého stĺpca tabuľky napísať v skutočnej výške (keď daňovník vedie jednoduché účtovníctvo) alebo môžu byť určené istým percentom z príjmov. Keď sa však podnikateľ rozhodne, že si takéto paušálne výdavky uplatní pri jednom druhu činnosti (napr. pri živnosti), musí tento spôsob používať aj pri ostatných aktivitách - napr. pri autorskej činnosti.
Zákon, podľa ktorého sa tento rok naposledy priznáva daň, rozoznáva tri sadzby paušálnych výdavkov:
60 percent príjmov si môžu uplatniť tí, ktorí sa živia ako samostatne hospodáriaci roľníci. Týka sa to teda riadka 1 v tabuľke č. 2 na tretej strane daňového priznania.
35 percent príjmov si môžu dať do nákladov občania, ktorí mali príjmy z použitia alebo poskytnutia priemyselného alebo duševného vlastníctva. Týka sa to aj príjmov z vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady. V spomínanej tabuľke sa toto percento vzťahuje na 5. riadok.
25 percent príjmov si môžu ako výdavky uplatniť občania, ktorí mali akékoľvek ďalšie príjmy - či už zo živnosti, tlmočníckych služieb, alebo iného druhu podnikania. Toto percento paušálnych výdavkov sa používa v riadkoch 2, 3, 6 a 7 uvedenej tabuľky.
Riadok č. 4 sa týka tých, ktorí majú podiel vo verejnej obchodnej spoločnosti alebo komanditnej spoločnosti. Do prvého stĺpca (príjmy) zanesú príjmy spoločnosti zodpovedajúce ich podielu a do druhého (výdavky) sumu odvodov, ktoré si hradili sami, t. j. neboli nákladom samotnej firmy.
V prípade uplatnenia si paušálnych výdavkov treba na to upozorniť zaškrtnutím príslušného políčka na poslednej strane daňového priznania.
Na ďalšej strane priznania sa z uvedených príjmov a výdavkov vypočíta zisk, prípadne strata, a určí čiastkový základ dane z príjmov z podnikania.
Príjmy z prenájmu
Ak ste mali počas roka aj príjmy z prenájmu, uvediete ich v daňovom priznaní v oddiele VII na 5. strane.
Do tabuľky č. 4 vpíšete celkové príjmy z prenájmu, ako aj sumu výdavkov nevyhnutných na dosiahnutie príjmov. Takými výdavkami môžu byť pri prenájme bytu napríklad platby za energie a vodu, ak si ich neplatí nájomca. Ak však nechcete viesť evidenciu výdavkov, zákon vám dáva možnosť určiť sumu výdavkov vo výške 25 percent z príjmov.
Ak máte prenajímanú vec v podielovom spoluvlastníctve, uvádzate v priznaní len sumy zodpovedajúce vášmu podielu. Pri bezpodielovom spoluvlastníctve manželov si celú sumu prizná jeden z nich.
Výsledné sumy príjmov a výdavkov sa prenesú do riadkov 41 a 42. Celkový zisk sa zanesie do riadka 43 a prepíše aj do riadkov 47 a 50.
Ostatné príjmy
Ďalšie vedľajšie príjmy sa zapisujú na 6. strane priznania do tabuľky č. 6. Vypĺňajú sa tu príjmy, ako aj výdavky nevyhnutné na ich dosiahnutie. Napríklad v prípade príjmu z predaja bytu sa môže do výdavkov uviesť cena, za ktorú ste ho kúpili (aj keď to nebolo v tom istom roku, v akom ste ho predávali), náklady na rekonštrukciu, ale aj poplatky za znalecký posudok.
Netreba sa zľaknúť siedmeho riadka tejto tabuľky - starobné a invalidné dôchodky a výživné na deti sú od dane oslobodené, a preto sa do tohto riadka nevypĺňajú.
Sumy príjmov a výdavkov z posledného riadka tabuľky sa prenesú do riadkov 51 a 52, ich rozdiel do riadka 53.
Záver
Po priznaní všetkých príjmov môžete prejsť na siedmu stranu priznania, kde si vypočítate celkový daňový základ. V hornej časti strany si môžu podnikatelia uplatniť stratu. V dolnej časti sa vypisujú vypočítané čiastkové daňové základy.
Do riadka 67 vpíšte súčet daňových základov z riadkov 63 až 66. O riadok nižšie príde daňová strata. Jej výšku potom odčítajte od hodnoty riadka 67 a výsledok vpíšte do riadka 69. Do ďalšieho riadka sa vpisuje nárok na uplatnenie straty z predchádzajúcich rokov. O jej výšku znížte hodnotu z riadka 69 a výsledok napíšte do riadka 71. Jeho hodnotu potom sčítajte s riadkom 61 a výsledok - celkový základ dane - napíšte do riadka 72 a potom aj o stranu ďalej do riadka 73.
Ďalej je postup obdobný ako pri daňovom priznaní typu A: uplatnite si všetky odpočítateľné položky, na ktoré máte nárok, započítajte si prípadnú daň zaplatenú v zahraničí a vypočítajte si daň (sadzby sú uvedené na 2. strane tejto prílohy).
Od vypočítanej dane odrátajte sumu zrazených a zaplatených preddavkov a zistíte, či máte štátu doplatiť, alebo vám má, naopak, vrátiť preplatok. Na záver vyznačte na poslednej strane priznania, či ste si pri príjmoch z podnikania alebo prenájmu uplatňovali paušálne výdavky.
Ako si vypočítať preddavkyObčania podnikatelia, ktorých posledná známa daňová povinnosť prekročila istú hranicu, si musia platiť preddavky na daň. Platí pritom, že do konca marca sa platia preddavky ešte podľa starého zákona. To znamená, že občania, ktorým na daňovom priznaní za rok 2002 (nie 2003, ako sa mnohí mylne domnievajú) vyšla daňová povinnosť vyššia ako 10 000 Sk, zaplatia do konca marca štvrtinu tejto sumy zaokrúhlenú na celé stovky nahor (teda rovnako, ako platili od apríla minulého roka). Ak daňová povinnosť prekročila pol milióna, platí sa mesačne dvanástina tejto sumy.
Od apríla sa už začína nové preddavkové obdobie a postupuje sa podľa nového zákona. Posledná známa daňová povinnosť sa prepočítava z daňového základu za rok 2003 predtým, ako bol znížený o odpočítateľné položky. Táto suma sa zníži o odpočítateľnú položku 80 832 Sk a o rovnakú sumu, ak má daňovník nezamestnaného partnera. Z toho sa vypočíta 19-percentná daň. Štvrťročné preddavky (zaokrúhlené na celé koruny nadol) platia tí, ktorým vyjde daňová povinnosť vyše 20 000 Sk.
Ak vám v daňovom priznaní za rok 2003 vyšla daň nižšia ako 20-tisíc, nemusíte prepočty robiť, pretože daňová povinnosť podľa nového zákona vám vyjde určite nižšia. To však platí len pre tých, ktorí si neuplatňujú daňové výhody na deti. V tomto roku si totiž ešte daňovú povinnosť vypočítanú na účely preddavkov nemožno znížiť o daňové bonusy. Zákon to síce garantuje, ale ministerstvo financií sa tento rok rozhodlo zníženie vyrátanej daňovej povinnosti o bonusy ešte neumožniť. Tie si občan uplatní až pri konečnom priznávaní dane za tento rok. V nasledujúcich tabuľkách môžete zistiť, či máte, alebo nemáte platiť preddavky. V ľavom stĺpci je daňová povinnosť, ktorá vám vyšla v priznaní za rok 2003, v pravom stĺpci je jej prepočet podľa nových pravidiel. Ak je číslo v pravom stĺpci vyššie ako 20 000 Sk, musíte platiť preddavky.
Jedno dieťa
daň 2003 | nová daň |
3 000 | 898 |
3 200 | 1 278 |
3 400 | 1 658 |
3 600 | 2 038 |
3 800 | 2 418 |
4 000 | 2 798 |
4 200 | 3 178 |
4 400 | 3 558 |
4 600 | 3 938 |
4 800 | 4 318 |
5 000 | 4 698 |
5 500 | 5 648 |
6 000 | 6 598 |
6 500 | 7 548 |
7 000 | 8 498 |
7 500 | 9 448 |
8 000 | 10 398 |
9 000 | 12 298 |
10 000 | 13 248 |
11 000 | 14 198 |
12 000 | 15 148 |
13 000 | 16 098 |
14 000 | 17 048 |
15 000 | 17 998 |
16 000 | 18 948 |
17 000 | 19 898 |
18 000 | 20 848 |
19 000 | 21 798 |
20 000 | 22 748 |
Dve deti
daň 2003 | nová daň |
3 000 | 4 090 |
3 200 | 4 470 |
3 400 | 4 850 |
3 600 | 5 230 |
3 800 | 5 610 |
4 000 | 5 990 |
4 200 | 6 370 |
4 400 | 6 750 |
4 600 | 7 130 |
4 800 | 7 510 |
5 000 | 7 890 |
5 500 | 8 840 |
6 000 | 9 790 |
6 500 | 10 740 |
7 000 | 11 690 |
7 500 | 12 640 |
8 000 | 13 590 |
9 000 | 15 490 |
10 000 | 16 440 |
11 000 | 17 390 |
12 000 | 18 340 |
13 000 | 19 290 |
14 000 | 20 240 |
15 000 | 21 190 |
16 000 | 22 140 |
17 000 | 23 090 |
18 000 | 24 040 |
19 000 | 24 990 |
20 000 | 25 940 |
Tri deti
daň 2003 | nová daň |
3 000 | 7 282 |
3 200 | 7 662 |
3 400 | 8 042 |
3 600 | 8 422 |
3 800 | 8 802 |
4 000 | 9 182 |
4 200 | 9 562 |
4 400 | 9 942 |
4 600 | 10 322 |
4 800 | 10 702 |
5 000 | 11 082 |
5 500 | 12 032 |
6 000 | 12 982 |
6 500 | 13 932 |
7 000 | 14 882 |
7 500 | 15 832 |
8 000 | 16 782 |
9 000 | 18 682 |
10 000 | 19 632 |
11 000 | 20 582 |
12 000 | 21 532 |
13 000 | 22 482 |
14 000 | 23 432 |
15 000 | 24 382 |
16 000 | 25 332 |
17 000 | 26 282 |
18 000 | 27 232 |
19 000 | 28 182 |
20 000 | 29 132 |
Štyri deti
daň 2003 | nová daň |
3 000 | 10 474 |
3 200 | 10 854 |
3 400 | 11 234 |
3 600 | 11 614 |
3 800 | 11 994 |
4 000 | 12 374 |
4 200 | 12 754 |
4 400 | 13 134 |
4 600 | 13 514 |
4 800 | 13 894 |
5 000 | 14 274 |
5 500 | 15 224 |
6 000 | 16 174 |
6 500 | 17 124 |
7 000 | 18 074 |
7 500 | 19 024 |
8 000 | 19 974 |
9 000 | 21 874 |
10 000 | 22 824 |
11 000 | 23 774 |
12 000 | 24 724 |
13 000 | 25 674 |
14 000 | 26 624 |
15 000 | 27 574 |
16 000 | 28 524 |
17 000 | 29 474 |
18 000 | 30 424 |
19 000 | 31 374 |
20 000 | 32 324 |
Darujeme časť zaplatenej dane
V tomto roku môžu občania poukázať vybranej mimovládnej organizácii alebo občianskemu združeniu dve percentá zo zaplatenej dane z príjmu. Ešte do minulého roka to bolo len jedno percento. Zvýšenie tohto podielu priniesol nový zákon o dani z príjmov, ktorý platí od tohto roka.
Dve percentá zo zaplatenej dane môžu poukázať tí občania, ktorí majú všetky daňové povinnosti za rok 2003 splnené. To znamená, že občan, ktorý podáva daňové priznanie, už musí mať daň zaplatenú, a zamestnancovi, ktorému firma robila ročné zúčtovanie, už musel byť zrazený prípadný nedoplatok. Darovaná suma zároveň nesmie klesnúť pod 20 korún.
Pri vypĺňaní vyhlásenia o poukázaní časti dane si treba dať pozor na správne uvedenie sumy, z ktorej sa darované percentá počítajú. Do riadka 09a sa zapisuje daňová povinnosť, nie daň na úhradu. Tí, ktorí podávajú daňové priznanie typu A, nájdu svoju daňovú povinnosť v riadku 47. V prípade daňového priznania typu B1 sa daňová povinnosť nachádza v riadku 101. Občania, ktorým zamestnávateľ urobil ročné zúčtovanie, uvedú sumu z riadka 01 na potvrdení od firmy. Toto potvrdenie potom priložia k vyplnenému vyhláseniu. Vypočítaný dvojpercentný podiel dane sa zaokrúhľuje na celé koruny nadol.
Do riadka 10 vpíšu dátum zaplatenia dane len tí občania, ktorí si sami podávajú daňové priznanie. V ďalších riadkoch sa vypisujú údaje o organizácii, ktorej sa časť dane poukazuje. Do posledného riadka treba napísať právnu formu obdarovanej organizácie. Treba napísať, či ide o občianske združenie, nadáciu, neinvestičný fond, neziskovú organizáciu poskytujúcu všeobecne prospešné služby, účelové zariadenie cirkvi a náboženskej spoločnosti, organizáciu s medzinárodným prvkom, alebo Slovenský Červený kríž.
Občania, ktorí si daňové priznanie podávajú sami, musia vyhlásenie o poukázaní časti dane doniesť alebo doporučene poslať svojmu daňovému úradu najneskôr do 15. apríla. Tí, ktorým robil zamestnávateľ ročné zúčtovanie, majú čas do konca apríla.
Kto môže dostať časť vašich daní
Dve percentá zaplatenej dane môžu občania poskytnúť tým organizáciám, ktoré majú aspoň jeden z uvedených predmetov činnosti:
* rozvoj a ochrana duchovných hodnôt,
* ochrana ľudských práv,
* ochrana a tvorba životného prostredia,
* ochrana a podpora zdravia a vzdelávania,
* podpora športu detí, mládeže a občanov zdravotne postihnutých,
* poskytovanie sociálnej pomoci,
* zachovanie prírodných a kultúrnych hodnôt.
Úplný zoznam obsahujúci 3829 organizácií, ktoré sa tento rok uchádzajú o podiel zaplatenej dane, sa nachádza na internetovej stránke www.rozhodni.sk