Má niekto z násilia v Kosove úžitok?
"Len extrémisti. Mnoho revolúcií v histórii bolo vyprovokovaných hladom. V Kosove treba aspoň minimálny životný štandard. Nezamestnaní, zúfalí ľudia, ktorí nemajú čo na stôl, sú náchylnejší podľahnúť vplyvu extrémistov, ktorí by Kosovo buď rozdelili, alebo vyhlásili rýchlo nezávislosť."
A čo kosovskí Srbi, ktorí v Kosove ostali?
"Albánci teraz nesú veľkú zodpovednosť. Je mnoho umiernených, ktorí vedia, že je v ich záujme ochraňovať kosovských Srbov. Keď si hypoteticky predstavíme monoetnické albánske Kosovo, cesta do Európy by bola spomalená. Nie je ani jasné, ako by sa takýto štát udržal ekonomicky. Myslím si, že teraz nie je možná ani alternatíva reintegrácie Kosova do Srbska, ani nezávislosť Kosova."
Pomohlo by ospravedlnenie za minulosť?
"Určite sa to stane - zajtra alebo o dva roky. Je to niečo, čo potrebujeme veľmi počuť jeden od druhého. Albánci v Kosove naozaj veľmi trpeli. Ale 200-tisíc Srbov bolo vyhnaných z Kosova, a to je nevyriešená otázka. Musia sa začať vracať. To neznamená, že budeme žiť harmonicky, demokracia je o konfliktoch - ale v medziach inštitúcií, nie v zúrivom dave."
(zo)