Píše sa rok 2004. Čerství kosovsko-srbskí utečenci čakajú v obci Gračanica na jednotky KFOR. FOTO - TASR/AFP
Zábery z Kosova z minulého týždňa nápadne pripomínali spravodajstvo zo sklonku minulého tisícročia. Boli to však čerstvé správy. V predvečer piateho výročia náletov NATO v Srbsku, ktoré vtedy zastavili etnické čistky v Kosove, sa oblasťou prehnala nová vlna násilia.
Pred piatimi rokmi NATO bombardovalo Srbsko "v mene zachovania multietnickej spoločnosti". Teraz Albánci v Kosove napádajú svojich srbských susedov a srbský premiér propaguje rozčlenenie Kosova na etnicky čisté časti.
Z bývalých obetí, kosovských Albáncov, sú agresori, obeťami sú Srbi. Zúriví a podľa všetkého vyprovokovaní či zorganizovaní Albánci sa však vŕšia na nepravých. Srbi, ktorí vraždili v roku 1999, v Kosove už dávno nie sú.
Extrémisti na oboch stranách sa radujú a politici môžu ďalej hrať "kosovskou kartou".
Pred piatimi rokmi prebrala OSN kontrolu nad územím. Kosovskí Albánci sa napriek počiatočnej nervozite nezačali k medzinárodným jednotkám NATO vo veľkom správať ako k okupantom - väčšina ich brala ako štít. Namiesto toho sa začali vŕšiť na susedoch. Z krajiny utieklo 200-tisíc kosovských Srbov.
Srbi opakovali, že Kosovo je kolískou ich kultúry, Albánci začali tvrdo presadzovať nezávislosť. Minulý rok zavraždený srbský premiér Zoran Djindjič povedal, že kým medzinárodná komunita váha, Kosovo sa už dávno neoficiálne "kĺže smerom k nezávislosti". Takáto netransparentná aktivita môže destabilizovať celý Balkán, dodal a navrhol o veci otvorene rokovať.
Podľa plánu OSN sa mali rozhodovacie právomoci postupne presúvať do rúk miestnej správy až do rokovaní o územnom riešení v roku 2005. Kosovo sa stalo výhodným trhom dobre platených miest v medzinárodných organizáciách pre mladých Západoeurópanov.
Počas posledných nepokojov umrelo v Kosove podľa agentúry Reuters 28 ľudí. Dav znovu lynčoval podľa etnickej príslušnosti. Tak ako pred piatimi rokmi asi nechýbali uniformy - na čele niektorých skupín boli údajne kosovsko-albánski policajti. NATO označilo za vinníkov vyprovokovania a organizácie nepokojov albánskych extrémistov. Veľký multietnický plán medzinárodnej komunity v prvej fáze zlyhal. Analytici ubezpečujú, že iskra násilia neprekročí hranice Kosova. Podľa mnohých je riešením odstránenie nervozity z hladu a nezamestnanosti. Hospodársky rozvoj pomôže, ale nie je zázračným kľúčom k mieru, tvrdia iní.
Začarovaný kruh
24. marec 1999 - NATO spustilo bombardovanie Juhoslávie pre kosovskú krízu,
10. jún 1999 - Miloševič sťahuje z Kosova svoje jednotky. Nálety prestali, Kosovo preberá OSN,
11. jún 1999 - jednotky NATO prichádzajú do Kosova,
10. december 2003 - OSN zverejnila "cestovnú mapu" pre Kosovo s podmienkami, za ktorých sa v roku 2005 začnú rokovania o jeho konečnom územnosprávnom statuse,
17. marec 2004 - v Kosove prepuká najhoršie násilie od roku 1999. Zahynulo 31 ľudí.
(Zdroj: bbc)
Autor: Zuzana V. Očenášová