Príjemné teplo domova je lákadlom nielen v zimných dňoch, ale aj v chvíľach, keď sa spustí studený jarný dážď. Poplatky za vykurovanie siahajú mnohým ľuďom hlboko do peňaženky a v snahe ušetriť hľadajú rôzne riešenia. Jedným z nich je vypínanie kúrenia v čase, kým sú v práci, alebo aj na dlhšie obdobie, počas ktorého sa nezdržiavajú doma.
Neuvedomujú si však, že keď nechajú steny svojho obydlia vychlad-núť, na ich opätovné zohriatie a vykúrenie celého priestoru spotrebujú viac energie, ako v prípade, že by udržiavali vykurovací systém na úspornej teplote. Murivo sa síce pomaly ochla-dzuje, ale aj pomaly zohrieva. Navyše pri vypnutí kúrenia je studený dom náchylnejší na prenikanie vlhkosti cez obvodové múry. Vlhkosť môže poškodiť omietky a je živnou pôdou pre vznik plesní, ktorých sa niekedy dá len ťažko a nákladne zbaviť.
Ani nápad, že ak neobývame celý dom, budeme vykurovať iba jeho časť, nie je práve najšťastnejší. Nesprávne vykurovnie, keď sú veľké rozdiely medzi jednotlivými miestnosťami zapríčiňuje, že sa na stenách zráža vlhkosť a tá vyvoláva v obyvateľoch pocit chladu aj v izbách, ktoré sú vyhrievané.
Tepelná pohoda je subjektívny pocit a nestačí, ak je v miestnosti iba vyhriaty vzduch. Ovplyvňuje ju aj sálanie tepla zo stien a ak sú studené nestačí, že je vzduch v miestnosti zohriaty. Pri dostatočne teplých stenách potom postačuje zohriatie vzduchu aj na nižšiu teplotu.
Výhodné je teda temperovanie. Ak totiž steny nevychladnú pod 18°C stačí, ak vzduch v miestnosti zohrievame na 21°C a cítime sa príjemne. Pri stenách, ktoré majú iba 14°C nám už na dosiahnutie tepelného komfortu nestačí ani vzduch zohriaty na 25°C. Pritom prvý spôsob je o 20 percent úspornejší.
Správny spôsob vykurovania
Možnosťou, ako udržat tepelnú pohodu, je aj zateplenie objektu. To si však vyžaduje značnú investíciu s dlhou návratnosťou. Pri domoch stavaných v súčasnosti je zvyčajne možnosť úspory takýmto spôsobom malá, pretože sa budujú z materiálov s dobrými tepelno-izolačnými vlastnosťami.
Riešením je skôr správny spôsob vykurovania a to tak, že sa potrebné množstvo tepla dostane na správne miesto. Je totiž rozdiel v tom, ako majú byť vykúrené jednotlivé miestnosti. Kým v spálni je to 17°C, v detskej izbe 20°C, v obývačke 22°C, v kúpeľni potrebujeme až 24°C.
V čase neprítomnosti v domácnosti možno miestnosti len temperovať - udržiavať ich teplotu na 16-18°C a moderné vykurovacie systémy umožňujú zabezpečiť dostatočnú tepelnú pohodu už pred príchodom prvých členov domácnosti z práce či zo školy. (r)