akosi okrajovo."
Hoci v architektúre pracuje už takmer dve desaťročia, hovorí, že sa stále snaží pracovať kreatívne, aby bol každý projekt jedinečný. Že sa mu to darí, dokazujú ocenenia, ktoré má na svojom konte - Cena Dušana Jurkoviča za projekt Kostola Božského srdca v Lomnej, či víťazstvo v silne obsadenej medzinárodnej súťaži na projekt Kostola a pastoračného centra v Piešťanoch, ktorý sa teraz stavia. Architekt Bišťan pracoval aj na Územnom pláne mesta Ružomberka, ktorého časťou je dnes známy Ski-Park, na štúdiách interiérov hotela Fórum či Strediska cenných papierov. Jeho rukopis má i terajší vzhľad Námestia Slobody v Ružomberku. Súťaže ho stále lákajú a iba o chlp mu ušla ďalšia Cena D. Jurkoviča za hotel Tri studničky v Demänovskej doline.
» V čom všetkom spočíva práca architekta?
Skladá sa zo štyroch hlavných častí. Okrem tvorivej práce, ktorá je nevyhnutná, ale na ktorú máme vždy akosi málo času, pokladám za dôležitú aj osvetu medzi investormi a stavebníkmi a osobný kontakt s nimi. Treťou časťou je koordinácia všetkých profesií, ktoré sa na stavbe podieľajú. A poslednou, najmenej zaujímavou, je vybavovanie vyjadrení rôznych orgánov štátnej správy a stavebných povolení - volá sa to dosť nepresne a honosne - inžinierska činnosť.
» O aké typy rodinných domov je teraz najväčší záujem? Doteraz to boli domčeky s obytným podkrovím a sedlovou strechou, po novom vraj ľudia uprednostňujú čisté línie - stavby s jednoduchou architektúrou a veľkými oknami. Je to pravda?
Súčasná architektúra prekonala za posledné roky hektický vývoj a po otvorení hraníc sa začína začleňovať do európskeho kontextu. Na svetovú špičku, ktorú predstavuje holandská architektúra, architektúra severských štátov, Francúzska i nášho najbližšieho suseda - Rakúska, potrebujeme prejsť ešte veľký kus cesty.
V posledných rokoch sme, a to aj v tvorbe rodinných domov, zaznamenali veľký posun k lepšiemu. Do tohto obdobia však spadá aj rozkvet "podnikateľského baroka" a nevkusu v novej výstavbe, napríklad v Záhorskej Vsi, Lamači, Stupave, či v iných lokalitách. To je aj odpoveď na otázku, aké typy domov teraz "letia". Všetko závisí od kultúrnej úrovne stavebníka. Architekt môže ovplyvniť dielo a posunúť ho na vyššiu úroveň, ale na dobrý dom je potrebný vnútorný súzvuk a porozumenie investora a tvorcu a to nie je vždy možné. Dnes sa preferujú otvorené dispozície, čisté línie, veď tajomstvom krásy domu bola, aj je, jednoduchosť a istá ľahkosť architektúry. Veľmi dôležité je svetlo, ktorého musí byť veľa, ono výrazne dotvára dobrú architektúru.
» Ako dlho trvá vytvorenie architektonického návrhu a následne projektu domu?
Najdôležitejšou časťou tvorby dobrého domu je štúdia. Pri nej sa stavebník s architektom dohodnú na koncepte stavby a dispozíciách. Obvykle trvá celý proces, od štúdie po vypracovanie projektu na stavebné povolenie, od šiestich do desiatich týždňov - závisí to od veľkosti a zložitosti stavby.
» Ak by ste mali stavať pre seba, využili by ste služby architekta, alebo by ste si vybrali katalógový projekt? Čo by ste odporučili bežným ľuďom? Pýtam sa na to pre pomerne vysoký rozdiel medzi cenou typizovaného projektu a projektu na mieru od architekta.
Rozhodne by som využil služby architekta. Dom je predsa pre väčšinu ľudí najväčšou investíciou v živote. Opakovaný projekt nemôže obsiahnuť skutočné potreby konkrétneho stavebníka, jeho rodiny, ich záľuby a zvyky. A to nehovorím o tom, že osadiť opakovaný projekt na konkrétny pozemok sa skoro nikdy nepodarí bez kompromisov, ktoré nakoniec degradujú dom do úplne nechcenej roviny. Cena za prácu architektov je v porovnaní so zahraničím ešte stále veľmi prijateľ-ná. A uznajte, nie je lepšie zaplatiť za dobrý projekt domu, ktorým sa splní sen celej rodiny o bývaní bez nechcených kompromisov? Dobrý dom sa stane súčasťou majiteľa do takej miery, že môže pozitívne ovplyvniť jeho vzťah k umeniu, prírode a okoliu.
» Cestujete po Slovensku, stavby, ktoré ste navrhli stoja v Ružomberku, na Orave i v Bratislave. Je rozdiel medzi architektúrou v jednotlivých kútoch Slovenska?
Rozdiel je pomerne veľký a závisí od ekonomickej sily regiónu. Stále platí výrok veľkého Corbusiera, že "dobrá architektúra potrebuje silnú strednú vrstvu". Veľa peňazí však automaticky nezaručí dobrú architektúru - duchovná úroveň človeka a jeho vkus sa nedajú kúpiť.
» Navrhli ste niekedy vyslovene atypický dom? Ak áno, môžete nám o ňom povedať čosi bližšie, prípadne ukázať, ako vyzerá?
Vlani som projektoval rodinný dom do horského prostredia. Má čistú dispozíciu a je plný svetla. Ale veď si ho pozrite na fotografii.
» U nás ľudia príliš nevyužívajú služby architekta pri zariaďovaní interiérov. Je to preto, že o tejto možnosti nevedia, alebo preto, že na ňu nemajú peniaze?
Myslím, že o tejto možnosti jednoducho neuvažujú. Je to relikt socializmu, ale aj nedostatok financií. V poslednom čase však projektujeme domy aj s interiérmi.
» Posledná otázka. Máte päť detí, ako pri takej náročnej práci všetko zvládate? Podalo sa niektoré z detí na vás a chce byť architektom?
Všetko zvládam s pomocou mojej manželky, ktorá je stavebná inžinierka a má pre moju prácu veľké pochopenie. Od začiatku existencie môjho ateliéru pracuje so mnou, aj keď bola doma pri deťoch. Bez pokojného domáceho zázemia sa nedajú robiť dobré stavby.
Z našich piatich detí sa ako budúci architekt zatiaľ prejavil syn Matúš, ktorý študuje architektúru v treťom ročníku na Vysokej škole výtvarných umení. n