Ako stavať rodinný dom

Výstavbe rodinného domu predchádza obdobie intenzívnej prípravy od výberu vhodného pozemku, cez vypracovanie projektovej dokumentácie a získanie stavebného povolenia. Potom nastupuje nemenej dôležitý výber firmy, ktorej zveríme realizáciu stavby. Firma .

Výstavbe rodinného domu predchádza obdobie intenzívnej prípravy od výberu vhodného pozemku, cez vypracovanie projektovej dokumentácie a získanie stavebného povolenia. Potom nastupuje nemenej dôležitý výber firmy, ktorej zveríme realizáciu stavby. Firma aj po ukončení stavebných prác ponesie záruku za ich kvalitné vyhotovenie.

Ako sa pripraviť na stavbu

Ak sa niekto rozhodne postaviť si vlastný rodinný dom, mal by si v prvom rade vybrať vhodný pozemok. Tvar, veľkosť a rozmery parcely do značnej miery ovplyvňujú tvarové a hmotové riešenie objektu, a s tým súvisiace i dispozičné usporiadanie priestorov. Pri výbere pozemku musíte zvážiť svoje finančné možnosti. Lokalita, v ktorej sa pozemok nachádza, najväčšmi určuje jeho cenu. Z hľadiska výstavby i samotného bývania je dôležitý aj prístup na pozemok, technický stav a rozmerové parametre prístupovej cesty. Ďalej je potrebné zájsť na príslušný stavebný orgán a zistiť si regulačné podmienky, vychádzajúce z urbanistických plánov. Tie určujú, či je možné na danom pozemku stavať rodinný dom a zároveň rozhodujú o polohe stavebnej čiary, veľkosti zástavby a počte podlaží. Pre malý pozemok môže platiť také obmedzenie, ktoré nepovoľuje zastavať viac ako 1/3 jeho plochy, vrátane spevnených plôch. Vzdialenosť objektu by mala byť tri metre od hranice susedných pozemkov. V prípade, že chcete stavať bližšie, je potrebný písomný súhlas majiteľov susedných pozemkov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Keď už vlastníte stavebnú parcelu, môžete sa venovať návrhu budúceho domu. Sami sa musíte rozhodnúť, či si vyberiete hotový projekt z niektorého katalógu rodinných domov, alebo sa obrátite na architekta. Tzv. katalógové projekty sú kompletne spracovanou projektovou dokumentáciou v zmysle stavebného zákona. Konkrétny vybraný rodinný dom treba umiestniť na pozemku s vyznačením jeho vzdialeností od hranice všetkých štyroch strán parcely a zakresliť napojenie na inžinierske siete. Stavebník musí rešpektovať projekt v plnej miere a každú zmenu odsúhlasiť s firmou, ktorá projekt dodala. Zmeny musia byť zároveň zaznačené do projektovej dokumentácie a platí sa za ňu osobitne. Orientačná cena za projekty sa pohybuje od 15 000 Sk (za malé domy) vyššie.

SkryťVypnúť reklamu

Predstava a individuálny projekt

Mnohí stavebníci chcú mať taký dom, ktorý bude maximálne vyhovovať ich predstavám nielen usporiadaním jednotlivých miestností, ale aj materiálovým riešením konštrukcií a povrchov. Väčšina katalógových projektov uvažuje s využitím tradičných materiálov na murovanie. Ak sa stavebník rozhodne pre iný stavebný systém, je potrebné individuálne vypracovať projektovú dokumentáciu. Tu však treba počítať s vyššou konečnou sumou za kompletný projekt, ktorá sa odvíja od celkových nákladov na realizáciu stavby. Keďže rodinný dom je priveľmi individuálnou stavbou a bude svojím obyvateľom slúžiť niekoľko desaťročí, možno sa naozaj oplatí investovať viac financií do projektu a spokojne si ho užívať. Rodinný dom musí predovšetkým zohľadňovať špecifické interiérové, aj exteriérové požiadavky všetkých jeho užívateľov. Zároveň musí byť realizovaný v súlade so všetkými platnými predpismi a technickými normami.

SkryťVypnúť reklamu

Výber stavebnej firmy

Výber serióznej stavebnej firmy nie je vôbec jednoduchý. Mnohí zažili situáciu, keď v priebehu výstavby museli zastaviť stavebné práce a zmeniť ich dodávateľa. Najčastejším dôvodom býva nekvalitná a neodborná práca, nedodržanie čiastkových termínov, čím sa predlžuje čas realizácie a stavba sa značne predražuje. Často treba dokonca zbúrať časť konštrukcie a znova ju vymurovať. Na slovenskom trhu pôsobí veľa väčších i menších stavebných firiem. Niektoré sa špecializujú výhradne na stavbu rodinných domov a tomu zodpovedá aj ich štruktúra a technické vybavenie. Stavať svojpomocne už dnes, vzhľadom na moderné stavebné materiály a špecifické technológie, neprichádza takmer do úvahy. Stavebník - investor rozhodne, ako si bude samotnú výstavbu organizovať.

SkryťVypnúť reklamu

V praxi sa stretávame s dvoma spôsobmi. Buď investor zverí celú výstavbu stavebnej firme spôsobom ,,realizácie na kľúč" a odpadnú mu starosti so zháňaním materiálov i subdodávateľov, alebo si sám organizuje práce počas celej výstavby a môže si sám zabezpečovať i stavebný materiál. Druhý spôsob je náročnejší na čas i odborné znalosti a nie je vhodný pre stavebníkov, ktorí nemajú aspoň základné vedomosti z oblasti stavebníctva.

Ak zveríme stavbu rodinného domu stavebnej firme, tá je zodpovedná za harmonogram výstavby, správnosť a kvalitu použitých technologických postupov a za celkovú kvalitu diela. Je dobré, ak pred samotným začatím výstavby, osloví investor viacerých dodávateľov a nechá si spracovať cenovú ponuku na dodávku stavebných prác. Má možnosť porovnať rôzne cenové hladiny, ktoré sa často podstatne odlišujú. Dôležité sú referencie o konkrétnej firme, druh a rozsah realizovaných stavieb a s tým súvisiace obdobie pôsobenia na trhu. Nemenej dôležitú úlohu zohráva možnosť osobne si prehliadnuť už postavené stavby a vidieť kvalitu ich práce. Veľmi pozitívne pri výbere dodávateľa pôsobí odporúčanie známych, prípadne aj cudzích ľudí, ktorí boli s prácou vyhliadnutej stavebnej firmy spokojní. Konštruktívne treba pristupovať aj k finančnému roz-počtu a nejasné položky si dopredu prekonzultovať. Cenová ponuka stavebnej firmy by mala byť záväzná, nezohľadňuje však zmeny počas realizácie stavby. Tu treba rátať so zvýšením rozpočtu o navyše vykonané práce. Všetky podmienky súvisiace s realizáciou stavby zahŕňa zmluva o dielo, podpísaná obidvoma zmluvnými stranami. Práce navyše oproti pôvodnému projektu sú spracované v dodatkoch k príslušnej zmluve o dielo. Dodržanie zmluvných podmienok zo strany dodávateľa stavby aj investora je zárukou úspešne zvládnutej realizácie a prispieva k ich vzájomnej spokojnosti. n

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 584
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 303
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 116
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 336
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 914
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 862
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 397
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu