Bratislava 23. marca (TASR) - Minister pôdohospodárstva SR Zsolt Simon považuje za neopodstatnené nedávne kritické vyjadrenie niektorých predstaviteľov Európskej komisie z direktoriátu pre poľnohospodárstvo o slabej pripravenosti jeho rezortu na zvládnutie potravinovej bezpečnosti a čerpanie agrárnych podpôr zo spoločného rozpočtu Európskej únie (EÚ).
"Mám taký dojem, že Európska komisia má občas komunikačný šum medzi jednotlivými direktoriátmi, pretože dostávame rozdielne informácie," uviedol minister na dnešnej tlačovej besede v Bratislave. Iní predstavitelia komisie počas jeho návštevy v Bruseli začiatkom tohto mesiaca totiž prácu slovenského rezortu pôdohospodárstva hodnotili veľmi pozitívne.
"Dôverujem tomu, čo mi bolo priamo povedané, že v potravinovej bezpečnosti sme najlepšie pripravenou kandidátskou krajinou a ak existuje krajina, kde netreba zaviesť ochranné opatrenie, je to bezpochyby práve Slovensko," pokračoval Simon s tým, že komisiu už osobitným listom požiadal aj o to, aby poskytla relevantné stanovisko, ako je teda SR na tom v oblasti poľnohospodárstva.
Experti z generálneho riaditeľstva komisie pre poľnohospodárstvo pritom len minulý týždeň informovali, že Slovensko ma platobnú agentúru zodpovednú za čerpanie agrárnych dotácii pripravenú len na 30 % a patrí tak k najhorším z desiatky vstupujúcich krajín. Simon sa však domnieva, že práca v tejto oblasti je i napriek časovému tlaku veľmi úspešná, nakoľko slovenská platobná agentúra už stihla na účty všetkých oprávnených tuzemských farmárov poukázať 2,3 miliardy Sk, ktoré pre nich schválila vo vlastnom rozpočte slovenská vláda ako doplatok k zníženým priamym platbám vyčleneným priamo EÚ. Simon je presvedčený, že po tomto kroku sa agentúra stihne pripraviť aj na vyplácanie tých podpôr, ktoré budú na Slovensko prúdiť priamo z spoločného rozpočtu únie.
Predakretizačné previerky pripravenosti platobnej agentúry sa podľa Simona síce rozbehli až začiatkom tohto mesiaca, ale do májového rozšírenia EÚ by mala byť jej akreditácia zavŕšená. Zatiaľ v agentúre podľa jej generálneho riaditeľa Vadima Haraja pracuje celkovo 473 zamestnancov, ale v máji to už ma byť konečných až 580 pracovníkov.
Okrem už vyplatených 2,3 miliardy Sk národných agrodotácií sa podľa Haraja agentúra pripravuje už aj na prijímanie podnikateľských žiadostí o vyplatenie priamych podpôr z EÚ. Agentúra však bude vyplácať aj financie súvisiace s trhovými reguláciami, rovnako cez ňu pôjdu aj zdroje zo štrukturálnych fondov únie a poskytovať bude aj financie z balíčka vlastných štátnych výpomocí, ktoré sú určené pre oblasti nekryté dotačnými systémami EÚ, ako sú napríklad závlahy či zaobstarávanie genetického produkčného materiálu.
K predpokladanému využívaniu štrukturálnych fondov v oblasti pôdohospodárstva Haraj dodal, že Slovensko má už teraz pripravený zásobník projektov s nákladmi vo výške zhruba dvoch miliárd korún. Ide o kvalitné projekty, ktoré agropodnikatelia pôvodne predkladali do predvstupového programu SAPARD, ale nakoľko jeho celkové zdroje v objeme zhruba 4 miliárd Sk sú už vyčerpané, bude s nimi krajina čakať až na spustenie štrukturálnych fondov. V SAPARD-e bolo podľa neho nakontrahovaných už celkovo 600 projektov a ďalších 100 sa má ešte stihnúť do apríla, ktoré je hraničným termínom.
iha zll