Mníchov 23. marca (TASR) - Vďaka snahám nemeckých a českých environmentalistov sa v Labe opäť trú lososy. Problematiku životného prostredia berú vážne všetky kandidátske krajiny - v Litve a na Slovensku majú odstaviť zastarané atómové elektrárne.
Štáty, ktoré sa onedlho stanú členmi EÚ, čaká však ešte dlhá cesta: musia preinvestovať viac ako 100 miliárd eur, aby dosiahli európske štandardy v oblasti životného prostredia.
Napriek všetkým pozitívnym výsledkom považujú zástupcovia príslušných ministerstiev a záujmových združení v Nemecku činnosť Európskej únie - napríklad v oblasti ekologickej turistiky - za nedostatočnú, píše dnešné vydanie nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung v celostranovom materiáli Dediči Černobyľu.
Podľa Michaela Meyera zo Zväzu ekologickej turistiky v Európe (Ö.T.E.) by sa žiadalo práve v oblasti turistiky viac kontroly zo strany EÚ.
Za modelový označuje pritom projekt, ktorý vyvinul Ö.T.E. pre oblasť okolo Banskej Štiavnice a ktorý súčasne využíva návrhy EÚ. Spoločne so slovenským ministerstvom životného prostredia a príslušným úradom na ochranu prírody sa Zväz ekologickej turistiky stará o zachovanie tamojších prírodných chránených oblastí. Zároveň sa s predstaviteľmi mesta zúčastňuje na príprave turistického marketingového programu, ktorý je "šitý na mieru" práve pre tento región. Banská Štiavnica patrí medzi pamiatky svetového kultúrneho dedičstva UNESCO a aj z tohto dôvodu ponúka výhodné predpoklady pre rozvoj ekologickej turistiky, hovorí Meyer.
Zároveň pripomína, že veľa peňazí - aj z fondov EÚ - je vkladaných do projektov, ktoré sú v rozpore s proklamovanou záchranou mnohorakosti druhov. EÚ napríklad spolufinancovala výstavbu diaľnice cez región Vysokých Tatier, ktoré sú považované za prísne chránenú prírodnú oblasť, uzatvára SZ.