BRATISLAVA - Pred prezidentskými voľbami a v čase, keď koalícia nemá v parlamente väčšinu, sa na politickej scéne začínajú množiť rôzne udania, objavujú sa aj kópie kompromitujúcich dokumentov. Tí, ktorých sa týkajú, hovoria, že ide o podvrhy, často tomu aj mnohé nasvedčuje.
Naposledy Sergej Kozlík z HZDS čítal v televízii Markíza z papiera, ktorý podľa neho "koloval po parlamente" a na ktorom vraj bolo 8 bodov dohody medzi Smerom a KDH. Obe strany ju neskôr označili za podvrh. Kozlík spomenul ich spoločné hlasovanie o generálnom prokurátorovi, údajný záväzok Smeru podporiť zákony ministra za KDH Lipšica, či nepodporiť kandidatúru Vladimíra Mečiara za prezidenta.
Kozlík síce pripustil, že pravdepodobne ide o fikciu, lebo na papieri napríklad neboli žiadne podpisy, ale hneď naznačil: "Tie môžu byť niekde v straníckych trezoroch." Pre SME povedal, že po rokoch v politike si pamätá mnohé príležitostné dohody aj medzi politickými súpermi. "Nikdy však neboli v písomnej podobe a v takom rozsahu ako zmluvy medzi SDKÚ a HZDS, či Smerom a KDH." Zverejnením dokumentu chcel vraj iba ukázať, že nie je problém vyrobiť "desiatky takýchto dohôd".
Začiatkom marca zverejnil denník Nový Čas udajné Memorandum o porozumení a spolupráci medzi SDKÚ a HZDS, a ich predsedami Dzurindom a Mečiarom. Na kópii nechýbali ani podpisy. Obe strany ho tiež označili za podvrh a Mikuláš Dzurinda preň podal trestné oznámenie. Predsedovia už vypovedali na vojenskej prokuratúre, rovnako ako zástupca denníka, ktorý tvrdí, že memorandum prišlo poštou a pripomenul, že denník v texte k nemu napísal, že ide asi o podvrh.
Riaditeľ agentúry MVK Pavel Haulík si myslí, že podvrhy nemajú slúžiť na rozoštvávanie politikov, ale majú ovplyvniť verejnú mienku, hoci ich účinok sa preceňuje. "Zámer je racionálny. Predpokladám, že vzniká niekde, kde je záujem poškodiť tých, čo sa v dokumente nachádzajú."
Nepodozrievajú sa však len strany, ale aj prezidentskí kandidáti. Vladimír Mečiar hneď na úvod kampane obvinil Eduarda Kukana, že bol na dovolenke s vyšetrovaným podnikateľom Jozefom Majským (ukázalo sa, že išlo o poľovačku, ktorú organizoval srbský veľvyslanec). Na otázku, či má ešte niečo pripravené, potom Mečiar povedal: "Možno niečo vznikne a možno to bude niekto iný, kto o jeho (Kukanovom) živote vie viac ako ja."
Približne v čase Mečiarovho vyhlásenia denník SME dostal poštou anonym, ktorý hovoril o Kukanovej spolupráci s 1. správou komunistickej ŠtB, teda rozviedkou. Podpísaný "spolužiak" spomenul mená agentov ŠtB, ktorí údajne Kukana riadili. Mená boli pravdivé. Jeden zo spomenutých, Gustáv Opremčák, pre SME povedal, že Kukan nebol nikdy "v spravodajskej sieti". Kukan tvrdí, že ŠtB žiadnu spoluprácu nepodpísal, ale s ľuďmi z tajnej služby hovoril, pretože sa to nedalo odmietnuť.