Dokážete si v pamäti vybaviť deň, keď ste po prvýkrát kráčali s novučičkou taškou na pleciach do školy? Možno si nespomeniete na podrobnosti, avšak pocit určitého napätia, strachu a neistoty, ale aj zvedavosti a očakávania, sa asi každému nezmazateľne vryl do pamäti. Počas aktívneho života sa z podvedomia vynoril ešte mnohokrát - pri spoznávaní kolektívu a nových vyučovacích metód na strednej škole, odvode na vojenskú službu, nástupe do prvej práce... a potom vlastne pri každej zmene zamestnania. Väčšinou je to krok do neznáma. Ani ten najväčší fluktuant s kopou životných a pracovných skúseností nepovažuje prvé dni na novom pracovisku za jednoduché.
Dôležitosť prvého dojmu
Je vedecky dokázané, že úsudok o neznámom človeku sa vytvára v priebehu niekoľkých minút prvého kontaktu. Aj preto sa každý snaží predstaviť v čo najlepšom svetle, vzbudiť dôveru a dobrý dojem. Prehnaná snaha čo najlepšie zapôsobiť však môže mať úplne opačný efekt. Kŕčovitý úsmev a neprirodzená konverzácia sú dôkazom vnútornej neistoty a strachu z neznámeho. Prehnaná žoviálnosť až hlučnosť zas môžu vyvolať v kolektíve pocit, že nový kolega je príliš zahľadený do seba a nič iné ho nezaujíma.
Ako správne vykročiť do nového zamestnania?
* Do práce príďte načas alebo o pár minút skôr. Nedochvíľnosť by vás mohla zaradiť medzi lajdákov, alebo vyvolať dojem, že si neviete zorganizovať čas.
* Vedome potláčajte vnútorný nepokoj. Každý raz začínal a dokáže pochopiť vaše pocity neistoty a obavy z neznámeho.
* Snažte sa byť čo najprirodzenejší a pozitívne naladený. Príjemný úsmev na tvári, primerane pevný stisk ruky, pohľad rovno do očí a zrozumiteľné vyslovenie mena pri predstavovaní sú dôkazom, že ste vyrovnanou osobou.
* Je dokázané, že reč tela je pri prvom stretnutí dôležitejšia ako vyrieknuté slová. Viac ako reč o vás prezradí mimika, gestikulácia či vôňa, prípadne zápach, ktorý okolo seba šírite.
* Venujte pozornosť svojmu zovňajšku. Zvoľte vhodné oblečenie, ktoré nemusí byť z najdrahších salónov a podľa poslednej módy, ale skôr má vystihovať váš vkus a zodpovedať postave.
* Buďte komunikatívny. Ochot-ne odpovedajte na otázky ve-dúceho či kolegov. Môžete prejaviť aj svoj názor, nepresadzujte ho však príliš dôrazne, aby ste nevzbudili dojem konfliktného človeka.
* Vo vhodnej chvíli vyslovte myšlienku, že sa na novú prácu tešíte a ste zvedavý na pracovné úlohy, ktoré vás očakávajú.
* Nebojte sa opýtať na vám neznáme veci. S otázkami to zo začiatku nepreháňajte, aby si kolegovia nezačali myslieť, že ste úplne neschopný alebo si neveríte.
* Prejavte ochotu vzdelávať sa, snahu čo najrýchlejšie si osvojiť nové pracovné postupy.
* Snažte sa nenásilne poukázať na svoje prednosti a nedostatky potlačte do úzadia.
* Nechváľte sa bývalými úspechmi alebo postavením v predchádzajúcom zamestnaní. Va-še chválenkárstvo by mohlo negatívne ovplyvniť vzťah nových kolegov k vám.
* Od prvých dní dávajte najavo lojálnosť k novému zamestnávateľovi.
* Ak ste nastúpili do vedúcej funkcie, snažte sa čo najskôr spoznať všetkých členov ko-lektívu, ktorý máte viesť. Zo začiatku viac počúvajte a pozorujte, ako rozkazujte.
* Spravodlivým a kompetentným riadením kolektívu si získajte dôveru svojho tímu.
* Ak vám aj prvý deň v novej práci nevyjde niečo podľa vašich predstáv, nepodľahnite panike. Mohla by situáciu len zhoršiť. Do novej práce ste sa predsa tešili a budete mať ešte dosť času na to, aby ste o svojich pracovných kvalitách a pozitívnych povahových vlastnostiach všetkých presvedčili.
HANA KYSEĽOVÁ