Ak vláda a parlament schvália Národný program sexuálneho a reprodukčného zdravia, od roku 2005 by mali mať žiaci na školách viac sexuálnej výchovy ako doteraz. Žiaci však tvrdia, že nechcú ďalšie hodiny navyše, ani sa nepotrebujú na tieto témy rozprávať v škole. FOTO - ĽUBOŠ PILC
Napriek prístupnosti modernej antikoncepcie chodia mladé ženy na interrupcie rovnako často ako pred desiatimi rokmi. Chorých na pohlavné choroby, najmä syfilis, z roka na rok pribúda. Zvyšuje sa aj počet nádorových ochorení pohlavných orgánov a úmrtnosť na ne. A hoci počet žien, ktoré berú antikoncepciu, v posledných rokoch výrazne stúpol (z 2 percent na 18,5), podľa odborníkov z rezortu zdravotníctva je to stále málo. Privítali by, keby toto číslo bolo dvojnásobné.
Aj preto si minister zdravotníctva Rudolf Zajac povedal, že by bolo načase zlepšiť prevenciu, a na rokovanie vlády predložil Národný program sexuálneho a reprodukčného zdravia. Podľa neho by malo ministerstvo školstva do roku 2005 zaviesť na všetkých stupňoch škôl sexuálnu výchovu. Program však nešpecifikuje, či má ísť o samostatný predmet, alebo len o nové učivo, ktoré sa zaradí do predmetov biológia či etika.
Hovorí len o tom, že sa má "stanoviť presný obsah učiva, ktorý žiaci v danom ročníku musia prebrať v oblasti sexuálneho a reprodukčného zdravia. Tieto vedomosti musia získať všetci žiaci a žiačky, študenti a študentky, bez ohľadu na typ školského zariadenia."
Ministerstvo školstva o zavedení predmetu sexuálna výchova neuvažuje. Podľa jeho hovorkyne Michaely Dobošovej je už totiž učivo z tejto oblasti zahrnuté v osnovách. "Minister je však ochotný diskutovať s odborníkmi o tom, či by ho bolo treba nejakým spôsobom posilniť a upraviť," dodala.
To isté však tvrdí i ministerstvo zdravotníctva: "Nechceme zaviesť sexuálnu výchovu ako samostatný predmet, ale zakomponovať ju do školských osnov," povedala SME Soňa Horvátová z ministerstva zdravotníctva.
Dnes učitelia žiakom o sexe veľmi neprednášajú, hoci majú takéto učivo v učebných osnovách. Vo vlaňajšom prieskume spoločnosti Durex mladí ľudia potvrdili, že od učiteľov získali len jedno percento informácií o sexuálnom živote a zdraví. Najviac, až 31 percent informácií, mali z časopisov.
Ak vláda návrh prijme a ministerstvo školstva bude súhlasiť, že treba k doterajšiemu učivu pridať ďalšie, podľa Dobošovej by sa termín jeho zavedenia na školy - rok 2005 "teoreticky dal stihnúť".
Aj zdravotníci sa budú učiť
Národný program sexuálneho a reprodukčného zdravia sa dotkne aj zdravotníkov v pre- a postgraduálnom vzdelávaní. Od roku 2006 by totiž mal byť pre nich zavedený povinný predmet Plánované rodičovstvo, etika a reprodukčné práva ľudí. Mali by tiež prejsť špeciálnymi kurzmi, zameranými na zvýšenie vedomostí o potrebách dospievajúcich a nutnosti empatického správania voči nim. (sr)
Sexuálnej výchove nás učia časopisy
Podľa vlaňajšieho prieskumu firmy Durex, do ktorého sa zapojilo 150-tisíc ľudí z 34 krajín sveta, sme v sexe vcelku dobre"vychovaní". Neriskujeme totiž až tak, ako napríklad Česi, Bulhari či Číňania. Až 65 percent Čechov, 62 percent Bulharov a 59 percent Číňanov malo za posledný rok nechránený sex s novým partnerom. Zo Slovákov to bolo len 28 percent ľudí. Prieskum ešte zistil, že:
* Najväčším zdrojom informácií o sexe a sexuálnom zdraví sú pre Slovákov časopisy (31 percent), priatelia a knihy (22 percent). Najmenej sa dozvieme od učiteľov (1 percento) a rodičov (5 percent).
* Z otázok týkajúcich sa sexuálneho zdravia sa tínedžeri mladší ako 15 rokov zaujímajú najmä o to, ako po sexe neotehotnieť (31 percent). Zaujímajú sa tiež o pohlavne prenosné choroby.
* Sex s novým partnerom má deväť percent Slovákov hneď prvú noc po zoznámení, 14 percent týždeň po zoznámení a 33 percent mesiac po zoznámení. Po troch mesiacoch známosti sa so svojím partnerom vyspí 25 percent Slovákov, po šiestich mesiacoch 10 percent a po roku päť percent Slovákov. (sr)
Zdroj: Durex, Global Sex Survey, 2003
Vyučuje sa už teraz
Podľa ministerstva školstva sa sexuálna výchova na školách vyučuje už teraz, i keď nie ako samostatný predmet. Na základných a stredných školách existujú totiž učebné osnovy Výchova k manželstvu a rodičovstvu a Sexuálna výchova.
VÝCHOVA K MANŽELSTVU A RODIČOVSTVU
Na 1. stupni sa preberá na viacerých predmetoch, napríklad na prvouke (tematický celok Človek v 3. a 4. ročníku).
Na 2. stupni ZŠ je ťažisko vyučovania výchovy k manželstvu a rodičovstvu v predmetoch etická výchova a náboženská výchova.
Na stredných školách sa poznatky z tejto oblasti objavujú v rámci voliteľných predmetov etická výchova a náboženstvo a v predmetoch náuka o spoločnosti, občianska náuka a biológia.
SEXUÁLNA VÝCHOVA
Jej učebné osnovy sú rozpracované pre základnú aj strednú školu. Riaditeľ školy má rozhodnúť, na aké predmety a v akých ročníkoch v spolupráci s predmetovými komisiami zavedie učivo z tejto oblasti. Školy najčastejšie organizujú rôzne besedy a prednášky, v spolupráci so sexuológom, lekárom a psychológom aj počas vyučovania. (sr)