BRATISLAVA 22. marca (SITA) - Deficit obchodnej bilancie SR by sa mal do roku 2006 prehlbovať. "Očakáva sa výraznejšie oživenie ekonomík Európskej únie (EÚ) a ich dopytu, ako aj rast investícií a následne dovozov do SR," uvádza sa to v materiáli, ktorý Ministerstvo financií SR (MF) predložilo do medzirezortného pripomienkového konania. Do krajín EÚ smeruje v súčasnosti 60 % vývozu Slovenska, po vstupe do EÚ to bude podľa predikcií MF viac ako 90 %. "Slovenský vývoz bude aj v ďalších rokoch podporovaný najmä automobilovým priemyslom," uvádza sa v materiáli. Od roku 2006 začnú ďalší svetoví výrobcovia automobilov vyrábať na Slovensku približne 300 až 500 tis. áut ročne, čím sa podiel tohto priemyslu na exporte krajiny ešte zvýši. Výraznejšie zrýchľovanie rastu vývozu preto ministerstvo očakáva od roku 2006.
Obchodná bilancia zaznamenala vlani najlepší výsledok od roku 1995. S očakávanými investíciami automobiliek PSA Peugeot Citroën a Kia Motors súvisí však zvýšenie dovozu investičného tovaru, čím sa pozitívny vývoj obchodnej bilancie z roku 2003 pribrzdí. Od roku 2005 očakáva MF aj zvýšenie dovozu spotrebných tovarov v závislosti od rastu reálnych miezd a konečnej spotreby domácností. "V rokoch 2004 a 2005 sa teda prehĺbi deficit obchodnej bilancie a v nasledujúcich dvoch rokoch by sa mal opäť zlepšovať," uvádza MF. Výstavbu obchodných centier v takom rozsahu ako v minulých rokoch už ministerstvo v najbližšom období nepredpokladá.
Rezort financií ďalej v tomto roku očakáva na Slovensku rast produktivity v exportnom sektore a rast zamestnanosti, čo by malo zabezpečiť rast hrubého domáceho produktu na úrovni 4,1 %. "Administratívne úpravy cien spôsobia, že rast reálnych miezd bude výrazne zaostávať za rastom produktivity práce," konštatuje sa v materiáli MF. Očakávaný prílev investícií má zvýšiť nielen množstvo kapitálu, ale hlavne jeho produktivitu. Pozitívne má v tomto smere pôsobiť aj vstup SR do EÚ. Výraznejšie efekty by mali podľa MF priniesť aj realizované reformy, hlavne v oblasti daňovej, sociálnej a trhu práce. MF očakáva v najbližších rokoch rast zamestnanosti determinovaný najmä rastom populácie v produkčnom veku a rastom miery participácie.
MF aj Národná banka Slovenska predpokladajú postupné znižovanie medziročnej miery celkovej inflácie. Vplyv administratívnych úprav na cenovú hladinu by sa mal výrazne znižovať, čo by mohlo vytvoriť predpoklady na splnenie maastrichtského kritéria v oblasti inflácie v období 2006 až 2007. Základným predpokladom je aj konsolidácia verejných financií. "Nárast regulovaných cien bude najvýraznejšie prispievať k zvýšeniu cenovej hladiny v roku 2004, pričom v ďalšom období sa ich vplyv zníži," konštatuje MF.
V roku 2007 by mal pokračovať proces prispôsobovania spotrebných daní štandardom EÚ, čo sa prejaví vo zvyšovaní spotrebnej dane z tabaku a tabakových výrobkov. Cenový vývoj na Slovensku by malo v rokoch 2004 až 2007 ovplyvniť aj prijatie spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ. "Jej najvýraznejší dopad na ceny potravín a celkovú infláciu je možné očakávať v druhom polroku 2004 a prvom polroku 2005," uvádza MF. Realizácia reformy spoločnej poľnohospodárskej politiky, ktorá je spojená s postupným každoročným poklesom intervenčných cien komodít až do roku 2007, by mala zmierniť jej prorastový vplyv na rast cien potravín.
MF očakáva, že inflácia v roku 2004 dosiahne priemernú hodnotu 8,1%, pričom koncoročná úroveň by sa mohla posunúť k 7,6 %. V období 2005 až 2007 sa počíta s postupným poklesom inflácie pod 3%, čo znamená, že SR by mohla splniť maastrichtské kritérium najneskôr pri hodnotení v roku 2007.