Kosovskí Srbi sa museli pred etnickými Albáncami ukryť na policajnej stanici OSN v Kosovskej Mitrovici.
FOTO - ČTK/AP
Pohreb, ktorý z diaľky z vrtuľníka sledovali aj vojaci KFOR, sa obišiel bez násilností. Matka jednej z obetí len pár minút predtým, ako bol jej syn pochovaný, povedala, že nechce, aby boli ďalší mŕtvi. Agentúry hodnotia situáciu v Kosove ako pokojnú, vo vzduchu však cítiť napätie.
Pohreb sa mal konať pôvodne už v piatok, ale bol pre veľké napätie a bezpečnostné riziká odložený na včera. Ministerský predseda Kosova Bajram Rexhepi vyzval ľudí, aby boli pokojní a jeho slová včera uverejnila celá albánska tlač. Obrad musí byť dôstojný a jeho organizátori musia mať na pamäti, že ich vystúpenie nesmie vyvolať nové napätie, povedal Rexhepi. Prezident Kosova Ibrahim Rugova vyhlásil nadnes oficiálny smútok "na uctenie pamiatky ľudí, ktorí prišli pri nepokojoch o život". Srbská vláda stanovila oficiálny smútok na včera "pre nový pogrom Srbov v Kosove".
Vyšetrovateľom v Kosove sa nepodarilo získať dôkazy, ktoré by potvrdili albánsku verziu udalostí utopenia troch albánskych chlapcov. Jediným zdrojom týchto informácií, ktoré mali v albánskych médiách pred vypuknutím násilností širokú publicitu, bol štvrtý chlapec, ktorý unikol. "Všetko, čo ten albánsky chlapec povedal, nebolo nikým podložené ani potvrdené dôkazom. Nemáme nič hmatateľné, čo by tvrdenie chlapca potvrdilo," povedal v sobotu šéf polície OSN pre severné Kosovo Barry Poli. Smrť albánskych chlapcov odštartovala najhoršiu vlnu násilia Albáncov so Srbmi od roku 1999, keď správu nad nepokojnou provinciou prevzala OSN. Etnickí Albánci rabovali, horeli pravoslávne kostoly a srbské domy. Agentúra TANJUG včera citovala srbské zdroje, podľa ktorých srbské domy v obci Kosovo Polje podpaľovali aj príslušníci miestnej polície. Pri etnickom besnení bolo najmenej 28 ľudí zabitých a viac ako 600 zranených.
Zo strachu pred násilnosťami zo strany albánskeho obyvateľstva opustilo svoje domovy najmenej 3600 Srbov a Nealbáncov. Asi 1100 ich je dočasne ubytovaných v táboroch KFOR, ďalší si našli útočisko v srbských dedinách, ktorým sa násilnosti vyhli.
Kosovská vláda včera na mimoriadnom zasadaní rozhodne odsúdila ničenie kultúrnych a cirkevných pamiatok, ako aj súkromných domov. Rozhodla o vytvorení špeciálneho fondu, z ktorého sa bude financovať rekonštrukcia objektov.
(čtk, tasr)