Ako povedal, projekt Akčného bývania v okrajových častiach mestských lesov v meste Košice poskytne ekobývanie v rodinných domoch výlučne Košičanom a určite neohrozí košické lesy.
Podľa Juraja Lukáča z lesoochranárskeho združenia VLK však výstavba výrazne poškodí košické lesy. Navrhuje vystaviť ekologické stavby nie v prirodzených lesoch, ale na nevyužitej poľnohospodárskej pôde s podmienkou vysadiť na časti svojho pozemku stromy. Ako príklad uviedol Lukáč ekologické domy v Škandinávii, kde sa ekologické domy umiestňujú do druhotných vysadených lesov.
Mesto Košice podľa Kravčíka nevlastní iné pozemky, napríklad poľnohospodársku pôdu, okrem spomínaných lesov. Ďalším sporným bodom sú peniaze. Lukáč vidí v projekte "náznak podvodu s lesnými pozemkami". Jeden štvorcový meter lesnej pôdy stojí asi desať korún. Ak sa mestu podarí získať povolenie a vyňať lesy z lesného pôdneho fondu, stúpne trhová cena jedného štvorcového metra stavebnej plochy až na 1200 korún. Podľa predbežného návrhu sa bude Košičanom predávať za 250 korún, povedal Kravčík.
Lukáč si myslí, že bude asi existovať skupina ľudí, ktorí sa dozvedia o odpredaji za cenu 250 korún a neskôr pozemky predajú za plnú sumu 1200 korún. Kravčík odôvodnil nízku predpokladanú sumu tým, že je to neúplná cena, ktorá nezahŕňa infraštruktúru a ubezpečil, že mesto bude pozemky predávať transparentne.
Kravčík informoval, že mesto pôvodne uvažovalo o odpredaji až 4000 hektárov lesov za deväť korún za štvorcový meter zahraničnému investorovi. Ten by s pozemkami urobil pravdepodobne to isté, a dokonca by netrval na tom, aby sa pozemky predávali len Košičanom. Súčasný projekt teda podľa neho svedčí o tom, že Košice chcú vybudovať pre svojich obyvateľov kultivované bývanie a zároveň zachovať lesy.
Predkladaná stratégia rozvoja predpokladá, že za roky 2004 a 2005 získa mesto z odpredaja spolu jednu miliardu korún. (sita)