Diskusia o európskej ústave v Európskom parlamente - vpravo predseda Konventu Valéry Giscard d'Estaing a predseda Európskej komisie Romano Prodi. FOTO - ARCHÍV TASR
Vstupom do únie získa Slovensko nárok na zastúpenie v jej najdôležitejších orgánoch: europarlamente, Rade Európskej únie, eurokomisii, Súdnom dvore, Súde prvej inštancie, Európskej investičnej banke a Účtovnom dvore. Svojich zástupcov vyšleme aj do poradných orgánov: Ekonomického a sociálneho výboru, Výboru regiónov a po vstupe do menovej únie aj do Európskej centrálnej banky.
Tak ako dnes majú voliči právo ovplyvňovať veci verejné cez volených poslancov slovenského parlamentu, tak budú mať od 1. mája možnosť obrátiť sa na európske inštitúcie.
Europarlament je jediným priamo voleným orgánom únie. Jeho právomoci stále narastajú a budúca euroústava mu zaručuje podstatne väčší vplyv pri prijímaní európskej legislatívy než doteraz. V novom 732-člennom europarlamente, bude mať Slovensko 14 poslancov. To je na presadenie vlastných návrhov málo. Slovenskí voliči však môžu rozhodnúť, ku ktorej z európskych platforiem budú naši europoslanci patriť - ku konzervatívnej, liberálnej či ľavicovej.
"V Európskom parlamente posilnia naši zástupcovia jednotlivé frakcie podľa straníckej príslušnosti, nie príslušnosti k štátu. Je to rovnaký politický princíp ako v našom parlamente," hovorí František Ružička, riaditeľ odboru pre koordináciu vnútorných záležitostí a inštitúcií únie na ministerstve zahraničných vecí.
V Rade Európskej únie budeme mať počas prechodného obdobia od 1. mája do 1. novembra tri hlasy. Od 1. novembra už budeme mať 7 hlasov a na presadenie návrhu kvalifikovanou väčšinou bude potrebných 232 z 321 hlasov. Dnes sa únia sporí o dva spôsoby hlasovania. Podľa zmluvy z Nice bude na prijatie návrhu potrebná kvalifikovaná väčšina. Pri hlasovaní dvojitou väčšinou, ako to predpokladá nová ústava, budú mať väčšiu váhu ľudnatejšie štáty.
Z nášho pohľadu je však podľa Ružičku prakticky jedno, ktorý systém sa presadí. Naša váha nebude ani v jednom prípade dosť veľká, aby sme zákony pretlačili samostatne. "Slovensko musí ukázať, že je schopné hľadať partnerov a vytvárať koalície," hovorí Ružička. Kým sa o návrhu začne rozhodovať v Rade únie, ubehne často rok a viac a to je čas, keď majú krajiny najväčšiu možnosť veci ovplyvniť. Najlepšie už na expertnej úrovni.
V eurokomisii budeme mať jedného zástupcu. Od vstupu až do 1. novembra nebude mať vlastný rezort, ale bude môcť hlasovať. Potom už bude fungovať ako riadny eurokomisár. V celej eurokomisii by sme mohli mať okolo 279 stálych zamestnancov.
Inštitúcie
Prínosy
* Slovensko bude mať primerané zastúpenie vo všetkých európskych inštitúciách
* slovenčina sa stane jedným z oficiálnych jazykov únie
Riziká
* odchod vysokokvalifikovaných odborníkov do európskych inštitúcií
(Podľa: Slovensko na ceste do EÚ, Kapitoly a súvislosti, J. Figeľ a M. Adamiš)
Náš tip
Európsky parlament
www.europarl.eu.int
Rada Európskej únie
http://ue.eu.int
Európska komisia
http://europa.eu.int
Súdny dvor
http://curia.eu.int
Účtovný dvor
www.eca.eu.int
Ekonomický a sociálny výbor
www.ces.eu.int
Výbor regiónov
www.cor.eu.int
Európska investičná banka
www.eib.org
Inštitúcie Európskej únie
Európsky parlament
(spolutvorca európskej legislatívy, kontroluje činnosť eurokomisie)
spolu 732 poslancov Slovensko 14
Rada Európskej únie
(vlády členských štátov sú v nej zastúpené príslušnými ministrami, je najdôležitejším rozhodovacím orgánom v oblasti spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky i justičnej a policajnej spolupráci)
počet hlasov 321 Slovensko 7
Európska komisia
(zastupuje európske záujmy voči členským štátom a je jediným tvorcom legislatívy)
počet eurokomisárov 30 Slovensko 1
Súdny dvor
(rieši právne spory medzi členskými štátmi, spory medzi úniou a jej štátmi, medzi orgánmi a inštitúciami únie a medzi jednotlivcami a úniou)
Slovensko bude zastupovať Ján Kľučka
Súd prvej inštancie
(patrí k Súdnemu dvoru, rieši všetky podania od ľudí a firiem proti rozhodnutiam inštitúcií únie, rieši aj spory medzi bruselskými úradníkmi a úniou)
Slovensko bude zastupovať JUDr. Daniel Šváby
Účtovný dvor
(vykonáva audit spoločenstva, kontroluje príjmy a výdavky rozpočtu, preveruje finančný manažment)
Slovensko bude zastupovať Július Molnár
Ekonomický a sociálny výbor
(má poradenskú funkciu a jeho členmi sú zástupcovia rozličných hospodárskych a sociálnych záujmových zoskupení)
počet členov najviac 350 Slovensko 9 členov
Výbor regiónov
(má poradenskú funkciu a zastupuje záujmy regiónov, jeho členmi sú zástupcovia regionálnej a miestnej samosprávy)
počet členov najviac 350 Slovensko 9 členov
Európska investičná banka
- nezisková banka, zaisťuje pôžičky a investície do tých projektov únie, ktoré majú prispieť k vyváženosti a stabilnému rozvoju spoločného trhu)
Slovensko bude v Rade guvernérov zastupovať minister financií
(mim)