Detská nemocnica v Košiciach je jednou zo štyroch nemocníc, ktoré v rámci projektu Detského fondu "Som tu s tebou" získali prostriedky na zriadenie samostatných, na naše pomery nadštandardných, izieb pre rodičov s deťmi. FOTO - ARCHÍV TASR
"Jedna vec je charta práv dieťaťa, ktorá hovorí, že dieťa má právo byť v nemocnici s blízkou osobou. Iná vec sú konkrétne podmienky a ekonomická situácia," hovorí Aneta Reháková, námestníčka riaditeľa pre ošetrovateľstvo, ktorá má na starosti všetky sestry v nemocnici.
Nemocnicu postavili ešte za socializmu a s matkou pri dieťaťa sa nerátalo. Aj dojčiace matky mohli prísť dieťa len nakŕmiť a museli odísť.
Dnes už síce na každom oddelení izba pre matky je, kapacita však nestačí. Detských postelí je na oddelení aj 25, v izbe pre matky sú 3 alebo 4. Každé oddelenie má jednu nadštandardnú izbu pre matku s dieťaťom. Ak sú všetky postele pre matky plné, ale oddelenie nie, snažia sa matky ubytovať na izbách s deťmi. Ak ani to nejde, ostatné matky majú smolu.
"Prednosť majú dojčiace matky a prípady, keď je dieťa na matku silne naviazané, nevie bez nej fungovať, čo je často prípad mentálne alebo fyzicky postihnutých detí," hovorí Reháková.
Vlani ležalo v nemocnici 14 037 detí a 4074 sprevádzajúcich.
Sestry sa snažia rodičov prehovoriť, aby pristúpili na predĺžené návštevy - s dieťaťom môžu byť od rána až do ôsmej večer. Ak trvajú na tom, že chcú zostať aj na noc, niekedy umožnia matke zostať na stoličke pri posteli dieťaťa, hoci to sestry nemajú veľmi radi.
"Nafukovačky alebo matrace, ani batožinu rozloženú na zemi nesmieme povoliť z hygienických dôvodov. Izby sa dvakrát denne dezinfikujú, hrozí riziko nákazy pre ostatné deti. Žiaľ, toto mnoho rodičov nechápe," povedala Zlatica Haviarová, vrchná sestra chirurgického oddelenia.
Sestry majú občas problém aj so správaním matiek.
"Veľmi závisí od inteligencie, vzdelania, sociálneho postavenia. Niektoré matky nedodržujú podmienky hospitalizácie - nechajú dieťaťu otvorenú postieľku, bez ohlásenia ho vezmú do bufetu, dajú mu piť alebo jesť, aj keď má dieťa povedzme diétu. Zodpovednosť za stav dieťaťa však máme my," hovorí Reháková.
Okrem matky by s dieťaťom v izbe často chcela byť babka, dedo, otec a najradšej by sa striedali podľa potreby aj niekoľkokrát za deň. "Ak sa dá, umožníme príbuzným striedať sa, ale mali by sa vopred dohodnúť a opýtať sa nás. Znova tu hrozí riziko infekcie," hovorí Haviarová.
Aj keď sa snažia vysvetľovať, sami si uvedomujú, že nie vždy na to majú dosť času. "Sestier je málo, skúsených ešte menej. Je tu veľká fluktuácia."
BARBORA TANCEROVÁ