BRATISLAVA – Komisár Európskej komisie pre rozširovanie Günter Verheugen včera pred odchodom zo Slovenska povedal: „Prijímaná novela je vnútornou záležitosťou Slovenska, ale na vstup do Európskej únie je potrebný jeden základný element, ktorý predstavuje reforma verejnej správy.“
Zdôraznil, že reforma verejnej správy je osobitne potrebná, aby sa dali čerpať financie zo štrukturálnych fondov EÚ. Podľa dobre informovaných diplomatických zdrojov komisár Verheugen naznačil, že neprijatie novely ústavy by „znamenalo zablokovanie prísunu tých peňazí, ktoré únia ponúka“.
Verheugen počas rokovaní s našimi politikmi opäť pochválil Slovensko za pokrok pri dobiehaní kandidátov, ktorí rokujú s úniou o dva roky dlhšie. Bratislava plní politické kritériá a hospodárstvo označil ako fungujúce trhové hospodárstvo.
Vyjadril presvedčenie, že otvoríme všetky zvyšné kapitoly. Podľa Hamžíka sa rokovania sústredili na kapitolu poľnohospodárstvo a voľný pohyb osôb. „V kapitole voľný pohyb osôb Bratislava nie je problémom. Komisára som informoval, že rokujeme s Rakúskom a nechceme túto kapitolu riešiť cez Brusel,“ vysvetlil vicepremiér.
Verheugen hovoril aj o zákone o štátnej službe, ku ktorému mala únia výhrady. I keď na otázku SME, či sa s predstaviteľmi slovenskej vlády dohodol na možnom doladení spomínaného zákona, zdôraznil, „že mu neprislúcha zachádzať do technických detailov“, podľa Hamžíka sa slovenská strana bude stanoviskom Európskej komisie zaoberať. Podľa dobre informovaných diplomatických zdrojov sa obe strany dohodli na dočasnom riešení, ktoré by mala vypracovať osobitná pracovná skupina ešte pred zverejnením pravidelnej správy komisie v novembri tohto roku.
Verheugena osobitne zaujalo zanietenie mladých ľudí a mimovládnych organizácií pri riešení rómskej problematiky v SR. „Po tejto návšteve som, pokiaľ ide o Rómov, optimistickejší,“ povedal a zároveň ocenil kroky, ktoré v tejto oblasti slovenská strana podnikla. Osobitne však vyzdvihol potrebu vytvorenia a implementácie vládnej stratégie v rómskej otázke. „Ide najmä o vzdelávanie a pracovné príležitosť pre rómsku generáciu,“ spresnil. Ako dodal, je si vedomý, že rómsku otázku nemožno vyriešiť ešte pred vstupom do EÚ. Vyjadril však presvedčenie, že Rómovia budú mať rovnaké príležitosti ako zvyšok obyvateľstva. JURAJ TOMAGA