
Afganský utečenec sa skrýva pod doma vyrobeným pršiplášťom pred lejakom na predmestí pakistanského Islamabadu. FOTO – REUTERS
Zbedačený Afganistan potrebuje humanitárnu pomoc. Na niektorých miestach je nutná ihneď – skôr, než sa začne zima a cesty sa stanú nezjazdné. Po zintenzívnení bojov sa však môžu skomplikovať podmienky na jej doručenie, ktoré bude náročnejšie organizačne aj logisticky.
Zatiaľ ešte možno dopraviť náklad potravín do niektorej krajiny susediacej s Afganistanom a tam ho zložiť v niektorej z vládnych či mimovládnych organizácií. Lepšou metódou by však boli rýchle výpady humanitárnych pracovníkov s mnohými malými nákladmi na najkritickejšie miesta. V týchto dňoch je jediným možným východiskom Tadžikistan a jediným územím, kam možno zodpovedne a rýchlo dopraviť pomoc, územie ovládané Severnou alianciou.
Pozemné priechody teraz existujú: smerom od Pamíru z Chorogu do Fajzábadu a z tadžického Parcharu do afganského Hodažabaudinu. Americké bombardovanie Kundúzu by mohlo Severnej aliancii umožniť kontrolovať prievoz cez rieku Amudarju. Útoky na Mazar i-Šaríf by mohli viesť k otvoreniu uzbecko-afganskej hranice.
V Tadžikistane síce chráni hranicu ruské vojsko, ale operatívne rokovanie s ruským velením by mohlo umožniť prepravu neveľkých, ale životne dôležitých nákladov liekov, zdravotníckeho materiálu, prikrývok či múky.
Zo susedných Čiech už v Tadžikistane a Afganistane operujú výsadky spoločnosti Člověk v tísni pri Českej televízii. Spoločnosť má značné skúsenosti už z minulého roku, keď pomáhala provinciám Tachar a Badachšám. Tam spoločnosť Člověk v tísni uplatnila svoje skúsenosti s operatívnou záchrannou pomocou, ktoré nadobudla za niekoľko rokov v Čečensku, Bosne, Kosove.
Mimovládna spoločnosť Člověk v tísni je podľa slov jej riaditeľa Tomáša Pojara pripravená na operatívne akcie v Afganistane v najbližšom čase. Používa osvedčenú jednoduchú metódu. Neprepravuje cez pol sveta k Afganistanu ťažké náklady, ale materiál nakupuje na mieste v Tadžikistane a až odtiaľ organizuje logistické operácie. Spolupráca vlády so skúsenou mimovládnou organizáciou by mohla humanitárnu pomoc zefektívniť a prispieť k záchrane ľudských životov.
Autor: J. ŠTĚTINAagentúra Epicetrum, Afganistan, Carikar pre SME