
V posolstvách Usámu bin Ládina sú vraj zakódované príkazy pre teroristov.
FOTO - REUTERS
Biely dom si myslí, že Usáma bin Ládin a vodcovia Al-Kaídy pomocou videozáznamov vysielajú kódované správy teroristom na celom svete. Poradkyňa prezidenta Georgea Busha pre národnú bezpečnosť Condoleezza Riceová preto v stredu telefonovala s vedením viacerých televíznych staníc a upozornila ich, aby bin Ládinove vystúpenia vysielali až potom, ako ich zanalyzujú. V jeho vyhláseniach „môžu byť signály pre teroristov, aby opäť zaútočili“, povedala Riceová.
Všetky svetové televízie v nedeľu tesne po prvých útokoch na Afganistan pustili dopredu nahrané posolstvo bin Ládina. Ako prvá ho zverejnila katarská televízia Al-Džazíra.
„V najlepšom prípade bolo posolstvo Usámu bin Ládina propagandou vyzývajúcou na vraždenie Američanov. V najhoršom tak mohol dať pokyny svojim stúpencom, aby zaútočili,“ povedal hovorca Bieleho domu Ari Fleischer. Amerika sa od útoku na New York a Washington obáva, že v krajine už sú takzvaní spiaci teroristi, ktorí žijú naoko usporiadaným životom, ale v skutočnosti sú pripravení zaútočiť.
Zdroje z amerických tajných služieb denníku Los Angeles Times povedali, že Al-Kaída využíva taktiku kódovaných odkazov. Pred poslednými tromi teroristickými útokmi, ktoré sa spájajú s touto organizáciou, bin Ládin nahral videokazetu a svetové televízie ju zverejnili. „Nie je náhoda, že po zverejnení bin Ládinovho videa zakaždým nasledoval teroristický útok,“ povedal nemenovaný predstaviteľ Bushovej vlády.
Po svete kolovali videonahrávky vodcu Al-Kaídy pred útokom na americké ambasády v Afrike v roku 1998 a rovnako vlani pred útokom na americkú vojenskú loď Cole, ktorá kotvila v jemenských vodách. Toto leto sa najmä v arabských krajinách stala hitom páska z bin Ládinových tréningových táborov. Jedenásteho septembra teroristi napadli Ameriku. Washington sa obáva, že tento scenár by sa mohol opakovať.
Televízie poradkyňu poslúchli. „Počas celej kariéry som niečo také nezažil. Táto story je však unikátna, útok na Ameriku je ojedinelý,“ povedal prezident CBS News Andrew Heyward.
Viacerí však pochybujú. Niektorí sa obávajú, že vláda sa aj neskôr bude pokúšať zasahovať do slobody médií. Iní tvrdia, že obavy z kódovaných informácií sú výmyslom.
„Aký by to malo zmysel, nepustiť tie kazety, keď sa tá tajná správa objaví prepísaná v novinách alebo na internete? Keď chcú, tak si tie správy jednoducho pošlú,“ povedal denníku The New York Times predstaviteľ nemenovanej televíznej stanice.
Odborníci sa zhodujú v tom, že bin Ládinove nahrávky sú nebezpečné aj bez kódovaných informácií. „Terorizmus je vo svojom základe propaganda, veľmi krvavá forma propagandy,“ povedal denníku The Washington Post expert na terorizmus Brian Jenkins z kalifornskej výskumnej spoločnosti Rand Corp.
A bin Ládin je vraj ako propagandista veľmi šikovný. „Súčasťou jeho talentu je umné manipulovanie médiami,“ tvrdí bývalý poradca prezidenta Billa Clintona pre boj s terorizmom a súčasný expert londýnskeho Inštitútu pre strategické štúdie Steven Simon. „Je to majster propagandy. Od vykonštruovaného imidžu trpiaceho svätca a asketického bojovníka až po veľmi úspešnú komercializáciu svojej osoby.“
Aj preto by Biely dom najradšej posolstvá Usámu bin Ládina zakázal vysielať. V Američanoch prebúdza strach a paniku. V arabskom svete získava nových stúpencov.