Kľúčoví sú pre Američanov prebehlíci, ktorí pochopili situáciu a pridali sa k silnejším. Poznajú zásobovacie trasy, vedia o stratégiách tábora, ktorý opustili, môžu Američanom ukázať sklady zbraní.
„V tejto vojne budú miesta, ktoré sa nikdy nedostanú na televízne obrazovky,“ hovorí prezident Bush.
Najľahšie by sa mali dať získať paštúnski kmeňoví náčelníci, ktorí sa ocitli po dlhoročných bojoch na strane Talibanu. Nečakali však, že ich duchovný vodca Talibanu Muhammad Umar zatiahne do vojny s Amerikou.
„Keď paštúnski vodcovia zistia, že Taliban stráca pôdu pod nohami, nebude pre CIA ťažké ich získať,“ hovorí Jack Devine, bývalý člen operačného tímu v Afganistane. Americké bombardovanie by malo agentom veľmi pomôcť. Silné nálety pravdepodobne otriasli vernosťou talibanských bojovníkov.
„Je to správa pre Taliban: začína vám zatekať do topánok. Tu je správa pre umiernených talibov: teraz je čas zmeniť strany. Toto majú robiť chlapci z agentúry na juhovýchode,“ povedal vysokopostavený zdroj zo CIA pre The Washington Post.
CIA má však v súčasnosti v Afganistane veľmi slabý operačný tím – tvorí ho len niekoľko ľudí zhromaždených na juhu krajiny. Pracuje sa tam veľmi ťažko. „V Afganiste sú všetci podozrievaví. Nenávidia cudzincov. Nemôžete sa tam len tak prechádzať,“ hovorí pre The Los Angeles Times bývalý dôstoj- ník CIA v Strednej Ázii Robert Baer.
V osemdesiatych rokoch CIA dodávala mudžahedínom bojujúcim proti Sovietskemu zväzu zbrane aj doláre. Po odchode Sovietskeho zväzu z Afganistanu ale americkí agenti väzby v Afganistane stratili.
„Na dlhý čas sme vypadli z hry,“ myslí si Yossef Bodansky, expert na terorizmus. „Už sme dokonca aj zabudli hovoriť ich rečou. Teraz zrazu prídeme akoby z jasného neba a zavoláme na okoloidúceho chlapíka: Ahoj, Ahmed, ja som Joe. Naučím ťa, čo budeš pre nás robiť.“ (miš)