
Vojak tankovej divízie afganskej opozície si suší oblečenie na hlavni tanku. Podľa niektorých informácií sa majú ruskí vojaci zúčastniť na akciách proti Talibanu - ako posádky tankov. FOTO - TASR/AP
MOSKVA – Na tajných operáciách sa po boku elitných oddielov z USA a Veľkej Británie údajne zúčastňujú aj výsadkári z ruského „spenazu“ – oddielov špeciálneho určenia. Túto informáciu priniesli niektoré ruské médiá s odvolaním sa na dobre informované zdroje. Ministerstvo obrany to oficiálne odmieta. Ruský prezident Vladimir Putin sa už niekoľkokrát pochválil veľmi úzkou spoluprácou ruských a západných služieb v boji proti teroristom Usámu bin Ládina.
Rusko oficiálne vyhlasuje, že noha vojaka Ruskej federácie nevstúpila a ani nevstúpi na afganskú pôdu. Už pred týždňom sa však objavili informácie o ruských vojenských poradcoch, ktorí sú v Afganistane na území kontrolovanom Severnou alianciou. Agentúre Reuters to v utorok potvrdil nezávislý vojenský analytik Pavel Felgenhauer, podľa ktorého je v Afganistane asi tisíc až dvetisíc ruských vojakov. Povedal tiež, že ruskí experti pomáhajú Severnej aliancii už roky – podľa jeho slov je 30 kilometrov severne od Kábulu asi 100 až 200 vojakov, ktorí „sa nazývajú vojenskými poradcami a obsluhujú ťažkú výzbroj Severnej aliancie“. Dodal tiež, že ide o „tajnú operáciu“, ktorá je v rozpore s ruskou ústavou.
Alexej Arbatov, člen komisie Štátnej dumy pre obranu, uviedol, že spolu s dodávkami ruských zbraní a tankov poslala Moskva protitalibanskej opozícii aj svojich odborníkov. Desiatky armádnych špecialistov, technikov, inštruktorov a poradcov majú zaškoľovať vojakov Severnej aliancie a pomáhať im plánovať vojenské operácie.
Ruskí vojaci sa údajne zúčastnia aj priamo na vojenských akciách, najmä ako posádky tankov, ale aj ako pešiaci v zákopovej vojne – hoci Kremeľ i ministerstvo obrany to stále dôrazne odmietajú. Rusi majú bojovať bez identifikačných znakov na uniformách. Ospravedlnením ich zapojenia do bojov má vraj byť to, že nebol čas zaučiť Afgancov do zaobchádzania s ruskými zbraňami.
Podľa ruskej ústavy môže byť armáda do inej krajiny vyslaná iba so súhlasom Rady federácie, hornej komory parlamentu. „V tomto prípade nejde o vojenský kontingent,“ tvrdí Arbatov. Na vyslanie vojenských špecialistov za hranice súhlas hornej komory parlamentu netreba.
Arbatov sa domnieva, že do vojny v Afganistane sa môžu zanedlho zapojiť aj ruské bombardéry. Pre spojencov sú v tomto smere veľmi cenné skúsenosti armády, ktorá v Afganistane bojovala desať rokov.
Autor: JANA USTOHALOVÁ pre SME