KOSOVSKÁ MITROVICA, PRIŠTINA - Centrom Belehradu včera kráčal čerstvý premiér, "umiernený nacionalista" Vojislav Koštunica. Za ním sa sunul desaťtisícový dav. Protestovali proti násilným udalostiam v Kosove na podporu kosovských Srbov, ktorí sa na dva dni stali terčom útokov kosovských Albáncov.
Podobné pochody žiadajúce lepšiu ochranu kosovských Srbov jednotkami NATO prechádzali mestami po celom Srbsku. Napoludnie sa rozozvučali kostolné zvony a všetky veľké rozhlasové a televízne stanice prerušili na tri minúty vysielanie.
Nie všetky demonštrácie boli pokojné. Polícia včera zabraňovala stovkám prevažne vysokoškolských študentov, aby zaútočili na albánske veľvyslanectvo v Belehrade. Včerajšie pochody a výtržnosti už však boli len ozvenou dvoch dní krvavých kolízií a podpaľačstva. Zahynulo pri nich 31 ľudí a zhorelo mnoho domov, 16 pravoslávnych kostolov a dve mešity. Päťsto ľudí bolo zranených. Albánskou štvrťou Kosovskej Mitrovice na severe Kosova však aj včera otriasli dve explózie.
Bezpečnostná rada OSN včera v noci na mimoriadnom zasadaní odsúdila etnické násilie v Kosove. Severoatlantická aliancia vyhlásila, že je pripravená použiť proti násilníkom rázne opatrenia a posiela do Kosova posily. Británia sľúbila vyslať 750 vojakov, Francúzsko 400 vojakov a Nemecko 600 vojakov. "Situácia je pokojná, ale o chvíľu to môže byť inak," povedal agentúre AP hovorca francúzskych jednotiek. Svetové médiá si včera sypali popol na hlavu, že v tieni udalostí v Iraku pozabudli na nepokojný Balkán. "Varovné signály totiž prichádzali už dlho. Ale koho zaujímal Balkán, keď islamskí teroristi vyčíňali v Iraku a svojimi hrozbami znepokojovali celú západnú Európu?" pýta sa rakúsky denník Die Presse. "OSN požaduje, aby sa pred rokovaním o politickom statuse Kosova dosiahli pokroky v ekonomike, demokratizácii a ľudských právach a aby sa vrátili vyhnaní kosovskí Srbi. Práve to však proces uzmierenia trvalo odsúva," píše dánsky denník Politiken. Francúzska vláda včera priamo obvinila kosovské médiá, že násilie v provincii vyvolali.
Ruský parlament včera kritizoval zlyhanie medzinárodných organizácií, ktoré nezabránili vypuknutiu násilia v Kosove. Duma, kontrolovaná z dvoch tretín prokremeľskou stranou Jednotné Rusko, vyzvala OBSE a Radu Európy na okamžitý zásah. Množia sa hlasy upozorňujúce na mlčanie vodcov kosovských Albáncov, ktorí jednoznačne neodsúdili násilie na Srboch. (zo, čtk, tasr)
Analytik: Zasa to môže vybuchnúť
Kosovského politického analytika YLBERA HYSU, riaditeľa Kosovskej akcie pre občianske iniciatívy, zastihli správy o nepokojoch v Bratislave na konferencii o bezpečnosti v juhovýchodnej Európe.
Prečo násilnosti vybuchli práve teraz?
"Nepokoje priniesli dôkaz, že celý koncept udržiavania statusu quo v Kosove medzinárodnou správou je len krátkodobou investíciou. Nepokoje vybuchli v celom Kosove, polícia nebola pripravená a reakcia KFOR prišla trochu neskoro. Situácia je teraz pod kontrolou, i keď stále explozívna."
Kto sú ľudia, ktorí podpaľujú chrámy a hádžu kameňmi?
"Sú to normálni občania, ktorí si veľa pamätajú z nedávnej vojny. A je to ešte hlbšie. Ide frustráciu z udržiavania nemenného stavu bez sociálneho či ekonomického vývoja a snáh donekonečna odsúvať debatu o konečnom statuse."
Pre koho môžu byť nepokoje v Kosove výhodné?
"Nový srbský premiér Koštunica začal spomínať ‚kantonizáciu' Kosova, ktorá by oblasť etnicky rozdelila a tým pomohla radikálom. Vznikol by precedens, ktorý by mohol spustiť domino efekt po celom Balkáne. Existujú sily, ktorým tento scenár vyhovuje. Od Mostaru po Skopje sú multietnické mestá rozdelené riekou. Vytváranie monoetnických štátov sa nikdy nezaobišlo bez krvi."
Autor: Zuzana V. Očenášová