Prudký rast popularity si udržiava v Poľsku len jedna strana - populistické hnutie Sebaobrana lídra Andrzeja Leppera. Jeho víťazstvo v nasledujúcich voľbách by mohlo znamenať odklon Poľska z cesty reforiem, zvolenej po roku 1989, upozorňujú už vážne ekonómovia a sociológovia.
Vzostup Sebaobrany sa vysvetľuje slabosťou súčasnej vlády aj výraznou aktivitou jej lídra. Podľa posledných prieskumov by víťaza posledných volieb z roku 2001, Zväz demokratickej ľavice, volilo len 8 percent voličov. Ale podceňovať nemožno ani Leppera, ktorý v posledných dňoch cestuje po poľských dedinách a mestečkách. Práve tam má svojich voličov: ľudí nespokojných so zmenami posledných rokov, ktorí túžia po návrate komunistického režimu a sociálnych istôt. "My sme ešte nevládli," znie jedno z najčastejších Lepperových hesiel.
Podľa posledných prieskumov môže Sebaobrana dostať viac ako 20 percent hlasov voličov, a stojí na druhom mieste tesne za opozičnou liberálnou Občianskou platformou. Ak by sa dnes konali voľby do Európskeho parlamentu, (EP) Lepperova strana by mohla získať až 16 z 54 poľských mandátov.
Prezident Aleksander Kwasniewski vraj verí v rozum svojich rodákov, ktorí do EP nezvolia politikov hlásajúcich vystúpenie Poľska z únie. "Sebaobrana nebude mať v Európskom parlamente význam," tvrdí aj Tadeusz Iwinski, poradca premiéra Leszka Millera pre zahraničné otázky. Lepper si myslí niečo iné: "Zmeníme to. Utvoríme Sebaobranu EÚ." Je zástancom bližšej spolupráce s Ruskom a krajinami bývalého Sovietskeho zväzu.
Lepper začínal svoju politickú kariéru v polovici 90. rokov blokovaním ciest spolu so zadlženými poľnohospodármi. Organizoval aj lynčovanie riaditeľa poľnohospodárskeho podniku, alebo vysypávanie obilia dovážaného zo zahraničia. Po posledných voľbách bol na návrh SLD zvolený za podpredsedu Sejmu. "Pokus o civilizovanie" Leppera však nevyšiel a po niekoľkých mesiacoch ho z postu odvolali.
Vo štvrtok opäť stratil aj parlamentnú imunita. Tentoraz za výrok o obilí dovážanom iným poslancom: "Sú to smeti zo skladov únie s trusom potkanov."