Určite sledujete reformy prebiehajúce na Slovensku. Ako ich hodnotíte?
"Musím povedať, že ich považujem za veľmi úspešné a smer vašej krajiny je správny. Stratili ste veľa času, čo sa prejavilo na ekonomickej a sociálnej situácii v krajine. Ale teraz sa Slovensku darí veľmi dobre. Je jednou z najlepšie naštartovaných krajín na vstup do únie a musí sa snažiť, aby si to udržalo aj po prvom máji a definitívne sa tak dostalo z izolácie."
Vidíte zmeny v porovnaní so stavom pred dvoma alebo štyrmi rokmi?
"Keď som bol na Slovensku prvý raz, bolo to v roku 1991 a odvtedy sa tu veľa zmenilo. Veľa zmien vidieť najmä v posledných rokoch. Zlepšuje sa infraštruktúra, stavajú sa diaľnice, telekomunikačný systém je na dobrej úrovni. Slovensko ide nahor, ale musí v tom pokračovať aj v budúcnosti. Zlepšuje a prečisťuje sa aj podnikateľské prostredie. Zásluhu na tom majú aj politici, ktorí k reformám pristupujú odvážne."
Vďaka daňovej reforme je Slovensko jednou z krajín s najnižšími daňami v rozšírenej únii. Bude pre súčasné členské krajiny nepríjemnou konkurenciou alebo skôr inšpiráciou?
"Vždy je dobré mať konkurenciu. Tento duch je dôležitý aj medzi členmi a treba ho udržiavať aj do budúcnosti. To zabezpečí aj vstup Slovenska a ostatných krajín do únie. Dovolím si tvrdiť, že v niektorých ohľadoch je Slovensko modelom aj pre súčasných členov. Je to najmä daňová reforma. Napríklad rovná daň je vysoko hodnotená aj v krajinách EÚ."
Neobávajú sa niektoré krajiny EÚ, že v dôsledku nízkych daní v pristupujúcich štátoch sa firmy presťahujú sem?
"Je to prirodzené. Boli sme svedkami rovnakého procesu, keď vstupovalo Španielsko a Portugalsko. Obavy vtedy mali Taliansko a Francúzsko. Určite sa niekoľko firiem presťahuje najmä zo susedných štátov, napríklad z Rakúska. Podobný súboj možno očakávať aj medzi Maďarskom a Slovenskom alebo Českom a Nemeckom. Je to úplne normálne. To ich prinúti sústrediť sa na transformáciu a znižovanie daní ešte viac, aby sa dosiahla rovnováha."
Bude Slovensko vnímané medzi terajšími členmi ako rovnocenný alebo len nový mladší "brat" z východnej Európy?
"Nemyslím si, že by ste mali byť vnímaní ako menejcenný člen.
Európska únia je spoločenstvo založené na duchu solidarity. A každá krajina, malá alebo veľká, nová či stará, má rovnaké postavenie.
Ja pochádzam z Luxemburska, čo je najlepší príklad toho, že aj šéf Európskej komisie môže byť z najmenšej krajiny. Je veľmi dôležité vytvoriť a zabezpečiť rovnaké podmienky pre súčasných, ale aj budúcich členov."