ho rokovania premiéra Mikuláša Dzurindu s komisárom Európskej komisie pre rozšírenie Günterom Verheugenom.
Americká spoločnosť vo svojom stanovisku upresnila, že strany sa dohodli na dátume platnosti limitov pre výrobu plochých valcovaných výrobkov v košickom závode. Práve pre odlišný výklad termínov platnosti kvót a nejednoznačnosť príslušných ustanovení prístupovej zmluvy s EÚ vznikol spor medzi Európskou komisiou, ktorá obhajovala záujmy európskych výrobcov ocele, a samotnými oceliarňami. "Aj keď bola dohoda dosiahnutá, nebude finalizovaná, kým nebude vydané konečné rozhodnutie Európskej komisie," uviedla vo svojom stanovisku USSC.
Vláda pôvodne poskytla americkému investorovi daňové úľavy vo výške 500 miliónov dolárov do roku 2009, s ktorými Európska únia súhlasila s podmienkou, že U.S. Steel dodrží výrobné a predajné kvóty. Úľavy podľa pripravenej dohody s Európskou komisiou budú znížené o 70 miliónov USD. "Okrem toho spoločnosť U.S. Steel Košice súhlasila so zaplatením dane vo výške 16 miliónov USD slovenskej vláde v roku 2004 a dodatočnej dane 16 miliónov USD v roku 2005," uvádza sa vo vyhlásení s tým, že sa v prvom štvrťroku 2004 zrejme zaúčtuje daňový záväzok až vo výške 32 miliónov USD.
"Všetky strany zúčastnené na vyjednávaniach potvrdili, že k sporu došlo na základe neúmyselného nedorozumenia týkajúceho sa interpretácie výrobných limitov formulovaných v prístupovej dohode," oznámil americký investor. Zároveň vyslovil súhlas, že ustanovenia o výrobných limitoch založených na objeme výroby plechov v roku 2001, ktoré umožňujú ročný nárast výroby o tri percentá, bude spoločnosť dodržiavať v období od 1. januára 2004 do konca roku 2009, čo sa zhoduje s platným obdobím daňových úľav. (sita, iš)