Jednodňové húsatá pripravené na expedíciu. FOTO - ARCHÍV
Veterinárne okienko
Húsatá a káčatá majú po vyliahnutí podobné nároky na odchov. Pri prirodzenom liahnutí sa kvočka postará o mláďatá. Poskytne im potrebnú teplotu, stráži ich a učí prijímať krmivo. Pri kúpe jednodňových húsat alebo káčat z liahní im treba vytvoriť vhodné podmienky.
Odchov mláďat bez vodiacej kvočky je náročný najmä na teplotu prostredia, výživu, napájanie, primeraný priestor, svetlo i vetranie. Po vyliahnutí má byť teplota okolo zdroja (infralampa, infražiarič) 28 až 30 stupňov. Na takejto úrovni zostáva 3 až 5 dní. Neskôr ju možno postupne znižovať - každé tri dni o 1 až 2 stupne tak, aby vo veku tri týždne dosiahla hodnotu približne 18 až 20 stupňov. Trojtýždňové mláďatá majú už husté páperie a spodnú časť tela im obrastá pevné perie. Teplotu odchovne však treba regulovať aj podľa vonkajšej teploty. Podstielku z hoblín alebo posekanej slamy prekrývame prvý týždeň pijavým papierom, udržiavame ju čistú a suchú.
Priestor odchovne má byť dostatočne osvetlený , čo podporuje príjem krmiva. Počas kratších dní predlžujeme umelé osvetlenie (žiarovkou alebo žiarivkou) káčatám na 16 hodín a húsatám na 14 hodín denne.
Vetranie musí byť bez prievanu. Prvých desať dní umiestňujeme na štvorcový meter odchovného priestoru 10 húsat, neskôr počet znížime na polovicu. Na rovnakú plochu sa umiestňuje 10 káčat, vo veku tri týždne zmenšíme ich počet na šesť.
Mnohí drobnochovatelia kŕmia mláďatá prvé dni po vyliahnutí šrotmi zrnovín, tvarohom, na tvrdo uvareným a posekaným vajcom. Zdrojom vitamínov sú nadrobno narezané listy pŕhľavy. Krmivá treba predkladať častejšie, aby sa zvyšky nekazili a nevyvolávali ochorenia. Najvhodnejšie sú však kompletné kŕmne zmesi pre daný druh a vekovú kategóriu hydiny .
Od 5. dňa pridáme do samostatnej misky riečny piesok, neskôr riečny štrk alebo grit. Napájadlá majú byť konštruované tak, aby zabránili vstup mláďatám do vody a umiestňujú sa na rošty.
Počas slnečných dní, keď vonkajšia teplota dosiahne aspoň 20 stupňov, možno húsatá aj káčatá od druhého až piateho dňa veku púšťať na kratší čas do výbehu .
Na vodnú plochu môžu ísť až od tretieho týždňa, keď im obrastie spodná časť tela perím, aby neprechladli. Keďže mláďatá pri umelom odchove nechráni kvočka, treba ich dostatočne zabezpečiť proti škodnej zveri. Znakom dobrej starostlivosti a výživy je rýchly rast húsat i káčat. Sú pohyblivé, žravé, temperamentné a kŕdeľ je vyrovnaný.
MVDr. MÁRIA
INŠTITORISOVÁ