Novozélandský špenát je citlivý na mráz, preto ho musíme predpestovať. Vysievame ho do malých zakoreňovačov alebo téglikov s piesčitou kompostovou zeminou. Do každej nádoby vložíme po tri semená a umiestnime ich do pareniska alebo na okenný parapet v svetlej miestnosti, kde nemrzne. Po vzídení necháme iba najvyvinutejšiu rastlinu. Pre štvorčlennú rodinu stačí 4 až 6 rastlín.
Šalvia lekárska je citlivá na zamokrenú pôdu s vysokou hladinou spodnej vody. Neznáša kyslú pôdnu reakciu. Inak náročná nie je. Pôda však musí byť spracovaná hlbšie a nesmie obsahovať čerstvý hnoj. Šalviu môžeme pestovať aj v ťažkých pôdach do ktorých zarýľujeme väčšie množstvo rašeliny. V záhrade vysaďte rastliny na miesta, kde budú v zime chránené pred ostrými východnými vetrami. V polotieni sa jej darí rovnako dobre ako na výslní, preto ju môžete vysádzať k južnej alebo juhozápadnej strane múrov alebo krov. Na tom istom stanovišti môže zostávať 3 až 4 roky.
Ostružiny (černice) nie sú náročné na pôdu, preto ich obyčajne vysádzame k plotu, alebo nimi zakrývame a tienime zákutia s kompostom. Ak chceme mať dobrú úrodu, poskytneme ostružinám veľa živín a humusu. Odvďačia sa nám aj za to, že pred vysádzaním hlboko spracujeme pôdu. Na zamokrených pôdach poškodzuje ostružiny často mráz. Najvhodnejšie je pre ne otvorené slnečné stanovište. Plazivé odrody vysádzame na vzdialenosť až 3 metre v riadku a 2,5 metra v medziriadku. Po vysadení necháme na rastline len jeden výhon, ktorý zrežeme na 3 až 4 zdravé očká. Ostružiny vysadíme tak hlboko, aby pôda zakrývala dve očká. (pav)