Karol Csino-Cinno skončil štúdium herectva na VŠMU v Bratislave. Potom absolvoval krátku stáž v švédskom Götteborgu. V seriáli Čierni baróni, ktorý nedávno uvádzala Česká televízia, stvárnil postavu vojaka Kotlára. Hral aj v šiestich amerických filmoch. Teraz dokončil nakrúcanie filmu Modrý kámen režiséra Víta Olmera, kde hrá so sestrou Gabikou. Skokan roka 2002 v ankete Zlatý slávik hrá a spieva so svojou kapelou v hudobných kluboch a na rôznych párty. Chystá sa vydať prvé hudobné cédečko s názvom Protiklady. FOTO - DESANA DUDÁŠOVÁ
Keďže práve nedrží športovú diétu, pochutnáva si na maminej a babkinej kuchyni. Herec a spevák Karol Csino - umeleckým menom Cinno, sa vrátil z nakrúcania v Prahe a na dlhší čas zakotvil opäť doma na Slovensku. Hoci s nadváhou nemá problémy, na postavu si dáva pozor. Ak neprežíva veľké nerváky, udržiava si ju konzumáciou vhodnej stravy. Diétu dopĺňa pravidelným posilňovaním.
Ako dieťa bol Karol Cinno neduživý a trpel nechuťou do jedla. "Mama spomína, že pri polovičke žemle s plátkom šunky som dokázal sedieť od pol ôsmej večer do pol desiatej. Najväčším nešťastím bola pre mňa paradajková polievka, tekvicová či kôprová omáčka, špenát, ryžový nákyp a žemľovka. Nenávidel som tiež cibuľu z polievky, ktorú sestra Gabika zbožňovala. Na rozdiel odo mňa jedla všetko, bola milým bacuľatým dieťatkom, na ktoré bola radosť pri jedení pozerať. Z polievky dokázala zjesť zeleninu aj s vňaťou, tešili ju všetky jedlá, na ktoré som sa ja nedokázal ani pozrieť. Jedol som veľmi málo, mal som aj problémy so žalúdkom. Neznášal som autobusy, autá, k babke sme museli vždy cestovať vlakom," spomína urastený muž, ktorému šport pomohol vyrásť z detských problémov.
Karate a knedle
Pretože Karol mal aj sklon k astme, odporučili lekári jeho mame, aby ho prihlásila na šport. Odkedy začal ako desaťročný cvičiť karate, jeho ťažkosti s jedením prestali. U starej mamy dokázal zjesť aj dvadsaťosem knedlí s hovädzím mäsom na hubách. Na rozdiel od ostatných rovesníkov mu však nič nehovorili parené buchty, dukátové buchtičky či palacinky. Všetky sladké jedlá považuje dodnes za zákusok, z ktorého sa nedokáže skutočne nasýtiť.
Čerstvý pstruh chutí najlepšie
Keď bol trochu väčší, chodieval s kamarátmi do prírody. Občas si aj zapytliačili, ľahko dokázali chytiť pstruha do ruky. Karol Cinno tvrdí, že vlastnoručne ulovený pstruh upečený na ražni priamo v prírode a obložený čerstvo nazbieranými hubami, šťaveľom a černicami chutí najlepšie.
Ženy zvádza s vareškou
Hoci ho varenie nikdy veľmi nelákalo, nakoniec sa v kuchyni obracať vie. U otca vo Švajčiarsku sa naučil pripravovať cestoviny na rôzne spôsoby, pričom zvykne používať čerstvú bazalku. Pestuje ju jeho stará mama žijúca pri Trenčíne, od ktorej si ju nosí vo veľkom koši do Bratislavy. V Prahe si ju pestuje sám.
Na svoje kuchárske výtvory láka aj ženy. Ak chce nejakú upútať, pozve ju k sebe na večeru, ktorú podľa vzoru Jamieho Oliviera uvarí pred ňou sám.
V kulinárskom umení sa chce ešte stále zdokonaľovať. V Bratislave má partiu kamarátov, ktorí sa venujú vareniu rôznych špecialít. Na pravidelných stretnutiach si navzájom hodnotia lahôdky, ktoré pripraví pre ostatných vždy jeden vyžrebovaný. BARBORA LAUCKÁ
Recepty Karola Cinna
Špagety tomato
250 g špagiet, olivový olej, 1 stredne veľká cibuľa, 4 strúčiky cesnaku, 4 väčšie paradajky, soľ alebo vegeta, čierne korenie, čerstvá bazalka, oregano, parmezán na dochutenie
Na panvici upražíme na olivovom oleji cibuľu pokrájanú na tenké kolieska. Keď je upražená do sklovita, poukladáme na ňu cesnak nakrájaný na plátky a pražíme spolu dohneda. Medzitým uvaríme v osolenej vode, do ktorej sme pridali trošku oleja a celé paradajky, špagety. Keď sa paradajky uvaria, vyberieme ich, olúpeme, pokrájame na kúsky a pridáme do upraženej zmesi cibule a cesnaku. Pridáme oregano, čierne korenie a vegetu. Podusíme, až vznikne hustá paradajková omáčka. Pridáme ešte trochu olivového oleja a nasekanú čerstvú bazalku, prípadne pažítku a zamiešame do uvarených, precedených, ale neopláchnutých špagiet. Na záver môžeme špagety posypať parmezánom.
Pstruh v prírode
1 pstruh, soľ, červená paprika, rasca, čerstvé huby, čučoriedky, černice, lesné jahody, prípadne šťaveľ
Čerstvo uloveného pstruha očistíme a vypitveme. Hlavu necháme, celú rybu nasolíme, potrieme červenou paprikou a posypeme rascou. Ak sa nám podarí nájsť zopár jedlých húb, očistíme ich, napichneme na pevnú paličku (najlepšie vŕbový alebo bazový prútik) a vložíme do pstruha. Na obloženie môžeme použiť lesné ovocie či šťaveľ. Opekáme v prírode nad ohňom.
Šalát capresse
2 mozzarelly, čerstvé tvrdé paradajky, veľké bazalkové lístky, olivový olej, čierne korenie, soľ
Syr a paradajky nakrájame na plátky. Prekladáme plátky mozzarelly s bazalkovým listom a paradajkami. Posolíme, posypeme korením a zalejeme olivovým olejom. Môžeme zajedať s opečeným bielym chlebom s kvapkou olivového oleja a troškou posekanej bazalky.