
Americké ženy prežívajú šok. Ich idol, jedna z najbohatších Američaniek, žena, ktorá ich naučila byť gazdinkami, ale aj dámami, matkami a manželkami vytvárajúcimi príjemný domov, bohyňa životného štýlu Martha Stewartová má ísť na dvadsať rokov do väzenia. Dôvod? Podvody s akciami na Wall Street.
"Na Marthu nám nesiahajte," vyzývajú veľké billboardy v obchodnej sieti Kmartu, ktorá podnikavej žene pomohla k veľkému úspechu, sláve a miliarde dolárov. Na internete sa zas šíri výzva pre Georgea Busha: "Mr. President, omilostite Marthu!"
Tohtoročný piaty marec bude pre 62-ročnú Marthu Stewartovú jedným z najčiernejších dní jej života. V ten deň ju dvanásťčlenná porota newyorského súdu uznala vinnou zo spáchania niekoľkých trestných činov. Martha Stewartová, omámená obrovským úspechom, slávou a bohatstvom, sa totiž dopustila vážnych podvodov.
Milióny jej obdivovateliek po celej Amerike tomu nevedia uveriť. Mnohí Stewartovej zástancovia sú presvedčení, že za útokom na Marthu je najmä závisť kvôli jej schopnosti zarobiť rovnako veľký balík dolárov ako hociktorý úspešný muž. John Small, editor webovej stránky založenej na Stewartovej záchranu, píše: "Je to neslýchané. Martha môže skončiť za mrežami, ale O. J. Simpson a Ken Lay (bývalý šéf vytunelovanej firmy Enron - poznámka autora) si naďalej slobodne vykračujú životom."
Podľa názoru mnohých jej priaznivcov sa Martha stala vhodným obetným baránkom, aby sa zabudlo na skutočných gaunerov, podvodníkov či vrahov.
Celebrita pred súdom
Súd ju uznal vinnou zo štyroch z piatich bodov obžaloby. Údajne sa dopustila konšpirácie, dvoch prípadov falšovania výkazov a v jednom prípade marenia úradného postupu. Americké súdy nie sú v podobných prípadoch zhovievavé. Marthe Stewartovej hrozí naozaj dvadsaťročné väzenie. Rozsudok sa dozvie sedemnásteho júna.
Čo sa vlastne stalo? Ako je možné, že slávna žena, populárna televízna osobnosť, ktorá vyše dve desaťročia ovplyvňovala životný štýl amerických žien, nezvládla vlastný život?
Američanky učila všetkému: variť, šiť, zariaďovať skromné byty i veľkolepé domy, pestovať kvety, dekorovať záhony, záhrady, balkóny, viedla ich k tomu, že aj obyčajná posteľná bielizeň môže vytvárať útulný domov.
Otec chcel mať vedkyňu
Príbeh Marthy Stewartovej, pôvodným menom Martha Helen Kostyra, je predovšetkým vydarenou ilustráciou amerického sna. Mať dobrý nápad, ktorý môže ľudí osloviť, je jedna vec. Ešte dôležitejšie je však nápad realizovať. V Amerike je iba zopár žien, ktoré sa môžu Marthe Stewartovej vyrovnať, samozrejme, ak neberieme do úvahy úspechy filmových či speváckych hviezd.
Narodila sa v roku 1941 ako prvé dieťa poľsko-amerických rodičov. Neskôr jej pribudli ešte tri sestry a štyria bratia. Martha sa vždy rada pekne obliekala a predvádzala. Šaty jej šila väčšinou matka, od ktorej sa naučila mnohým domácim prácam. Túžila však po kariére modelky či herečky, ale pragmatický otec, pracujúci v chemickej fabrike, ju usmerňoval ináč. Marta mala totiž nielen peknú tvár, ale aj bystrú hlavu. Už na základnej škole prevyšovala schopnosťami mnohých spolužiakov. Excelovala najmä z matematiky, fyziky a chémie. Otec jej často pripomínal, že jedna Poľka už obrátila vedecký svet naruby. "Budeš ako madame Curie!"
Od chémie k umeniu a architektúre
Martha otca poslúchla. Ako vynikajúca študentka dostala štipendium na Newyorskej univerzite, kde začala študovať chémiu. Vydržala však len dva semestre, potom sa vrhla na štúdium umenia, európskej histórie, histórie architektúry a ako jedna z prvých študentiek aj záhradnej architektúry. Na univerzite si našla priateľa, študenta práv a neskoršieho manžela Andrewa Stewarta. Štyri roky po svadbe sa im narodila dcéra. Aj keď sa nedávno ich manželstvo po dlhých rokoch rozpadlo a Marthinou najväčšou životnou oporou sa stala dcéra, cesta za úspechom sa začala po Andrewovom boku. Práve on si viac než Martha uvedomil jej talent na praktické umenie. Aj Martha priznáva, že bez manžela by sa jej úspech nebol dostavil tak skoro a už vôbec nie v takom rozsahu. Veď ona si ešte ani po získaní diplomu nebola celkom istá, čo chce v živote robiť. Stále ju lákala kariéra modelky, ktorá jej už počas štúdií vynášala dosť peňazí. Po narodení dcéry však s modelingom definitívne skončila. Manžel ju nahovoril, aby začala podnikať na burze. Skúsila to teda ako brokerka na Wall Street. Skončila tam v roku 1973, keď burzu zachvátila nebývalá recesia.
Sláva sa začala na bývalej farme
Manželia Stewartovci sa museli rýchlo rozhodnúť, do čoho sa v zmenených pomeroch pustia. Pomohla im náhoda. Dozvedeli sa, že vo Westporte, v štáte Connecticut, je na predaj staršia farma, a tak sa tam išli pozrieť. Hlavná budova z roku 1805 potrebovala síce poriadnu renováciu, ale prostredie s rozsiahlymi lúkami, pozemkami a záhradami ich uchvátilo. Bolo rozhodnuté. Stewartovci sa presťahovali do Westportu.
Keď k nim pred rokmi zavítal štáb televíznej stanice NBC, aby uviedol Marthin prvý program o životnom štýle, jeho členovia boli šokovaní. Martha Stewartová premenila starú farmu za necelých desať rokov na originálne sídlo. Odtiaľ sa neskôr vysielala väčšina jej televíznych show a vlastných programov s názvom Martha Stewart Living.
Na návštevníkov jej rozsiahleho domu zapôsobili vždy najmä pestrofarebné dekorácie, ktoré sama navrhovala a v obmenách ich ponúkala celej Amerike, ako aj jej záhrada, kde nechýbali ani exotické rastliny.
Pri renovácii domu Martha objavila v sebe reštaurátorský talent. Väčšinu prác na dome nielen navrhla, ale aj riadila. Čoskoro sa teda rozhodla, že začne v tomto odbore aj podnikať.
Začala veľkou televíznou reklamou, v ktorej odporúčala rodinám, aby neváhali kupovať staršie domy, a navrhovala im svoj spôsob opráv a reštaurovania. Jej projekt sa uchytil. V čase hospodárskeho rozmachu za vlády Ronalda Reagana sa Marthe investície niekoľkonásobne vrátili. Jej popularita stále stúpala. Martha začala písať pre drahé magazíny. Jej články o varení, pečení, záhradníctve či zariaďovaní domov čitateľky doslova hltali.
Pochod za americkou ženou a rodinou
Jedného dňa prišiel Marthin manžel s výborným nápadom. Všetko to, o čom píše a čo navrhuje, by vraj mohla ponúkať americkým ženám ako výrobky v obchodnej sieti Kmartu. Hneď na druhý deň zašla Stewartová za majiteľmi úspešnej firmy a ponúkla sa im ako hovorkyňa. Miesto dostala, veď známa tvár môže obchodu len pomôcť.
O rok na to presvedčila majiteľov, aby začali v obchodoch predávať jej prvé exluzívne výrobky, najmä dekoračné doplnky do bytov a domov.
Týmto ťahom sa začal jej najväčší pochod za americkou ženou a rodinou. Jej produkty ponúkalo tritisíc obchodov Kmartu po celej Amerike. Bankové konto Stewartovcov začalo poriadne stúpať.
Martha však stále pracovala na ďalších nápadoch. A najmä na splnení veľkého sna - vydávať výpravný magazín pre ženy. Prv než sa tak stalo, dostala dobrú ponuku - robiť editorku a redaktorku vplyvného magazínu Family Circle. Martha bola nadšená. Tešilo ju, že to, čo napíše, môže vybaviť aj kvalitnou grafickou úpravou a reklamou. Práca vo Family Circle ju naučila, ako sa tvorí kvalitný časopis.
Na scéne je vlastný magazín
Po čase sa s redakciou Family Circle rozlúčila a začala vydávať vlastný úspešný magazín s názvom Martha Stewart Living. V čase najväčšieho boomu dosiahol jeho mesačný náklad do dvoch miliónov výtlačkov.
A Stewartovej hviezda naďalej stúpala. Objavili sa ďalšie televízne projekty, vychádzali hrubé knižky už nielen o varení a zariaďovaní interiérov, ale aj o príprave svadby. Posledná kniha s názvom Weddings (Svadby) vyšla v náklade päť miliónov výtlačkov.
Zriadenie webovej stránky, ktorou tiež ponúka svoje produkty, je logickým dôsledkom všestranného pôsobenia. Úspešná žena sa však ešte necítila byť na vrchole.
Začiatok konca na Wall Street
Z nespočetného množstva projektov a firiem vytvorila v roku 1999 multimiliónový podnikateľský gigant s názvom Martha Stewart Living Omnimedia, v ktorom sa stala predsedníčkou správnej rady. A hoci vlastnila "len" šesťdesiatjeden percent akcií, jej hlasovací vplyv presiahol až deväťdesiat percent, pretože sa brala do úvahy značka jej mena. S akciami spoločnosti sa začalo obchodovať na Wall Street.
V roku 2001 kúpila spoločnosť Martha Stewart Living Omnimedia tisíce akcií Sama Waksala, zakladateľa technologickej spoločnosti ImClone Systems. V decembri toho istého roku takmer štyritisíc akcií tejto firmy predala. Preto, lebo Martha Stewartová sa ako prvá odkiaľsi dozvedela, že Sam Waksal sa chce ostávajúcich akcií zbaviť. Na druhý deň ich cena úplne skolabovala.
Vyšetrovaním sa zistilo, že Martha mala na burze dôverného informátora. Bol ním Peter Bacanovic, jej bývalý broker z finančnej spoločnosti Merrill Lynch.
Martha však spolu s Bacanovicom neskôr vyšetrovateľom tvrdila, že predaj akcií bol v súlade s dohodou so Samom Waksalom. Nešlo vraj o tajnú informáciu, ale o dohodnutý postup: ak cena akcií klesne pod šesťdesiat dolárov, všetci ich predajú.
Kontrolné úrady mali na to iný názor. Hlavná vina, ktorej sa Stewartová s Bacanovicom dopustili, sa odvíja zo zavádzania a klamania vyšetrovateľov skúmajúcich podozrivý predaj týchto akcií.
Za tento podvod hrozí Marthe Stewartovej až dvadsať rokov väzenia. Lepšie nie je na tom ani Bacanovic, hoci jeho meno zostáva v úzadí.
Martha bojuje
Martha Stewartová sa však nevzdáva. To nie je v jej povahe. Hneď po nedávnom rozhodnutí súdnej poroty napísala miliónom svojich priaznivkýň otvorený list, ktorý zverejnila vo všetkých svojich magazínoch aj na svojej webovej stránke. V liste okrem iného píše: "Verím v spravodlivosť súdneho systému a som presvedčená, že napokon zvíťazím."
Jej presvedčenie je však otázne. Je málo pravdepodobné, že by tlak jej obdivovateliek donútil súd zrušiť chystaný rozsudok. Vďaka jej právnikom sa však môže stať, že nedostane dvadsať rokov, ale len dva či tri roky a potom bude podnikať ďalej. Mala by to už však ťažké. Jej meno je príliš pošramotené. Hneď po rozhodnutí poroty o jej vine, klesla hodnota akcií spoločnosti Martha Living Omnimedia o dvadsaťdva percent a klesá naďalej.
FOTO - REUTERS a ARCHÍV