Pavol Rusko si obzerá novostavbu SND. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
BRATISLAVA - Ministerstvo hospodárstva na čele s Pavlom Ruskom prichádza s vlastným návrhom, ako dokončiť 18-ročnú výstavbu novej budovy Slovenského národného divadla. V materiáli, ktorý sa mohol do včera pripomienkovať, sa namiesto názvu SND používa nový pracovný názov - Národné kultúrne centrum.
"Zdá sa nám to výstižnejšie, národné divadlo tam bude participovať len ako hosťujúca scéna," vysvetlil Rusko. Ministerstvo navrhuje utvoriť akciovú spoločnosť, v ktorej by mal štát 34 percent a 66-percentný podiel by patril súkromnému investorovi. Na dokončenie špecializovanej divadelnej budovy treba podľa odhadov asi 800 miliónov korún.
Štát už stavba stála asi 3,4 miliardy korún. Minister kultúry za Ruskovu ANO Rudolf Chmel, nedávno po výzve vlády predložil až 6 rôznych verzií ďalšieho osudu budovy. Vláde, ktorá najskôr ohlásila jej odpredaj a neskôr si to po lobingu časti kultúrnej i politickej obce rozmyslela, teda stále nebolo jasné, čo s divadlom bude.
Rusko hovorí, že záleží na investorovi, koľko bude ochotný zaplatiť. "Na zvyšok sa môže použiť napríklad štátny úver, ale o to väčší podiel bude štát mať z prípadných komerčných príjmov." Minister financií Ivan Mikloš však v každej diskusii o divadle dáva jasne najavo, že doň už štátne peniaze nechce dávať.
Ruskov návrh ponúka budúcemu investorovi na prenájom všetky komerčne využiteľné plochy v divadle aj lukratívny pozemok okolo budovy. Mohol by ho dostať do dlhodobého prenájmu alebo dokonca odkúpiť. Na pozemku návrh ráta s výstavbou hotela, športovo-relaxačného centra či podzemných garáží. Ministerstvo kultúry by podľa návrhu malo osobitnou zmluvou s akciovou spoločnosťou zabezpečiť, aby divadelné a iné priestory mohli využívať i scény SND.
Rusko potvrdil, že vie o dvoch-troch záujemcoch zo Slovenska aj zahraničia, ale nechcel povedať, o koho ide. "Pre veľkého investora je to podľa mňa lákavá investícia - vďaka polohe a schopnosti využiť politický a ekonomický boom, ktorý dnes Bratislava prežíva," myslí si. Zabezpečiť, aby si investor neschvaľoval v predstavenstve spoločnosti zmluvy nevýhodné pre štát, by mala aj dohoda, že všetky podpíše aj zástupca ministerstva kultúry.
Ako o jednom z vážnych záujemcov o budovu sa hovorí o írskej spoločnosti Ballymore properties, ktorej patria okolité pozemky v zóne Pribinova, kde sa tento rok majú začať stavať budovy za 10 miliárd korún. "Nepoznáme návrh ministerstva hospodárstva, ale na ministerstvo kultúry sme už predložili náš návrh," hovorí zástupca firmy Branislav Kaliský. Firma ponúkla dokončenie divadla na vlastné náklady a ako protihodnotu chce ďalší pozemok.
"Podľa našich výpočtov by sme divadlo dokázali dokončiť o polovicu lacnejšie, vďaka stavbám, ktoré začneme v tesnej blízkosti," povedal Kaliský. Prevádzkovať divadlo firmu neláka, ale ak by budova mala zostať rozostavaná, je ochotná ju aj prevádzkovať - spolu so štátom.
Medzi ďalších záujemcov sa ráta aj spoločnosť J&T, ktorá je správcom neďalekého Presscentra a priľahlých pozemkov a môže na nich stavať. "Neviem o tom, že by sme sa o divadlo zaujímali. Keď vláda schváli, čo s ním chce ďalej robiť, potom možno začneme o nejakej spolupráci uvažovať," povedal hovorca firmy Maroš Sýkora.
ROMAN KRPELAN