Bratislava 19. marca (TASR) - Vo vyhlásení lídrov krajín Vilniuskej desiatky, ktorí sa zaviazali podporovať krajiny tzv. nového susedstva v ich integračných ambíciách, sa podľa slovenského premiéra Mikuláša Dzurindu odzrkadľuje to, že je aj v záujme EÚ a NATO, aby sa rozšíril priestor prosperity a bezpečnosti. Povedal to na spoločnej tlačovej konferencii predsedov vlád, komisára EÚ Güntera Verheugena a generálneho tajomníka NATO Jaapa de Hoopa Scheffera na záver bratislavskej líderskej konferencie.
EÚ by sa podľa vyhlásenia mala snažiť o prehĺbenie demokracie na Ukrajine a v Turecku a podporovať okrem iného aj nádejný rozvoj v južnom Kaukazsku. Podľa premiéra sa účastníci zhodli aj na tom, že viera v integráciu a úloha v zjednotenú Európu ešte neskončila. "Väčšia Európa znamená silnejšiu Európu," zdôraznil Dzurinda. Ďalším posolstvom konferencie je aj zdieľanie spoločnej zodpovednosti za európske záležitosti a prehĺbenejšia spolupráca USA a Európy.
Bratislavskú konferenciu možno podľa generálneho tajomníka NATO označiť za konferenciu ambícií štátov, ktoré pristúpili a ich ambície sa naplnili a štátov, ktoré sa ešte nestali členmi únie a NATO. Za ďalšiu ambíciu označil prepojenie bezpečnosti cez Atlantický oceán. V tejto súvislosti uviedol, že by nebolo vhodné sa poddávať ilúziám, že bude existovať silná bezpečnosť na multilaterálnej úrovni bez transatlantického prepojenia.
"Budúcnosť Európy súvisí s projektmi mieru s stability," povedal na tlačovej konferencii Verheugen. Podľa neho EÚ čelí trom víziám - stabilite ekonomiky, boju proti terorizmu a organizovanému zločinu a zahraničnej politike, ktorá by prehlbovala partnerstvo s USA. "Útoky v Madride ukázali, že Európa potrebuje viacej spolupráce v oblasti vnútra," povedal komisár EÚ. Pritom sa osobitne vyslovil za ďalšiu spoluprácu tajných služieb, justície a polície tak, aby sa zmrazili účty a aktíva teroristov a zvýšila ochrana vnútorných hraníc únie.