BRATISLAVA – Ústavu včera do jedného muža podporili všetci poslanci koaličných klubov. Nezávislý poslanec Imrich Sládeček, ktorý hlasoval viackrát s koalíciou, sa záverečného hlasovania zdržal a ústava bola schválená najmenším možným počtom hlasov – 90.
Opozícia vystupňovala búrlivú atmosféru počas celého dňa až do krajnosti. Koaliční poslanci však boli v ústavnej väčšine 90 hlasov. Parlament tak najskôr schválil viaceré pozmeňujúce návrhy k novele v druhom čítaní.
V treťom čítaní sa opäť rozprúdila ostrá diskusia a viacerí opoziční poslanci žiadali vrátiť rokovanie o novele do druhého čítania. Poslanci sa dohodli, že budú rokovať až dovtedy, kým sa nepristúpi k záverečnému hlasovaniu v treťom čítaní.
Poslanec HZDS Peter Brňák navrhol, že ak sa novela vráti do druhého čítania a preruší sa rokovanie o novele, opozícia je ochotná rýchlo sa dohodnúť na nevyhnutných ustanoveniach súvisiacich s integráciou Slovenska.
Brňák tvrdil, že pozmeňovacie návrhy po „sekere J. Migaša“, ukončení rozpravy v stredu v noci, boli predložené pokútnym spôsobom v rozpore s rokovacím poriadkom. Podotkol, že novela ústavy nemá dušu a nová garnitúra ju zmetie.
Poslanec SNS Viliam Oberhauser kritizoval opozíciu, že si priniesla „ťahák“, ako hlasovať o návrhoch v druhom čítaní. „Poslanci KDH o tomto letáku nevedia a ani sa ním neriadili. Povedzte, odkiaľ ho máte?“ opýtal sa František Mikloško.
Parlament schválil viaceré návrhy poslancov SDĽ Pavla Kanisa a Vladimíra Faiča. Spresnil ustanovenie, že SR môže preniesť výkon časti svojich práv na EÚ. Upravil aj právo vyšších územných celkov združovať sa. Poslanci chceli rozlíšiť pojmy združovanie a zlučovanie, aby sa vraj nezlúčili vyššie územné celky v prihraničnej oblasti. Do článku o konaní referenda v obci alebo vo vyššom územnom celku sa dopĺňa ustanovenie, že spôsob jeho vykonania upraví zákon.
Parlament schválil posilnenie právomoci Ústavného súdu na primerané finančné zadosťučinenie tomu, koho práva boli porušené. Mal by sa tým znížiť počet sťažností podávaných na Európsky súd pre ľudské práva.
Novela ústavy nadobudne účinnosť 1. júla 2001. Niektoré ustanovenia dotýkajúce sa Ústavného súdu, zvyšovania počtu ústavných sudcov na trinásť a ombudsmana nadobudnú účinnosť 1. januára 2002.
Na schválenie pozmeňovacích návrhov bolo potrebných aspoň 90 hlasov poslancov. S koalíciou hlasoval aj nezávislý poslanec Imrich Sládeček.
Za predkladateľov vystúpil včera predpoludním Peter Kresák. HZDS adresoval slová: „Tí, ktorí sa pasujú za jediných ochrancov štátnosti SR, pred zrakmi verejnosti pečiatkujú a hanlivo urážajú rozličnými prívlastkami svojich kolegov, si sami píšu vlastnú charakteristiku pred očami občanov.“ Zdôraznil, že verejná diskusia o novele bola dlhšia ako v roku 1992, keď sa prijímala Ústava SR.
K pripomienke opozície, že pôjde o vnútenú ústavu, povedal, že také nanútili feudálni panovníci svojim poddaným, a nie demokraticky zvolení zástupcovia občanov.
IGOR STUPŇAN