ATÉNY - Sedem bývalých olympijských šampiónov a monacký princ Albert ponesú olympijský oheň počas úvodných etáp v Grécku koncom marca. Tradičné zapálenie ohňa slnečnými lúčmi v pôvodnom dejisku starovekých hier v gréckej Olympii sa uskutoční 25. marca, teda v deň, keď sa v roku 1896 takisto v Aténach začali prvé novodobé olympijské hry a keď Gréci v roku 1821 získali nezávislosť. Prvý úsek štafety absolvuje grécky oštepár Costas Gatsioudis, ktorý získal striebro na majstrovstvách sveta 1999. Po ňom prevezme štafetu ruská plavecká legenda Alexander Popov a 25. marca ponesie olympijský oheň ukrajinský žrdkársky fenomén Sergej Bubka.
Pochodeň sa postupne ocitne v rukách ďalších bývalých olympijských víťazov: talianskej bežkyne na lyžiach Manuely Di Centovej (Lillehammer 1994), španielskeho vodného pólistu Manuela Estiarteho (Atlanta 1996), marockej prekážkarky Nawal El-Moutawakilovej - prvej arabskej olympijskej víťazky v histórii (Los Angeles 1984), monackého princa Alberta, kenského vytrvalca Kipa Keina (Mexiko 1968 a Mníchov 1972) a ukrajinského šprintéra Valerija Borzova (Mníchov 1972).
Štvrtého júna sa potom olympijský oheň vydá na 35-dňovú cestu po 27 krajinách, aby potom 13. augusta poslúžil na formálne otvorenie aténskych hier. Svoju púť začne v dejisku dosiaľ posledných OH v Sydney, prvý úsek "zahraničnej" cesty absolvuje austrálska olympijská víťazka Cathy Freemanová, ktorá hry v roku 2000 oficiálne otvorila. Celkovo ponesie štafetu približne 7000 Grékov a vyše 3600 bežcov zo zahraničia, každý z nich absolvuje 400-metrový úsek.
Späť do Grécka sa oheň vráti 9. júla a pred otváracím ceremoniálom OH navštívi spolu 174 miest a archeologických nálezísk. "Olympijský oheň prejde v rukách bežcov, v autách, lietadlách a lodiach, na bicykloch, motocykloch i vozíčkoch priemerne 48 km za deň. Tradícia olympijskej štafety nebola súčasťou starovekých hier, ani prvých novodobých hier. Premiéru zažila pred OH 1936 v Berlíne.
(sita, afp)