Podnetom na prehodnotenie menoslovu bol neúspech gréckorímskeho zápasníka Romana Medunu, ktorý sa nenominoval na OH 2004 na kvalifikačnom turnaji v Novom Sade ani na druhej kvalifikácii v Taškente. "Na základe týchto výsledkov sme Medunu z top tímu vyradili. Už predtým tak dopadli aj vodní pólisti, ktorí neuspeli na kvalifikácii v Brazílii," vysvetlil predseda olympijského výboru František Chmelár.
K zlej situácii v družstve dráhových cyklistov, ktorí zatiaľ na žiadnych pretekoch SP nesúťažili v plnom zložení, dodal: "Dali sme im podmienku, že ak chcú naďalej zostať v top tíme a využívať výhody, musia na aprílových pretekoch SP v Manchestri štartovať spolu. Takisto aj na posledných pretekoch SP v Sydney. Ak nepôjdu do Manchestru všetci traja, teda Jeřábek, Lepka a Bazálik, do Austrálie už ísť nemusia. Budú z top tímu vyradení."
Výkonný výbor navrhol na Trofej MOV v kategórii MOV a médiá dlhoročného športového fotoreportéra a bývalého výborného hádzanára Petra Pospíšila, ktorý bude mať o mesiac 60 rokov. "Pospíšil je strieborný medailista z OH 1972 v Mníchove v hádzanej. Je autorom všetkých olympijských pamätníc SOV od roku 1994 a mnohonásobným účastníkom olympijských hier," vysvetlil Anton Zerer, hovorca SOV.
Počet čestných členov sa rozrástol o Hildu Múdru, bývalú trénerku Ondreja Nepelu, víťaza ZOH 1972 v Sappore, trojnásobného majstra sveta a päťnásobného majstra Európy a slovenského športovca storočia.
Olympijské vedenie zaujalo stanovisko k výsledkom kontroly ministerstva financií na lyžiarskom zväze. "Hoci sme tiež presvedčení, že kontrola bola účelová a jej cieľom bolo pomôcť procesom, ku ktorým sa nebudem teraz vyjadrovať, musíme k nej zaujať stanovisko. Jej medializované výsledky vrhajú zlé svetlo nielen na lyžovanie, ale na celý slovenský šport, olympijské hnutie nevynímajúc," zdôraznil Chmelár. "Pán Dubovský je podpredsedom SOV a aj konateľom Slovenskej olympijskej marketingovej spoločnosti. Preto sme mu uložili, aby do konca marca zvolal predsedníctvo spoločnosti a zasadnutie jej dozornej rady. Budeme sa snažiť, aby tie orgány kauzu vyriešili. Nebudem teraz hovoriť ako, ale budeme radi, keď ju vyriešia," zdôraznil Chmelár. "Vieme, že sme veľmi závislí od štátnych finančných dotácií, čo spôsobuje, že sme v tej oblasti aj veľmi zraniteľní, ale podobné snahy nie sú ani zdravé, ani dobré. Treba s tým v každom prípade niečo robiť. K medializovaným problémom sa vyjadríme aj na 27. valnom zhromaždení 16. apríla," dokončil Chmelár. (tasr)