O vojne v Iraku hovoril americký prezident George Bush ako o pokračovaní vojny proti terorizmu. Irak mal byť po Afganistane ďalším bojovým poľom veľkého ťaženia proti teroristom, aj keď spojenie medzi Saddámom a teroristami zrejme nebolo masívne. Zdá sa, že zatiaľ terorizmus víťazí.
Otázkou je, či má vojna v Iraku a nárast terorizmu, ktorý je čoraz sofistikovanejší, ničivejší a nepredvídateľnejší, súvislosť. Nevedia to presne ani odborníci na terorizmus.
Jedni hovoria, že vojna v Iraku terorizmus živí, iní, že plány na obnovu islamského kalifátu tu boli už pred vojnou a veľkých "ideológov" pád Saddáma nemrzí - práve naopak.
Po Madride môže vzniknúť dojem, že teroristi útočia na tých, čo podporovali Busha v Iraku. Nie je to pravda - po vojne sa okrem samotného Iraku útočilo v Saudskej Arábii, Maroku, Turecku. Žiadna z týchto krajín tam neposlala svojich vojakov a Bushovi (hoci to bol "starý" spojenec) viac či menej oponovala. Teroristi zabíjali rovnako amerických okupačných vojakov ako moslimov, deti, členov humanitárnych organizácií aj ľudí, ktorí vojnu nechceli. Útočili na západné či židovské ciele, ale tiež na vlaky či kaviarne bez akejkoľvek "príslušnosti".
Vojna v Iraku sa pre extrémistov stala symbolom a "argumentom" na zabíjanie. Rovnako, ako im slúži boj Palestínčanov proti Izraelu alebo nemorálne správanie "skazeného" Západu. Teraz sa vyhrážajú, že budú zabíjať pre zakázané moslimské šatky.
Džihádisti sa teraz sústreďujú na Irak. Prebieha tam boj o demokraciu, ktorú teroristi nechcú, sú tam "okupanti", ktorí im slúžia ako zámienka, a je tam chaos, ktorý im ich akcie uľahčuje.
"Irak je nová krajina džihádu. Po strate Afganistanu potrebujú miesto na nové divadlo. Irak im tú šancu dal," povedal pre Reuters analytik Rohan Gunaratna.