
9. apríl 2003: Saddám Husajn je minulosťou. FOTO- REUTERS
Teror, aj keď iný, v Iraku zostal a je na dennom poriadku. V malom sa kradne a rabuje, keď sa vybavujú staré účty. Vo veľkom maria ľudské životy bomby. Útočníci môžu byť domáci aj cudzí, fanatici aj najatí žoldnieri.
Iračania napriek každodenným zlým správam nie sú pesimisti. Aspoň tak to hovorí prieskum svetových médií a osudy, ktoré zapadli pod kopu hrôzostrašných a srdcervúcich príbehov. Tretina Iračanov si myslí, že veci idú k horšiemu. Ostatní vidia svoju budúcnosť v jasnejšom svetle. Je zrejmé, že sú to tí, čo majú prácu, nemajú nepríjemnú minulosť, že sú to skôr Kurdi, a tí, ktorí nikoho vo vojne a hlavne po nej nestratili.
Reportéri týždenníka Time a televízie ABC robili v Iraku mnohé rozhovory. Precestovali tridsať miest a sledovali, ako sa vyvíja život Iračanov. Skonštatovali: životné podmienky sú lepšie aj keď nie ideálne, ale strach medzi ľudmi je čoraz väčší. "Na strechách v Mosule sú satelity, ulice plné plechoviek od Pepsi a banánových šupiek," hovorí Talal Džalili. "Problém však je, že nevieme, kto je náš nepriateľ."
Iračania sa neboja len tajomných útočníkov, ale aj toho, čo bude po 30. júni. Vtedy majú krajinu prebrať domáci. Iračania nie sú radi, že po uliciach patrolujú spojeneckí vojaci, a hovoria, že americkí úradníci sú arogantní. Nadšení však nie sú ani z Irackej dočasnej rady či OSN.
To, ako sa podarí prevziať moc a ako sa skončia roztržky medzi jednotlivými etnickými a náboženskými skupinami, bude najdôležitejšie. Je jasné, že budú pomáhať spojeneckí vojaci - ako pozorovatelia, a zrejme dlhší čas.
Prechod moci môže byť podľa niektorých analytikov dramatický: hovoria o ďalších útokoch, sektárskom násilí až občianskej vojne.
Problém môže byť aj to, že Irak nemá svojho Karzaja, že šíiti môžu požadovať revíziu ústavy, Kurdi sa môžu čoraz viac separovať a vo voľbách zvíťazia fundamentalisti.
A to sú len vnútorné faktory. Irak dnes leží v mimoriadne explozívnom regióne. Dvaja jeho susedia - Irán a Sýria - sú konfrontovaní s odôvodnenými podozreniami, že podporujú terorizmus, a už dlhšie ich majú na muške vo Washingtone.
Veľkou skúškou Iraku bude aj súd so Saddámom. Môže sa vyvíjať podobe ako proces s Miloševičom - zamotávať sa v právnických kľučkách, obštrukciách, Husajn bude obviňovať celý svet. Irak sa však od Saddáma odpúta až vtedy, keď si tento muž vypočuje svoj rozsudok.