Bratislava 18. marca (TASR) - Európska únia podľa ministra financií SR Ivana Mikloša pravdepodobne nenaplní ekonomické ciele stanovené v takzvanej lisabonskej agende. Podľa neho tomu totiž nenasvedčuje vývoj žiadneho z rozhodujúcich makroekonomických ukazovateľov v krajinách únie. Napriek tomu bude vstup do EÚ pre Slovensko prínosom.
Podľa jeho českého kolegu Bohuslava Sobotku bude vstup nových členov do únie stimulom na urýchlenie reforiem v doterajšej pätnástke. To podporí ekonomický rast a pomôže zlepšiť globálnu konkurencieschopnosť Európy. Obaja ministri vystúpili dnes na konferencii o ekonomických reformách v Európe, na ktorej sa zúčastnili aj ich kolegovia z Poľska, Slovinska, Malty a Rakúska.
B. Sobotka, podobne ako slovinský minister Dušan Mramor, kritizoval stav nereformovanej Spoločnej poľnohospodárskej politiky Európskej únie. Rozhodnutie o zafixovaní jej parametrov označil za vážnu chybu. Paradoxným dôsledkom tohto kroku pre pristupujúce krajiny bude zvýšenie ich dotačných nákladov pre agrárny rezort.
Poľský minister financií Andrzej Raczko považuje ekonomickú transformáciu postkomunistických krajín a ich vstup do EÚ za procesy, ktoré navzájom súvisia a podporujú sa. Jeho kolega z Malty John Dalli zdôraznili okrem iného potrebu vyšších príspevkov na vedu a vzdelávanie EÚ a význam liberalizácie zahraničného obchodu pre ekonomický rast.
Konferenciu pod titulom Ekonomické reformy pre Európu: možnosti rastu v rozšírenej európskej únii zorganizoval Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy INEKO v spolupráci s Ministerstvom financií SR.
Hlavným cieľom tzv. lisabonskej stratégie z roku 2001 je vytvoriť z Európskej únie do roku 2010 najkonkurencieschopnejšiu a najrozvinutejšiu ekonomiku sveta.