Španielski vojaci v Iraku už dlho stráž držať nebudú. FOTO - REUTERS
Budúci španielsky premiér José Luis Rodriguez Zapatero včera dôrazne zopakoval, že jeho vojaci z Iraku odídu. "Boj s terorizmom sa nedá vyhrať bombami a Tomahawkami. Vyprovokuje to len viac terorizmu," povedal. Americký prezident George Bush ho predtým vyzval, aby to nerobil. Španielov by v Iraku mohla udržať už len OSN.
Zapatero totiž tvrdí, že ak by Španieli zostali, tak len v operáciách pod mandátom OSN. To by vyžadovalo novú rezolúciu, ktorá by presne vymedzila právomoci OSN. Zo sídla organizácie v New Yorku zaznievajú hlasy, že nebude stačiť len potvrdenie "významnej úlohy OSN v Iraku." Napokon, túto pozíciu OSN má už od októbra, keď schválili povojnovú irackú rezolúciu.
Snahu spísať novú rezolúciu signalizujú Američania a Briti už dlhšie. Tlačia ich k tomu dve veci: 30. jún, keď prevezmú moc v Iraku Iračania a strategicko - mediálna potreba rozložiť zodpovednosť za dianie v krajine na širšie medzinárodné plecia. Jednoducho: vtiahnuť do diania v Iraku aj krajiny, ktoré vojnu odmietali. Nebude to vôbec jednoduché: "Nikdy som nebol optimista, pokiaľ ide o novú rezolúciu. Nebude to ľahké," cituje AP nemenovaného britského diplomata v OSN.
Novej rezolúcii, ktorá by znamenala väčšie kompetencie pre OSN, sa však podľa pozorovateľov bráni jej generálny tajomník Kofi Annan. Obáva sa zlej bezpečnostnej situácie v Iraku, ktorá by mohla zasiahnuť zamestnancov OSN a jeho postoj má aj politický rozmer. Podľa neho by OSN stratila neutralitu, ak by jej sídlo v Iraku museli chrániť jednotky americkej armády.
Nedá sa vylúčiť ani to, že Annana, ktorý sa cítil dotknutý po nepríjemných amerických poznámkach o zbytočnosti svetovej organizácie, vedú k opatrnosti aj osobné dôvody. Aj to sa vraj šepká po chodbách v New Yorku.
Ďalším problémom je rastúci odpor Iračanov, hlavne šíitov k prítomnosti OSN v krajine. Špeciálny vyslanec Kofiho Annana v Iraku Lachdar Brahímí dokonca povedal, že ich najvyšší vodca ajatolláh Sistání chce, aby sa OSN vrátila. Mal to vraj napísať v osobnom liste Annanovi, jeho poradca však existenciu listu poprel. Neskôr sa Brahímí opravil, že list nepísal ajatolláh, ale jeden z jeho asistentov.
Každopádne v šíitskych politicko - náboženských kruhoch je viac ľudí, ktorí OSN v Iraku nechcú. Myslia si, že správa o Iraku, ktorú vypracoval práve Brahímí, vôbec neodráža realitu.
Aj preto vo Washingtone ticho počítajú s tým, že Španieli odídu. Rozbiehajú sa tiež diskusie o tom, kto dodá nových vojakov. Americký minister obrany Rumsfeld si myslí, že Španielov môžu nahradiť tí, ktorí si povedia, že to urobia opačne ako Zapatero.
JANA MIKUŠOVÁ